Evga představila GeForce GTX 780 Ti Kingpin. Možná bude jen na objednávku

0

GeForce GTX 780 Ti je momentálně nejrychlejší jednočipovou grafikou, takže se výrobci karet pochopitelně předhánějí v tom, kdo pro zažrané nadšence představí ten „nejvytuněnější“ highendový model. Měli jsme zde relativně normální, ale vysoko nataktovanou kartu GTX 780 Ti GHz od Gigabyte nebo asijský Colorful s obrovským obojživelným chladičem. Firma Evga na to zdá se hodlá jít přes jakousi auru výjimečnosti. Svou speciální nereferenční GeForce GTX 780 Ti pojmenovala GTX 780 Ti Classified K|NGP|N Edition; tato karta dokonce snad má být k dostání jen na objednávku.

S marketingovou přípravou se Evga skutečně činila. V uplynulých dvou týdnech vypouštěla firma na internet jednu fotku za druhou ve snaze navnadit zájemce (či prostě ve snaze připomenout se). Součástí této propagační ofenzívy byl i taktovací rekord, který s prototypem zlomil právě Vince „K|NGP|N“ Lucido (dusíkem tuto kartu vyhnal na 1933/1950 MHz a utržil 8439 bodů v 3DMarku Fire Strike Extreme). Dle tiskové zprávy má jít o grafickou kartu, která umožní to nejlepší přetaktování. Vkrádá se nicméně pocit, že Evga tímto modelem míří právě jen na podobné extrémní uživatele a novinové titulky, spíš než na typického (movitého) hráče.

Evga GeForce GTX 780 Ti Classified Kingpin Edition
Evga GeForce GTX 780 Ti Classified Kingpin Edition

Provedení modelu Classified K|NGP|N je ale každopádně velmi robustní. Karta má zezadu červenou výztuž, další plát má z vrchní strany okolo napájecích komponent. Kaskáda má 14 + 3 fáze, nakrmit do ní údajně lze až 450 W příkonu. Přídavné napájení je proto také oproti referenčnímu předimenzováno – Evga osadila dva osmipiny a ještě šestipin. Pro ovládání a sledování napětí během taktování jsou na PCB také vyvedené kontrolní kontakty.

Evga GeForce GTX 780 Ti Classified Kingpin Edition
Evga GeForce GTX 780 Ti Classified Kingpin Edition

Chlazení je dvouslotové a používá dvojici 100mm axiálních ventilátorů ofukujících vcelku typický pasiv. Vše by mělo vycházet z chladiče ACX, který Evga obvykle používá. Jeho kryt je částečně průsvitný. Co se konektorů týče, má tato Evga klasickou konfiguraci se dvěma DVI a jedním HDMI a DisplayPortem. PCB má zřejmě nestandardně vysoké, takže pro případné SLI bude potřebovat stejnou kartu (nebo nějaký pružný můstek).

 

V galerii si můžete prohlédnout sbírku snímků, kterou Evga postupně na internet pustila. V tomto propagačním zápalu ale firma poněkud pozapomněla na jednu důležitou maličkost. Ačkoliv již oficiálně kartu oznámila, bohužel si zcela ponechala pro sebe parametry. Víme tak sice, že má jako všechny GeForce GTX 780 Ti 2880 stream procesorů a 3 GB paměti GDDR5 na 384bitové sběrnici, jenže takty zůstaly neznámé. Je možné, že karta prostě chce nechat přetaktování na uživateli, takže tovární přetočení nebude podstatné. Osobně mám pocit, že tyto tajnosti jsou jen dalším pokusem vybudovat okolo modelu onu auru exkluzivity.

Evga GeForce GTX 780 Ti Classified Kingpin Edition
Evga GeForce GTX 780 Ti Classified Kingpin Edition

Ačkoliv byl model oficiálně oznámen, nepochlubil se výrobce ani cenou (ta jistě nebude nijak hezká), a ani termínem dostupnosti. Dle určitých náznaků asi bude vyroben jen omezený počet kusů, nebo bude karta dokonce k mání, jen pokud si ji objednáte přímo u výrobce. Zatím tato GeForce GTX 780 Ti k dispozici ještě není, reálné vypuštění je zřejmě ještě několik týdnů vzdáleno.

Zdroje: Evga, VideoCardz, ChipLoco

Evga představila GeForce GTX 780 Ti Kingpin. Možná bude jen na objednávku

Ohodnoťte tento článek!