Evolveo EasyPhone AD: hloupý telefon s Androidem? (minirecenze)

Tohle je poměrně unikátní „smartphone“. Tvarem klasický tlačítkový telefon, ovšem s operačním systémem Android. Má dotykový displej, GPS, sloty pro dvě SIM karty a rozměry skoro jak stará Nokie.

2

EasyPhone AD se prodává v černé nebo červené za 1790 Kč a v balení dostanete nabíjecí kolébku. Nabíjecí konektor je starý microUSB, ale USB-C u těchto levných telefonů holt očekávat nemůžeme. Zcela chybí boční tlačítka na úpravu hlasitosti.

Na horní straně je sluchátkový jack a vzadu tlačítko SOS známé ze seniorských telefonů. EasyPhone AD je pořádný hybrid. Android je zde ve verzi 4.4.2 a má upravené rozhraní podobné jednoduchému režimu. Telefon se automaticky zamyká po chvíli nečinnosti (nebo červeným tlačítkem), odemyká se červeným tlačítkem a hvězdičkou.

Obrazovka má v základu čtyři plochy s dlaždicemi místo ikon. Displej je typu TN s rozlišením 240 × 320 px na 2,8″ úhlopříčce.

Mezi plochami obrazovkami se pohybujete jako na dotykovém telefonu přejetím prstem, stažení horní lišty je také stejné. Přestože displej je kapacitní a měl by tedy jít ovládat stejně jako u dnešních smartphonů, často se stane, že místo posunu obrazovky nějakou aplikaci spustíte.

O výkon se stará nespecifikovaný dvoujádrový procesor a 512 MB operační paměti. Pro data a aplikace máte k dispozici 1,27 GB místa (ze 4 GB). Svižnost systému je samozřejmě velmi malá, načtení například map trvá dlouho. Ale pokud jste trpěliví, spustíte i navigaci.

Akumulátor má kapacitu 1700 mAh a v běžném provozu vydrží dlouho hlavně díky jinému způsobu používání tohoto telefonu. Když si pustíte film (což nebude úplně plynulé), vydrží baterie zhruba šest hodin.

Fotoaparát má 2 Mpx a hodí se tak na vyfocení jídelního lístku. SOS tlačítko je v základu vypnuté a jde nastavit, na jaká čísla má případně volat a odeslat zprávu.

Shrnutí

Zázrak se bohužel nekoná a EasyPhone AD není svižným smartphonem ve tvaru tlačítkového telefonu. Evolveo jej nabízí za nízkou cenu, takže takovým ani být nemůže. Žádný takový ani neexistuje. EasyPhone AD má však jeden trumf.

Evolveo EasyPhone AD recenze11
Evolveo EasyPhone AD

Dnešní hloupé telefony nejsou svižné a nabízejí (s výjimkou Kai OS) jen základní funkce. Tenhle kousek má jednu nespornou výhodu – jednoduše sychronizovaný seznam kontaktů přes účet Googlu, což u hloupých telefonů chybí. Kontakty na SIM kartě či lokálně v telefonu znamenají, že o ně dříve či později přijdete.

Kdybyste měli všechny funkce Androidu a aplikace ignorovat, protože prostě budou pomalé, a používat EasyPhone AD jako hloupý telefon, tak tahle jedna funkce bude k užitku. To nic nemění na tom, že takovýto telefon potřebuje lepší hardware a klidně mohl být dražší. Konkurenci by ani tak neměl žádnou.

Evolveo EasyPhone AD: hloupý telefon s Androidem? (minirecenze)
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (85%) 8 hlasů

2 KOMENTÁŘE