Evropská komise jde Broadcomu po krku. Zneužívá postavení jako v minulosti Intel

9

Další velká kauza, která by mohla vyústit v miliardovou pokutu. Evropská komise letos v červnu zahájila vyšetřování Broadcomu kvůli údajnému zneužívání dominantního postavení. Zároveň uvedla, že jde o tak důležitý případ, že výjimečně sáhne i po prozatímním opatření, které má ochránit trh, než vyšetřování skončí. K tomu došlo minulý týden, Komise americké firmě nařídila, aby upravil či pozastavil smlouvy s šesti zákazníky.

Broadcom je největším dodavatelem čipů pro xDSL modemy a televizní set-top boxy. Pro koncové výrobce připravuje hlavní řídicí SoC, čipsety pro příjem Wi-Fi i RF čipy, které převádějí analogový rádiový signál na digitální sekvence. Komise přitom Broadcom podezřívá, že s výrobci uzavřel (kvazi)exkluzivní smlouvy, kde si pomocí různých cenových i necenových výhod zajistil, že budou odebírat čipy pouze od něj, případně primárně od něj.

Evropská komise zatím nemá ani předběžné výsledky vyšetřování, ale prozatímním opatřením chce minimalizovat případné škody, než budou nějaké výsledky známy. Broadcom totiž průkazně dominuje trhu, a pokud by měl podobné smlouvy o exkluzivitě, mohl by ještě posílit a veškerou konkurenci zlikvidovat, než samotné vyšetřování skončí. Komise mu proto nařídila, aby tyto smlouvy do 30 dnů upravil či pozastavil. Ochrana má trvat tři roky, případně méně, pokud vyšetřování skončí dříve.

Intel, Qualcomm a Broadcom

Podobné případy už komise v minulosti řešila. Nejznámější kauzou je léta trvající vyšetřování, pokutování a odvolávání Intelu. Tomu byla přesně před deseti lety vyměřena miliardová pokuta, protože s velkými výrobci počítačů jako HP, Dell nebo Lenovo uzavíral exkluzivní smlouvy bránící v odběru procesorů od konkurence (tedy zejména AMD). Případ byl definitivně uzavřen před pěti lety. Případ nadále pokračuje a přezkoumává jej Tribunál EU.

Miliardovou pokutu obdržel také Qualcomm, který pro změnu zvýhodňoval Apple, aby v iPhonech a iPadech exkluzivně využíval jeho modemy. Firmy vedly vleklý spor i mezi sebou, před půl rokem ale uzavřely mírovou dohodu.

Loni na jaře mimochodem hrozilo, že by se dva giganti-hříšníci spojili. Broacom totiž oznámil zájem odkoupit Qualcomm a nabízel za něj přes 100 miliard dolarů. Antimonopolní úřady se děsily, obchod nakonec příkazem ukončil Donald Trump.

Zdroj: Evropská komise

Evropská komise jde Broadcomu po krku. Zneužívá postavení jako v minulosti Intel
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (97.14%) 7 hlasů

9 KOMENTÁŘE

 1. Ten případ Intelu rozhodně definitivně uzavřen v tom roce 2014 nebyl. 6. září 2017 rozhodl Soudní dvůr EU, že Intel pokutu 1,06 miliardy eur platit nemusí a případ předal k dalšímu projednání. Předpokládám, že definitivní rozhodnutí ještě nepadlo a Intel dodnes pokutu nezaplatil.

 2. Americké společnosti… Tam není třeba hledat žádnou čest a spravedlnost, ale jen ovlivňování trhu pro maximalizaci vlivu a zisku. Amerika vždy jedná čestně a své spojence nikdy nebombarduje(45′ Praha, 95′,99′ Jugoslávie) nebo neopustí v boji(2019 Kurdové).

  • Kolikže miliard dolarů zaplatil Volkswagen v USA za podvádění s emisemi?
   Neřešil bych „národnost“ firmy. Všechno to jsou firmy veřejně obchodovatelné a majitelé jsou tak z celého světa. Těmto firmám jde samozřejmě v první řadě o zisk. A když tu snahu přeženou a proviní se, dostanou oprávněně přes prsty (zaplatí pokutu) a jede se dál.

 3. Tak nemyslel jsem zrovna, že němci jsou čestní, což je absolutní blbost. Ty se k nám chovají stejně jako amerika ke zbytku světa. Vždy silný a neohrožený se chová k malým a slabým neomaleně, agresivně, bez respektu. Němci zaplatili americe nesmyslnou pokutu za naprostou blbost, která nikoho nezabila, ale nám nezaplatili za 365000 obětí jejich napadení za války a zničení průmyslu a budoucnosti nic a navíc si odvezli co mohli před koncem války a pak se o to šábli s amerikou a británií. Vždy se mi chce z těch sv.ní blít, ale nechci mluvit sprostě před mladým čtenářstvem.

  • Němci nám samozřejmě provedli za 2. světové spoustu zlého, ale že by nám něco dlužili, to bych neřekl. Když si vezmete, že po válce jsme prakticky všem bohatým Němcům zkonfiskovali veškerý majetek, který tady po staletí měli a navrch jsme dalších minimálně 2,4 milionů těch obyčejných vystěhovali a sebrali jim jejich půdu, domy a většinu dalšího majetku, tak si nemyslím, že bychom měli nějaké morální právo po nich chtít ještě další kompenzace.
   Lidé jako vy se hrozně rádi ohánějí tím, jaký jsme měli za 1. republiky skvělý průmysl, ale přiznat si, že to byl z valné většiny průmysl ve vlastnictví německého obyvatelstva, to už jim nejde přes pysky. A přiznat si, že za náš úpadek po válce nemohou škody způsobené válkou, ale hlavně naprosto dementní politika, to už je pro ně úplně nemyslitelné.

 4. Tak majetek se sebral maximálně ten co nemohli odvézt před koncem války. Němci Čechům škodili po staletí co mohli. Polabské slovany zcela zlikvidovali. Odsun němců po válce byl logický krok po těch zkušenostech, že jsou nezměnitelní a vždy budou Čechům škodit. Klidně budu chudý, ale bez německého útlaku. Demoblok ovšem našel cestu jak němcům vrátit Čechy do područí německého svinstva. Nejdřív převrat a pak už byla volná cesta k rozdání státních majetků do područí německých otrokářů. Hloupost těch co chtěli převrat nezná mezí.