Evga GeForce GTX 980 Ti Kingpin Edition nabízí výběrová GPU. Když zaplatíte

0

Asi je vám známo, že u procesorů, ale i GPU jsou vždy některé vyrobené čipy horší a některé lepší – schopné běžet na vyšším taktu, s nižší spotřebou, nebo lepší pro rekordní přetaktování. Někdy se tomu říká „křemíková loterie“ a nadšenci pochopitelně chtějí, aby se jim do spárů dostaly právě ty lepší nebo nejlepší kousky. Právě takové štěstí na čip vám teď nabídne firma Evga se svou právě uvedenou vlajkovou kartou GeForce GTX 980 Ti „Kingpin Edition“. Stinnou stránkou je, že si za ty kvalitnější čipy také nechá zaplatit, a ne zrovna málo.

GTX 980 Ti „Kingpin“ je grafika určená asi hlavně pro lidi, prahnoucí za maximálním přetaktováním spíše než pro běžné hráče. Základem karty je chladič ACX 2.0+ s dvěma ventilátory (která se zapínají až při teplotě na 60°C) a speciální nereferenční PCB s dvanácti vrstvami. To například umožňuje připojit firemní EVBot nebo přímo měřit napětí (na konektoru „Probe-it“) a nese digitální napájecí kaskádu s 14 + 3 fázemi, která může do GPU poslat proud až 600 A. Externí napájení karty obstarávají tři konektory – šestipin a dva osmipiny.

Evga GeForce GTX 980 Ti Kingpin Edition

Model má rovněž změněné výstupy – místo tří plných DisplayPortů má mini DisplayPorty, takže se spolu s HDMI a DVI vejdou na jednořadou záslepku – díky tomu se karta po výměně chladiče za vodní blok může vejít to jediného slotu. Karta má též backplate a barevnou iluminaci loga a nápisů pomocí LED, kterou lze nastavovat pomocí dodávané utility. Další specialitou je pak přítomnost hned tří BIOSů, mezi nimiž lze přepínat.

 

Z továrny má karta takt GPU 1203 MHz coby základ a s boostem 1304 MHz – aktivních je 2816 stream procesorů jako u všech GTX 980 Ti. Paměti nejsou v základním režimu přetočené a mají běžný takt 7010 MHz, při přepnutí do BIOSu „OC“ ale efektivní frekvence mírně povýší na 7096 MHz. Kapacita pamětí je standardních 6 GB.

Hlavním „tahákem“ ovšem u tohoto modelu má být ono štěstí na čip. Evga GPU použitá v tomto modelu údajně ručně třídí – není to ale jednoduše tak, že by do těchto karet dávala ty lepší a ty horší pak směřovaly do ostatních modelů značky. Firma má roztříděné do několika kategorií i čipy přímo v kartách „Kingpin“ a při koupi si budete moci vybrat, jak kvalitního jedince chcete. Vtip je samozřejmě v tom, že ty s lepším „ASIC ratingem“ vás přijdou dráž – a to docela výrazně. Nejlevnější sorta („72 % ASIC“) momentálně v eshopu firmy přijde na 930 EUR (25 150 CZK) nebo 850 USD. Sumy pak rostou a za „80%“ čip už zacvakáte 1050 USD/1150 EUR (31 100 CZK).

Cena této edice GTX 980 Ti je sama o sobě vysoká, příplatky na lepší čip ji ale teprve nafouknou
Cena této edice GTX 980 Ti je sama o sobě vysoká, příplatky na lepší čip ji ale teprve nafouknou

Mám-li být upřímný, tak za sebe osobně se nemůžu zbavit dojmu, že firma zde nedělá nic jiného, než že se snaží maximalizovat částku, kterou lze z maniaků (nebo prostě snobů) za grafiku vydojit. Ovšem těch „80 %“ stojí přibližně stejně jako karta GTX Titan X, která se také normálně prodává, takže kupce asi Evga najde.

Zdroj: Evga

Ohodnoťte tento článek!