Evga má GeForce GTX 980 s vodníkem. Nabízí i upgrade kit pro referenční karty

0

Pokud vás oslovila možnost chladit (třeba kvůli přetaktování) grafickou kartu bezúdržbovým vodním chladičem, jako má Radeon R9 295X2, ale preferujete GPU Nvidia, má pro vás teď něco firma Evga. Ta totiž teď vydala nový model GeForce GTX 980 s označením „Hybrid“, který nabízí přesně toto. Karta s čipem GM204 v plné konfiguraci má GPU chlazené voním blokem s externím radiátorem, zatímco ochlazování zbytku komponent zajišťuje přídavný ventilátor. Zajímavé ovšem je, že Evga tento chladič nebude nabízet jen čistě na svých kartách, ale nabídne jej i jako samostatnou sadu pro upgrade majitelům referenčních karet.

Chladič karty Evga GeForce GTX 980 Hybrid je podle fotografií založen na návrhu referenčního chladiče s radiálním ventilátorem. Ten je zachován a jeho účelem je dostávat pod kryt vzduch k ochlazování napájecí kaskády a dalších součástek. Uvnitř se však místo pasivu nachází blok s měděnou základnou, od něhož vedou hadice ven ke 120mm radiátoru s jedním ventilátorem. Kryt chladiče je s ohledem na to samozřejmě upraven. Řešení je to jednoduché a v principu by mělo být aplikovatelné i na ostatní karty GeForce s tímto typem chladiče – pokud ovšem bude sedět upínání.

Evga GeForce GTX 980 Hybrid

Chladící výkon hybridního řešení využívá Evga k továnímu přetaktování karty. A to poměrně vysokému, o nějakých 170 MHz. Základní frekvence GPU je nastavena na 1291 MHz, boost na 1393 MHz. Jinak se ale karta drží referenčních parametrů: paměť GDDR5 v kapacitě 4 GB běží efektivně na 7 GHz, celá karta se napájí dvěma šestipinovými konektory a také výstupy zůstaly u klasické konfigurace (DVI, HDMI 2.0, 3× DisplayPort).

 

Chladič lze koupit i samostatně

Jak už jsem načal v úvodu, toto hybridní chladící řešení má ovšem být k dispozici i samostatně. Evga jej bude nabízet jako upgradovací sadu, která je prý kompatibilní se všemi GeForce GTX 980 v referenčním provedení. Úprava by měla být vcelku jednoduchá, stačí odebrat vnitřní pasiv, nahradit jej blokem vodníka a zadeklovat novým krytem. Hybridní chladič má údajně snižovat teploty až o 25°C proti referenčnímu, ovšem je třeba dodat, že masivní zlepšení udělají i mnohé nereferenční vzduchové chladiče. Určitá výhoda by ovšem mohla být při použití SLI, ke kterému je otevřená koncepce s axiálními ventilátory méně vhodná. Naopak tento hybridní chladič by měl naštosování zvládat dobře – jen musíte ve skříni najít místo pro všechny ty hadice a radiátory.

Nevýhodou je, že tato legrace nebude nijak levná. Za samostatný chladič chce Evga přesně 100 USD (tedy po našem bezmála tři tisíce korun). Podobně to vychází, pokud si jej koupíte přímo s kartou, neboť v oficiálním obchodě firmy stojí GeForce GTX 980 Hybrid 650 USD (19 000 CZK). Jiné nereferenční karty se vzduchovým chlazením se přitom dají sehnat za podstatně nižší peníz, klidně i pod 600 USD.

 

Zdroj: The Tech Report, Evga (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!