Formátování je nanejvýš důležité. Když weby začínaly, neměly tolik možností, jak vzhled stránky zkrášlit. Dnešní HTML a kaskádové styly dovolují popustit uzdu fantazii designérů. Jenže když člověku ujede ruka a vytvoří sice krásný, ale všemožnými grafickými prvky překypující web, zaplatí za to čtenáři. Chvíli se sice malým uměleckým dílem budete chvíli kochat, brzy si však zkazíte chuť.

Docela snadno se můžete stát, že se na vám na takové stránce bude špatně číst. Písmo článku může být málo kontrastní. Nebo naopak moc. Problém s malým nebo přerostlým písmem vyřešíte poměrně jednoduše, a to pomocí lupy vestavěné v prohlížeči. Obvykle tak stačí zmáčknout Ctrl+Plus, nebo Ctrl+Minus. Zachráněni ale nebudete před tím, jak web vypadá. Samotný text většinou obklopují více či méně rušivé prvky.

Od čtení jsme vyrušováni

Nejhorší v tomto bývají reklamy, obzvlášť ty pohyblivé. Jak se pak má člověk soustředit na čtení, když mu neustále něco běhá po obrazovce? Evernote Clearly představuje velice účinné řešení, které doslova potlačí všechny prvky na stránce tak, že vám zbude samotný text. S podobným řešením přišel už Apple, funkci zakomponoval do svého prohlížeče Safari. Ano v Safari si snazšího čtení teoreticky užívat můžete už dlouho (prakticky je Safari pro Windows kvůli některým věcem stále dost špatně použitelné), nyní se ovšem dostává na ostatní.

Do kategorie ostatní v tuto chvíli spadají příznivci Google Chrome. Evernote nicméně slibuje, že se na zbylé prohlížeče dostane brzy, takže jde o dočasné omezení. Evernote můžete znát jako poznámkový systém, který lze používat na řadě platforem. Můžete si do něj ukládat mj. kusy webových stránek. Clearly nese hrdě značku Evernote, protože i v tomto doplňku se ukládání využívá. O tom ale později.

Lepší než Opera Reader

Vývojáři mají být každopádně na co hrdí, protože jejich idea pocity ze čtení zlepšuje o sto procent. Díky doplňku pro prohlížeč si budete připadat, jako byste se začetli do knížky. Jistá bariéra mezi vámi a webovou stránkou zůstane, protože se zkrátka na monitoru čte jinak než na papíře, v rámci možností jde ovšem o výborné zužitkování zkušeností. Na čtení knih si totiž snad nikdy nikdo nestěžoval. Černé písmo na bílém podkladu je vůbec nejklasičtější varianta, jejíž kouzlo nicméně stále nevyprchalo. V knize vás ani neruší pohyblivé obrázky.

Když tyto přednosti převedete na web, zůstane vám počítač s obrazovkou, ovšem vnímat jej moc nebudete. Zato konečně proniknete do článku, na který jste se dříve nemohli pořádně soustředit. Se svou teorií o čtení na webu nedávno vyrukovala Opera, Evernote Clearly pak tyto myšlenky zužitkovává v praxi a lépe. Přinejmenším většinu z nich.

Čtěte také: Opera Reader: budeme číst web jinak?

Jenže projekt Opera Reader vyžaduje od webů, aby do zdrojových kódu přidali pár dalších řádků, což byla i má výtka vůči takovému postupu. Clearly naproti tomu funguje universálně, což ocení webmasteři. Projekt Reader v podstatě nemá větší šanci se uchytit, nikdo si kvůli Opeře nebude na web kopírovat další kusy kódu. Evernote po nikom nic podobného nežádá, takže je to celé vlastně na vás. Musíte si nainstalovat jeden doplněk, to je vše.

Evernote Clearly najdete v Internetovém obchodě Chrome. Po instalaci vám přidá ikonku vedle adresního řádku. Lampička jako by vypadla z upoutávky na studio Pixar, že?

Razantní proměna webu

Po klepnutí na lampičku si doplněk webovou stránku zpracuje. Graficky je tento proces pěkně zpracován, v závěrečné fázi se vám v prohlížeči přes původní web rozvine bílá stránka, kde už vidíte text převedený do knižního stylu. Otáčení stránek zde sice nehrozí, stále jste odkázáni na skrolování (pro srovnání, Opera Reader se chce mimo jiné vyhnout i skrolování), ale na světlém podkladu září článek. Pro příklad si zkusíme vybrat čtení ze Cnews.cz.

Původní stránka je vám jistě dobře známá:

Když zapnete Evernote Clearly, výsledek vyhlíží takto famózně:

Najednou se soustředíte na článek, všechno statní odchází stranou. Neznamená to, že by z článku zmizel netextový obsah, třeba video z YouTube si stále pustit můžete. Myslím, že razantní proměnu netřeba dále rozvádět. Obrázky prozradí vše důležité. Pokud na vás Evernote Clearly udělal dojem, neváhejte jej vyzkoušet sami. V nejhorším případě jej zase snadno odinstalujete.

Více stránek se proměňuje v jednu

Doplněk je ještě lepší než byste si doteď mohli myslet. Vývojáři se soustředili také na další detaily, které v důsledku čtení ještě o kus zpříjemňují a usnadňují. Články rozdělené do samostatných kapitol se v Clearly seskupí na jednu stránku, Nemusíte tudíž nikam přecházet a článek skutečně přelouskáte bez přerušení. Jeden z našich článků má dvě kapitoly, respektive dvě samostatné stránky. Po transformaci do „čtenářského režimu“ si přechodu skoro ani nevšimnete, přestože je alespoň naznačen (viz „Page 2“, napsané nenápadným, méně kontrastním písmem):

Výchozí vzhled se vám nutně zamlouvat nemusí, což si vývojáři uvědomují. Proto si lze vybrat z více barevných schémat. Pokud se vám černé písmo a světlé pozadí nezamlouvá, můžete zobrazení přepnout třeba na světlé písmo a tmavé pozadí. To oceníte především v noci. Lze i vybrat velikost písma. Nastavena je universální střední, můžete ji ale o stupeň zmenšit či zvětšit.

V postranním sloupečku vás zaujme ještě jedna ikona. Teď nemyslím tisk, ale symbol slona. Touto cestou samozřejmě uložíte web do svého účtu, což ocení leda ti, kdož Evernote používají k ukládání poznámek apod. Ovšem, pokud ho zatím nevyužíváte, možná začnete. Alespoň budete mít zásobník nepřečtených článků, jimiž se budete moci zabavit jindy.

Už se také těšíte, až si budete moci novinku Evernote Clearly nainstalovat třeba do Firefoxu či jiného prohlížeče? Nebo už spokojeně používáte jiné řešení?

Ohodnoťte tento článek!