Evolveo StrongPhone Accu: konečně hloupý telefon s dlouhou výdrží, navíc odolný

0

Konstrukce, parametry

Takovou hezkou vzpomínkou na „hloupé telefony“ s velkou výdrží je Evolveo StrongPhone Accu. Už od pohledu zaujme pevné gumové tělo, takže pád telefonu z kapsy na beton vůbec neřešíte. Specifikace IP67 pak kromě prachu značí odolnost i proti vodě ve hloubce jeden metr po dobu 30 minut.


 

StrongPhone padne do ruky jako běžná stará Nokia, jen má trochu nadváhu. Tloušťka činí 23 mm, nicméně kromě odolnosti to má další pozitivní účel. Uvnitř je totiž akumulátor s obří kapacitou 3600 mAh.

parametry
Evolveo StrongPhone Accu
rozměry a hmotnost 52 × 118 × 23 mm, 173 g
displej 1,8″ (240 × 320 px), TN, 262 000 barev
úložiště 8 GB (7,3 GB uživatelská)
GSM (1× SIM) GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
mobilní data GPRS class 12
konektivita microUSB 2.0, Bluetooth 3.0
senzory
zvuk jeden reproduktor, 3,5mm jack na sluchátka
fotoaparát  zadní: VGA
přední: –
akumulátor 3600 mAh, nevyměnitelná, udávaná výdrž 1200 hodin pohotovostní režim a 2160 minut hovoru
OS bez OS
příslušenství nabíječka, sluchátka
zahájení prodeje leden 2014
zapůjčil:
cena 2299 Kč


Na přední straně je displej o úhlopříčce 1,8″. Sice jde jen o TN panel, ale na takto malé obrazovce to vlastně ani moc nevadí. Nad klávesnicí je křížový ovladač reprezentovaný kruhem s potvrzovacím tlačítkem, dvě kontextová tlačítka a stará známá sluchátka: zelené a červené. Prostě jako za starých dobrých časů.


 Slot na SIM kartu klasické velikosti

Konektory na bocích jsou kryté gumovými krytkami. Na horní straně je to microUSB pro napájení, vedle něhož je ještě LED svítilna. Na pravé straně je potom tlačítko pro její rozsvícení, přičemž takto jako baterka funguje i ve vypnutém stavu. O něco níže je slot na SIM standardní velikosti. Na spodní straně není kromě mikrofonu nic a vlevo jen tlačítko pro restartování.


 Tlačítko pro okamžité vypnutí telefonu, trochu zvláštní
 

Zrovna tohle tlačítko dokázalo potrápit, telefon jím totiž natvrdo vypnete i při krátkém stisku. Jako by snad Evolveo očekávalo zamrzání systému a umístilo proto rychlý restart hned po ruce. Já žádné problémy se stabilitou během testování nezaznamenal. Na šasi dole najdete ještě drobné poutko.


Odolné tělo a drobná čočka fotoaparátu v horní části

Záda obsahují malou čočku fotoaparátu, který ale příliš kvalitní není. Rozlišení VGA je tak na vyfocení otevírací doby na dveřích obchodu, ale pokus o krajinku i za dobrého světla skončí fiaskem. Kamera je na tom ještě o něco hůře, ale u tohoto telefonu to ničemu moc nevadí.


 Nabíjení pře microUSB pod krytkou

Na vnitřní paměti je místo pro zhruba 7,3 GB uživatelských dat, což je více, než má řada smartphonů. Na rozdíl od nich budete tady řešit, co sem vůbec nahrát.

 

Telefon vydrží v pohotovostním režimu klidně měsíc, a protože kromě volání a sms si s ním na rozdíl od smartphonů nebudete pořád hrát, v praxi budete nabíjet třeba jednou týdně.

 


 StrongPhone Accu umí přes redukci dobíjet jiné telefony (jako Powerbanka). Obří akumulátor na to má

 

Fotografie pořízené přes nejvyšší rozlišení VGA jsou hrozné, ale nikdo nic lepšího nečekal. Video jsem ani moc nezkoušel


Plastová sluchátka
 

Odolnost IP67

„Operační systém“, závěr

Po zapnutí se objeví nabídka hloupého telefonu, což je samozřejmě dobře. Nikde nezadáváte svůj Google účet a označení hloupý nelze brát nijak pejorativně. Na displeji uvidíte v horní liště sílu signálu, stav hlasitosti, Bluetooth a sílu akumulátoru. Uprostřed potom čas a datum.


V celkem hezkém grafickém menu jsou to tyto položky: telefonní seznam, sms, seznam volání, nastavení, organizér, multimédia (včetně fotoaparátu), FM rádio.

 

Do telefonu se vejde 1000 kontaktů, každému číslu lze přiřadit obrázek, který můžete vyfotit přes foťák nebo nahrát z počítače. Kontakty ale budete muset do telefonu napsat ručně, synchronizace na hloupých telefonech nefunguje a nenašel jsem ani aplikaci, která by něco takého podporovala. Nicméně lze svá čísla uložit na SIM nejprve v jiném telefonu. Uživatelé hloupých telefonu tohle stejně nepoužívají, ale nějaká možnost zálohy by se hodila.

 

 

SMSky obsahují i české šablony a do telefonu se jich vejde 300. MMS potom 100, pokud někdo tuto službu ještě používá. Seznam volání je jednoduchý a ukazuje i délku hovoru.

Nastavení obsahuje přepínání profilů, plánované zapínání a vypínání (lze zvolit dva denní časy pro obě akce)

Nastavení středového kolečka: akce pro každý směr. Přednastaveno: nahoru přehrávač, dolů budík, vlevo jazyk, vpravo profily. Lze zvolit vhodnější, třeba kalkulačku. Podsvícení displeje volíte v pěti úrovních, časová prodleva svícení znamená, po jaké době nečinnosti displej pohasne.

V menu organizér spravujete soubory, což budou v případě hloupého telefonu prakticky jen různá vyzvánění a fotky kontaktů, ale pokud si sem uložíte hudbu (kapacita 7,28 GB přes USB Mass Storage), stane se StrongPhone takovým jednodušším walkmanem. Dodávaná plastová sluchátka ovšem raději vyměňte za vlastní.

 

Prostředí fotoaparátu, výsledné fotografie najdete v první kapitole.

 

 

Závěr

Na StrongPhonu je rozhodně příjemná cena. Něco přes dva tisíce za odolný klasický telefon s velkou výdrží je velkým plusem. Kromě funkcí klasického telefonu umí nahrávat hovory na integrovaný záznamník, což je problém i u Androidu.

 

Plusy / mínusy
  odolná konstrukce IP67
  velká výdrž baterie
  dobrá klávesnice
  umí nabíjet jiné telefony (funkce powerbanky)
  nízká cena
  dost slabá multimédia a fotoaparát
  přeci jen větší tloušťka
  tlačítko restart?
Hodnocení 90 %

 

 

 


 

Evolveo StrongPhone Accu: konečně hloupý telefon s dlouhou výdrží, navíc odolný
Ohodnoťte tento článek!
3 (60%) 1 hlas