Evga má grafiky s video výstupy uvnitř. Pro připojení VR brýlí zepředu [CES]

0

Na grafických kartách se v uplynulých letech různě měnily podoby chladičů, počty a typ přídavných napájecích konektorů, AMD také upustilo od propojovacích konektorů pro CrossFire/SLI. Ovšem když se to tak vezme, nějaké větší změny v konstrukci se už dlouho neudály. Zdá se ale, že nás teď jedna taková koncepční změna čeká, a to v oblasti výstupů.

To, co byla tento týden k vidění u firmy Evga na CES 2016, je překvapivě jednoduchá změna. Tato společnost zde představila kartu GeForce GTX 980 Ti „VR Edition“. Jedná se až na jeden detail o klasickou GTX 980 Ti založenou na jednom čipu GM200 (pokud jste jako já čekali, že se na vlně virtuální reality sveze dvojčipový model). Zvláštnost je v tom, že karta má jeden z výstupů videa vyvedený dovnitř skříně, místo na zadní záslepku. Jedná se o port HDMI, který používají brýle či headsety pro virtuální realitu.

Speciál od Evgy: GeForce GTX 980 VR Edition s interním výstupem HDMI
Speciál od Evgy: GeForce GTX 980 VR Edition s interním výstupem HDMI

Smyslem této konfigurace je, že se výstup vyvede místo dozadu na čelní panel skříně, kde bude dostupnější a praktičtější, neboť připojení dopředu u helmy nošené na hlavě podobně jako u sluchátek dává lepší smysl.

Čelní panel s výstupem HDMI, který se do interního výstupu zapojí, by měl zřejmě být součástí dodávky a nainstaluje se do 5,25″ pozice (podle fotky by se hlavní část možná mohla odejmout a namontovat i do 3,5″ šachty, máte-li ji). Na této záslepce jsou kromě HDMI také dva porty USB 3.0, které k připojení Riftu také budete potřebovat.

Evga GeForce GTX 980 VR Edition
Evga GeForce GTX 980 VR Edition

Rift potřebuje USB celkem čtyři, ovšem dvě čelní USB 3.0 by měly stačit, jelikož dodávaný gamepad je bezdrátový (a vyžaduje jen USB 2.0) a stacionární senzor vyžadující USB 3.0 může být připojen dozadu. Dvojice čelních USB 3.0 stačí pro samotné brýle a Oculus Touch, z nichž obojí potřebuje jeden.

HDMI je vyvedeno na čelní panel pětipalcovou záslepkou i s USB 3.0
HDMI je vyvedeno na čelní panel pětipalcovou záslepkou i s USB 3.0

Brýle pro virtuální realitu se začnou prodávat na na přelomu březnadubna a pokud nějak neočekávaně nepropadnou v prodejích, lze asi čekat, že ovlivní i grafické karty dalších firem. Dovnitř vyvedené výstupy a přibalené panely do skříně se tak asi stanou častější záležitostí; je možné, že HDMI začnou integrovat i přímo výrobci skříní, jako se staly standardem porty USB a audio konektory. Zatím má nicméně s tímto nápadem Evga náskok.

 

Až budete tedy někdy v budoucnu upgradovat, možná přibude další kritérium pro výběr grafiky. Ačkoliv samozřejmě nejde o něco zásadního, pokud bezpodmínečně nevyžadujete maximální eleganci, můžete tento problém snadno vyřešit třeba prodlužovacím kabelem (a ti horší z nás se určitě neleknou lepící pásky a jiných partyzánských technik).

Zdroje: ComputerBase, VideoCardz

Ohodnoťte tento článek!