EVGA končí s výrobou grafických karet. Prý kvůli špatným vztahům Nvidie s jejími partnery

29
Evga GeForce RTX 3090 FTW3 Ultra Gaming 1600
Evga GeForce RTX 3090 FTW3 Ultra Gaming 1600
-
Zdroj: Evga

EVGA bývala vnímaná jako nejvýznačnější výrobce grafik GeForce, takže je docela překvapení, že najednou končí, a ještě je to podle ní právě kvůli přístupu Nvidie. Každopádně mezi GeForce RTX 4000 už žádné karty EVGA nebudou.

Za pár dní Nvidia vydá novou generaci grafických karet GeForce (RTX 4000), ale bude u toho chybět jedna věc. Grafické karty GeForce vyrábí mnoho partnerů, ale nejexkluzivnější byly karty EVGA. Je proto překvapení, že právě tato značka oznámila, že s grafikami končí a generaci RTX 4000 vyrábět nebude. A prý to je aspoň zčásti způsobeno problémy ze strany Nvidie, přestože EVGA byla vnímána jako první mezi partnerskými výrobci.

Sklidí RTX 3000 a RTX 4000 už nezaseje

Tato zpráva se provalila nyní o víkendu a již ji potvrdila přímo oficiálně i samotná firma. V jejím prohlášení stojí doslova, že nebude nabízet grafiky generace GeForce RTX 4000 – ale ani žádné další poté. Firma bude dál poskytovat všechnu podporu na dosavadní grafiky a generaci GeForce RTX 3000 bude dál prodávat. Spíše ale jen do vyprodání zásob, pokud firma ještě nějakou dobu bude dál vyrábět i nové kusy, asi to bude skutečně jen dočasná věc.

EVGA nevyrábí jen grafické karty – vedle nich například i zdroje, různé herní příslušenství a také základní desky, v nichž je ale relativně malým hráčem (zaměřuje se na highend a nadšence – dlouho jen na platformě Intel, nedávno začala také s deskami X570 pro AMD). Grafické karty pro ní ale byly zdaleka největší byznys – tvořily prý až 75 % tržeb. Jenže současně asi na nich nebyly zas tak vysoké marže.

Podle komentáře vydaného analytickou firmou Jon Peddie Research výroba grafických karet není úplně nejatraktivnější byznys. Výrobní náklady, komplexita výroby a vývoje i různé další náklady (propagace) stále rostou. Naopak marže výrobců dlouhodobě pořád klesají, zatímco marže Nvidie coby celého podniku se pořád zvyšují, byť v tom mají prsty i enterprise a serverové produkty (kterými si partnerští výrobci vylepšit bilanci nemohou).

Jak se častem vyvíjely marže Nvidie a jejích partnerů vyrábějících grafiky s jejími GPU
Jak se časem vyvíjely marže Nvidie a partnerů vyrábějících grafiky s jejími GPU (zdroj: Jon Peddie Research)

S Nvidií to prý není lehké

Podle šéfa firmy EVGA Andrew Hana ale spolupráce s Nvidií byla čím dál problematičtější a vztahy se postupně zhoršovaly. Dříve EVGA byla více partnerem, což se ale prý postupně změnilo ve vztah dodavatele a zákazníka, přičemž Nvidia údajně s partnery nejedná s moc velkým respektem. Andrew Han dokonce údajně (podle youtuberů z kanálu Gamers Nexus, který s ním hovořil) řekl, že práce s Nvidií byla „těžká“ (a v porovnání s tím bylo rozhodnutí skončit lehké).

Podle toho, co píše Jon Peddie Research, například chybělo dostatečné konzultování nových produktů a změn dostatečně dopředu, aby se partner stihl připravit. A to včetně záležitostí, jako jsou ceny. Nedávno například Nvidia výrazně zlevnila své vlastní karty Founders Edition, ale partneři nedostali dopředu žádné varování a údajně jim vznikly ztráty (možná proto, že předtím nakoupili GPU od Nvidie za vyšší ceny). Tento konkrétní případ se nicméně stal až po rozhodnutí firmy EVGA skončit – to údajně přišlo už v červnu.

Evga GeForce RTX 3090 Ti Kingpin Hybrid
EVGA GeForce RTX 3090 Ti Kingpin Hybrid (zdroj: Vince Lucido)

To, že s Nvidií rozvázal spolupráci partner, který byl považovaný za prestižního, a dokonce v situaci, kdy to znamená ukončení dotyčného byznysu, nevytváří úplně dobrý dojem, budí to pochyby o tom, jak úspěšně se dá na něčem spolupracovat s Nvidií od té doby, co se z relativně menší firmy transformovala v jednu z předních počítačových firem (a také velmi bohatou).

Je zde samozřejmě možnost, že tento špatný vztah ze strany Nvidie může být poněkud jednostranný příběh ze strany EVGA (a zejména CEO Andrewa Hana). Přímo Nvidia nějaké taktové problémy nezmiňuje a tyto negativní podtóny celé věci nekomentovala.

EVGA měla hodně důležitou roli zejména v USA, kde se údajně 40 % grafik GeForce prodávalo pod jejím znakem. Fungovala jako exkluzivní partner Nvidie (v tom smyslu, že nevyráběla konkurenční grafiky, jako to dělají třeba Asus, Gigabyte, MSI), a to po celých 22 let. Ani po tomto „rozvodu“ ale prý nehodlá přejít na výrobu karet s konkurenčními GPU (tj. Radeon a nyní Intel Arc), sám CEO to vyloučil. Firma místo toho tyto aktivity ukončí a provede „downsizing“. Tato rozhodnutí jsou údajně finální.

Evga GeForce RTX 3080 XC3 Gaming
EVGA GeForce RTX 3080 XC3 Gaming (zdroj: EVGA)

Ačkoliv je toto dost překvapivá zpráva, pravděpodobně by to nemělo nějak narušit či zkomplikovat vydání nové generace grafik GeForce. Trh, který EVGA obsluhovala, si rozeberou zbylí (případně noví) partnerští výrobci, kterých má Nvidia poměrně dost. Vedle různých čínských výrobců, které u nás nepotkáte, vyrábí exkluzivně grafiky GeForce například Zotac, Palit, Inno3D, Elsa (a pak jsou tu ještě neexkluzivní výrobci GeForce i Radeonů).

Možná se také zvětší množství zákazníků, kteří místo nereferenčních partnerských karet bude kupovat karty „Founders Edition“, které navrhuje přímo Nvidia. Ostatně i ono údajné zhoršování vztahů a jednání s partnery může mít pozadí v tom, že Nvidia chce více z tohoto byznysu (a z celkového zisku, který se na jedné prodané grafické kartě vytvoří) absorbovat sama. Z partnerů se tím stávají konkurenti a partneři zde hrají s tou nevýhodou, že Nvidia má proti nim vždy lepší strukturu výrobních nákladů, takže v situaci, kdy se soutěží cenou, sebere ostatním výrobcům zákazníky.

Tip: První nové grafiky Nvidie: specifikace GeForce RTX 4090, 4080 a tvrdě osekané RTX 4080 12GB

Zdroje: VideoCardz, EVGA, Gamers Nexus, Jon Peddie Research

EVGA končí s výrobou grafických karet. Prý kvůli špatným vztahům Nvidie s jejími partnery
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 16 hlasů

29 KOMENTÁŘE

 1. To není prý. Prostě jim to po crashi finančně nevycházelo. Karty prodávali se ztrátou.

  Podle mě s tím Founders edice mají co dělat jen okrajově, každopádně trvání na specifikacích karet nadšence v AIB rozhodně musí štvát, o tom žádná.

  Co se týče spekulace že NVIDIA chce vyrábět grafiky do budoucna už jen sama, v dohledné době to nevidím. Pokud by to ovšem vedlo ke snížení cen, proč ne, pokud bude jejich návrh dostatečně kvalitní. (To je ovšem naivní představa, kožená bunda rád MSRP zvyšuje, ne snižuje.)

  Pokud na to dá alespoň standardní záruku 3 roky, za mě v pohodě. Oželím Asus Aury a podobné kraviny.

 2. EVGA jsem vždy považoval za špičku. Jejich karty měly vždy nejvyšší OC a i když jejich modely byly nejdražší,
  pro velké nadšence to smysl dávalo. Sám jsem EVGA nikdy nevlastnil(právě kvůli ceně), ale byla to špica.

  NVIDIA ještě nějakou dobu bude spolupracovat s partnery. Ale z rozhovoru s Gamer Nexus jsem pochopil,
  že už je to jen otázkou času, než všichni partneři zaniknou a bude si to NVIDIA dělat vše sama.

  Ona by si to NVIDIA už dávno sama dělala, ale ještě na to nemá infrastrukturu.

   • Z jakých důvodů a proč?

    Lidi na to mají, founders edition už dělají, a když by přidali ještě nekolik verzí fouders s různými OC, najmuli by trochu víc lidí. Na návrh PCB není potřeba zas tolik lidí v porovnání k HW čipu.

    Co se týče infrastruktury, budování trvá zpravidla několik let. Ale že by to do 5 let nestihli? Natož do 10. Proč?

    • 1) Smlouvy
     2) RMA je drahej byznys, dokonce tak drahej, že se o marže rádi podělí s AIB jen aby s tím neměli práci. Founders edition je jen promile prodaných karet. Ale určitě na tom testují své schopnosti, jenže to bude pár let trvat nadimenzovat.
     3) Pomocí AIB dokáží obhospodařovat i trhy, na kterých nemají zastoupení. A to taky není levný špás. Jednoduše se jim to vyplatí finančně.

     Těch bodů bude určitě víc, ale je neděle, tak vypínám hlavu :).

 3. Jeden s trojkou na začátku jména už tu kdysi byl a taky pojal nápad sebrat čipy výrobcům a vyrábět a prodávat karty sám – nVidia by měla něco vědět o tom, jak to dopadlo, ne? Pravda, u 3dfx se těch nešťastných rozhodnutí sešlo víc.
  Konec EVGA – hm, kolik bylo v devadesátkách výrobců mainboardů? Namátkou: Aska, Jetway,Soyo, Chaintech, Shuttle, Zida, AOpen,PCChips, ECS, Abit, Epox, Acorp, Soltek atd… Kolik zbylo? Asus, Asrock, MSI, Gigabyte a poslední vzadu Biostar, zbytek odpadl (nepočítám obskurní čínské brandy, jakkkoliv v objemech pro tamní trh můžou být zajímaví a ani výrobce pro profesionální IT sféru). Takže i bez EVGY pojede výroba grafik dál, zákazníci si najdou svoje u jiných značek a jen grafiky EVGA budou možná jednou stejně vyhledávané sběrateli hw, jako dneska ty s logem 3dfx, kdoví.

 4. Ale no tak. NV je přece známá svým lhaním a pokusy o zaháčkování svého až monopolního podílu v dedikovaných GPU, viz. např. GPP (https://www.cnews.cz/nvidia-ukoncuje-geforce-partner-program) pár let zpátky.

  Podobný příběh byl s akcionáři této firmy (dávnější historie: https://www.cnews.cz/akcionari-zaluji-nvidii/). Kecy jejího vedení, když tu byla v plném proudu těžební mánie, o tom, jak myslí na hráče. Ti jim jsou dobří, jen když se jim to hodí. To, jak velkým způsobem byla firma zapojená do byznysu s kryptem, je vidět na posledních finančních výsledcích za kvartál.

 5. Již jsem to psal u konkurence, k nam dodavala EVGA jen prebytky, ktere nedokazala udat jinde, takze nas, kteri nakupujeme hardware v CR, nemusi konec grafik od EVGA trapit.
  Navic v nekolika poslednich generacich mela EVGA na svych grafikach vzdy nejaky problem. Jinymi slovy tzv. premiove grafiky EVGA za premiove ceny nebyly vubec premiove, ale spis vykostene, skoda jich teda neni.

  Co vim, tak v USA je dalsi velky vyrobce PNY. Jinak, co jsem zaslechl, tak NVidia uz u Turingu a posleze v jeste vetsim rozsahu u Ampere chtela USA obslouzit hlavne sama. Tudiz si myslim, ze to takto planuje i do budoucna, ze proste si USA obstara NVidia hlavne sama a partnerum necha jen zbytky. Partnerum ale necha zbytek sveta nebo-li budou mit vyhodu ti, kdo maji vybudovanou distributorskou sit v Evrope a Asii. No a pokud jde o nas, tak tu je jednickou Gigabyte, potom Asus, dal MSI a tlaci se sem i Palit (Gainward) a Inno3D. Momentalne se tu daji sehnat i prebytky od PNY. No a rekl bych, ze to bude u dalsi generace stejne, ze to tu bude hlavne o te prvni trojce.

  Moznost, ze by EVGA presla k AMD je nesmysl, protoze AMD se v posledni generaci grafik vykvakla na vsechny partnery a vyrobu grafickych cipu prevedla z duvodu nedostatku na vyhodnejsi procesory a na vyrobu pro sve dva hlavni partnery teda Sony a Microsoft. Takze duveryhodni jsou podobne jako NVidia.

  • EVGA se tvářili jako premium, měli zajímavé modely, ale také nějaké nepěkné kauzy, poslední s hrou tuším „New World“ kde se grafiky nechaly odpálit. Nebyla jediná ale u nich to bylo nejvíc a jako první. Takže ta kvalita zas nebyla taková jak se snažili prezentovat nebo šla v rámci navyšování zisku dolů během kryptokrize.

   • Před kryptokrizí už nevím, jestli u Pascalu nebo Turingu, možná u obojího, zase podělali chlazení napájecí kaskády a ta to po čase nedala a shořela, předtím zase zapomněli chladit paměti. Jak může výrobce „prémiových“ grafik zapomenout chladit napájecí kaskádu nebo paměti a chladit jen samotný grafický čip? —není prostě co litovat. 😉

  • No to ale může mít i svou výhodu. Tím že AMD dodávalo výrobcům méně GPU, nemají nyní výrobci tak velké zásoby jejich čipů jako těch od NV. Na druhou stranu to může být pro AMD stejně problém. Snad kromě SAPPHIRE, ostatní výrobci jako ASUS, MSI, GYGABYTE.ASROCK, atd. vyrobí i GK NV. To může vyvolat zajímavou situaci na trhu, kdy ti duální výrobci budou mít zásoby GK NV současné generace a přitom by měly už prodávat GK AMD nové generace. Mám tušení že by se jim do toho nechtělo jít. Jak pak prodají ty zásoby GK NV bez výrazné finanční ztráty. Pochybuji, že by AMD kolegiálně čekalo až tito výrobci prodají zásoby od konkurence. Nebo je to jinak a nemáš pravdu a ty zásoby jsou ccá ve stejné výši, protože AMD dodávky neomezovalo, To že AMD jde na trh jen s nejvyššími modely jako NV napovídá o variantě, že má zásoby i AMD, a nebo je tu ta má varianta že duálním výrobcům se do výroby nižších modelů AMD nechce z důvodů zásob GK NV. Jinak chování AMD nedává smysl.

   • Tak to je standard, že jako první se vydá hiend a pak s určitým odstupem postupně nižší řady. Určitě tam také funguje, že někdo nevydrží čekání a koupí si vyšší model.
    AMD zase tak velké skladové zásoby mít nebude, omezené výrobní kapacity způsobily, že raději dělají produkty s vyšší marží a GPU bylo na vedlejší koleji a pokrývalo jen to aby na trhu příliš neztrácelo.
    Takže předpokládám že skladem v nějakém větším množství budou spíš jen ty věci, co by měly pokrývat tu nejnižší třídu.

    • No ale pokud by chtělo AMD maximálně monetizovat příchod nové generace, tak bude aplikovat systém od nejvyššího modelu k nejnižšímu. Tedy první NAVI 31, pak NAVI 32, a jako poslední NAVI 33. Navíc NAVI 32 má menší jádro než NAVI33 a tedy výtěžnost by byla tímto postupem vyšší a zisky také. Pro NAVI33 mluví jen jednodušší pouzdření.

  • Dokud se karty prodavaly za dvojnasobek msrp, tak jim chovani nvidie zjevne nevadilo. Splaskla bublina a katapultovali se (uz na zacatku leta, ted to jen ohlasili!). jsou to kujoni. Nebo lhari – argumentuji ze jim nvidia nechce nic dovolit, a jako jedini delaji superOC modely ala Kingpin.

   • Osobné zlé skúsenosti. Inak napr. ich low–mid end dosky kde sa pražia VRM, poprípade v ďalšej revízii už po slušných recenziách zmenia komponenty, či doska rovno zhorí 😀 Grafiky podobne, tu mám rx 570 4gb a bez undervoltu hrôza. Drahý high-end je v pohode tam nešetria…

  • Tak pokud NVidia prodává své grafiky pod výrobníma nákladama EVGA a zároveň se obě firmy zaměřovaly především na trh v USA, tak je logické, že to EVGA zabalit musela. Naopak firmy jako Gigabyte, které mají vybudované dobré distributorské kanály v Evropě a v Asii, kde NVidia své grafiky buď neprodává vůbec nebo jen v malých limitovaných edicích, se ničeho obávat nemusejí.

 6. Úplně opustit tento trh mi nepřijde moudré
  Přece lepší malá marže než žádná….
  A to že nejdou ke konkurenci, z toho soudím že to nebude čistě kvůli problémům s Nvidii ale i nějaké vnitřní problémy v EVGA