Evropská unie prý podá oficiální stížnost na Microsoft kvůli ballot screenu

0

Zdá se, že Microsoft bude mít na krku další problém. Evropské unii se nelíbí, že se redmondskému gigantu nepodařilo naplnit svůj závazek, kdy měl dát uživatelům na výběr z několika internetových prohlížečů. Již v roce 2009 začal na území EU zobrazovat obrazovku, jež uživatelům dávala na výběr, to ano. Tzv. ballot screen se nicméně na několik měsíců vytratil, počínaje loňským únorem. Windows Update jej nedodal na 28 milionů počítačů s Windows 7 SP1, Microsoft se bránil tím, že jde o technickou chybu. Můžeme se jen divit, že si zmizení nikdo nevšiml dříve.

Tip: Microsoft se podřídí EU. Alternativní prohlížeče pro Windows RT budou?

Evropská unie podle společnosti Bloomberg chystá oficiální stížnost. Ačkoli Microsoft svou chybu bleskurychle napravil a najal experty, kteří měli zjistit, jak k problému s ukončením zobrazování nabídky došlo, a zabránit, aby se v budoucnu něco podobného opakovalo, situace pro firmu nevyhlíží zrovna nejlépe. Ta dříve rovněž uvedla, že pochopí, když se komise odhodlá k pokutě. Mezitím se ballot screen propracoval do Windows 8, která se zatím ani maloobchodně neprodávají.

 

Komise by na druhou stranu mohla být shovívavá, protože Microsoft se snaží, seč může, aby se pokutě vyhnul. Krom jiného se dobrovolně nabídl, že bude obrazovku s prohlížeči ukazovat o patnáct měsíců déle, než se původně zavázal. Tím by přinejmenším pokryl období, kdy se obrazovka uživatelům vůbec neukazovala. Unie v tuto chvíli na podněty zvenčí dále prošetřuje, zda Redmondští nezneužívají monopolního postavení ve Windows 8/RT tím, že zde údajně omezují vznik plnohodnotných konkurenčních prohlížečů.

Zdroj: Bloomberg via ZDNet

Ohodnoťte tento článek!