Evolve Blade DualCorder HD: Domácí nahrávadlo s USB 3.0 a Wi-Fi

0

Multimediálních HD přehrávačů je na trhu nepřeberné množství. Dělí se především na dvě skupiny podle toho, zda je do útrob možné vložit interní pevný disk, či nikoliv. V prvním případě se jedná o zařízení, které zároveň slouží i jako úložiště filmů (často umí reřim NASu). Bezdiskové modely jsou pouhými streamery z počítače, síťového úložiště nebo externího disku. Pak zde však máme ještě stroje, které kromě pevného disku obsahují i TV tuner – z pouhého přehrávače se tak stává rekordér. A tím je i Evolve Blade DualCorder HD.

Konektory na všechno

Ačkoli nejsou mnohé přehrávače tohoto výrobce nijak zvlášť chváleny, tento model předčil naše očekávání. Po stránce vzhledu a zpracování se jedná o zavedený standard. Lesklé plastové tělo, doplněné indikační diodou, která svítí o něco víc, než by bylo zdrávo. Červeno modře svítí, pokud je zařízení zapnuté a lehce pulzuje v případě, že komunikuje s dálkovým ovladačem. Trochu nepochopitelně naprosto stejně svítí, i když se přehrávač vypne. Nejen, že je tak zbytečným žroutem energie ve standby režimu, ale především nelze podle této diody rozlišit stav přehrávače.

Mnohem zajímavější je zadní panel. Ten je vybaven bohatým sortimentem konektorů – analogových i digitálních. Nechybí standardní šestice cinchů – tři pro A/V výstup a tři pro YPbPr. Nechybí ani HDMI – dnes již samozřejmý konektor, který pro připojení k televizoru je používán nejčastěji. Domácí digitální repro je možné připojit dvěma způsoby – opticky (S/PDIF) i koaxiálně. Přehrávač samozřejmě umí i počítačovou síť – proto je vybaven LAN konektorem RJ-45 a kupodivu také vestavěným W-Fi adaptérem. U většiny levných přehrávačů je většinou nutné adaptér dokupovat a připojovat jej do USB. Posledními konektory jsou anténní koaxiály (vstup a výstup). Jediným zádrhelem zadního panelu je umístění posledně jmenovaných konektorů. Ty jsou totiž přesně nad Wi-Fi anténou a pokud připojíte anténní vstup, anténu zkrátka nepostavíte svisle, ale budete ji mít lehce nakřivo.

...Takže je třeba ji mít nakřivoEvolve Blade DualCorder HDEvolve Blade DualCorder HD

Bez povšimnutí nesmíme ponechat ani boční panel. Na tom najdete kromě standardní čtečky SD karet a dvou USB 2.0 konektorů i konektor USB 3.0 typu B. Pokud i váš počítač disponuje tímto rychlým portem, je možné na interní disk ukládat multimédia opravdu vysokou rychlostí. Jen dodám, že do USB je možné zapojit i adaptér bezdrátové klávesnice a myši a přehrávač tak o něco přiblížit plnohodnotným HTPC.

Rozhraní na dvojku

I když jsem se snažil odprostit od předsudků, které jsem měl s touto značkou spojeny, trošku jsem se děsil okamžiku, kdy přehrávač spustím a budu čelit grafickému rozhraní. Kupodivu se žádné očekávané zklamání nekonalo. Místo generického rozhraní přehrávačů Realtek mě překvapilo vcelku přehledné vlastní menu v češtině.

Na prvním místě v nabídce samozřejmě trůní možnost pro spuštění televizního vysílání. Přijímač si bez problémů poradí i s HD kanály. Již název rekordéru dává rušit přítomnost dvou interních DVB-T tunerů. Díky nim je možné jeden kanál nahrávat a zároveň sledovat úplně jiný bez ohledu na kterém multiplexu vysílá.

Kromě běžného pozemního vysílání přibyla v novém firmwaru i možnost přehrávat online archivy českých televizí. Naleznete zde Českou televizi, Primu, novácké Voyo a několik dalších menších televizí. Videa je samozřejmě možné přehrávat i z Youtube a z dalších služeb můžeme zmínit třeba Picasu nebo Flickr k prohlížení fotek.

Vestavěný internetový prohlížeč nebude ideálním brouzdadlem vodami internetu. Pokud však k rekordéru připojíte i klávesnici a myš, stane se browser pohodlnou volbou jak zobrazit třeba podrobný program TV stanic, pokud informace v EPG nestačí. Většinu stránek zobrazí bez problému, bohužel si však neužijete flash. To může zamrzet u některých služeb pro streamování videa, které ještě nepřešly na standard HTML5.

Přehledné je i nastavení přístroje. Nic z důležitých možností nechybí a k žádným parametrům se není třeba prokousávat zdlouhavými nabídkami. Ostatně nejvíce řeknou obrázky rozhraní níže.

Evolve Blade DualCorder HD Evolve Blade DualCorder HD Evolve Blade DualCorder HD Evolve Blade DualCorder HD Evolve Blade DualCorder HD Evolve Blade DualCorder HD Evolve Blade DualCorder HD Evolve Blade DualCorder HD Evolve Blade DualCorder HD

Přehraje vše

Podobně jako tomu je u většiny dnešních přehrávačů, nejsou problémy ani s exotičtějšími formáty či kodeky. Vyzkoušel jsem několik videí v kontejneru MKV i stále populárním AVI a u žádného jsem nezaznamenal problémy. Poradí si i s uloženým DVD, ať už je to jen jeho zkopírovaný obsah, nebo obraz disku ve formátu ISO. Korektně zobrazuje i titulky – externí i interní v MKV.

 

Dle očekávání se zadýchal až u Samsung Demo Oceanic Life, tedy snímku v kontejneru MKV, s kodekem x264 a především datovým tokem 40 Mbps. Stejně jako u ostatních přehrávačů postavených na čipech Realtek se ve videu často objevují fragmenty a zvuk není plynulý. Toto je však pouze test ze zajímavosti, který o praktické použitelnosti nijak nevypovídá – videa s takovýmto datovým tokem pravděpodobně přehrávat nebudete.

Jeden z mála

Evolve Blade DualCorder HD spadá do skupiny multimediálních zařízení, ve které zrovna mnoho soků nemá. Rekordérů s dvojitým tunerem je totiž opravdu jako šafránu. O to víc mě potěšilo, že si i z této hrstky lze vybrat povedený stroj, které na běžné domácí použití plně dostačí. Svým vzhledem neurazí, hlavní grafické rozhraní i další nabídky jsou přehledné a líbivé. Nahrávání funguje bezvadně. Jedinou vadou na kráse je výrazná dioda na předním panelu, která svítí i při vypnutém přístroji.

Parametry
Cena (bez disku) 3 190 Kč včetně DPH
Cena (1 TB) 5 300 Kč včetně DPH
Cena (2 TB) 5 800 Kč včetně DPH
Hodnocení
Evolve Blade DualCorder HD
čipset Realtek 1185 DD (500 MHz)
konektivita Wi-Fi 802.11 b/g/n; LAN (1 Gb/s)
maximální kapacita HDD 3 TB
konektory SD, SDHC, 2× USB (host), 1× USB 3.0 B, komponentní video, kompozitní video, 2× cinch (stereo audio), HDMI, LAN, S/PDIF, 2× anténa
podporované formáty a kodeky MKV, AVI, DivX, MPG, MPEG, MP4, MOV, WMV, ASF, RM, RMVB, M4V, VOB, DVD-ISO, BD-ISO, IFO, DAT, FLV, TS, TP, TRP, M2TS
rozměry 210 × 65 × 160 mm


Evolve Blade DualCorder HD
Evolve Blade DualCorder HD

Ohodnoťte tento článek!