Evropská unie vyšetřuje Microsoft kvůli blokování prohlížečů ve Windows RT

0

Jako kdybychom to neříkali. Je tomu jen pár dní poté, co Evropská unie zjistila, že Microsoft nedodržel pravidla, k jejichž dodržování se zavázal. V roce 2009 bylo rozhodnuto, že pokud se chce vyhnout sankcím za zneužívání monopolního postavení, musí uživatelům dávat na výběr z více prohlížečů. Na scénu přišel tzv. ballot screen, který po instalaci Windows zobrazil nabídku s výběrem. Jenže ta se před několika měsíci některým uživatelům ztratila z dohledu, na což EU s velkým zpozděním zareagovala. Firmě tak hrozí kolosální pokuta. A nyní má na krku další vyšetřování.

Tip: Ballot screen opět na scéně, Redmondským hrozí pokuta od Evropské unie

Týká se nepřekvapivě Windows RT. Říkali jsme, že tato nová Windows budou Unii trnem v oku. Jen o několik dní později se dozvídáme, že Redmondští budou skutečně čelit dalším nepříjemnostem. Výrobci prohlížečů třetích stran se shodli na tom, že je nefér, když Internet Explorer může používat API Win32, zatímco pro ostatní na platformě ARM, kde Windows RT operují, zbývá pouze mladé běhové prostředí WinRT. V tom mají určitě pravdu. Microsoft na první pohled stojí docela jednoznačně ve výhodě. IE zde tak patrně bude jediným prohlížečem.

 

Mozilla by tu ale ráda spatřila své Gecko a Google zase WebKit. Microsoft se v minulosti bránil tím, že nechce ohrožovat stabilitu zařízení a výdrž na akumulátor. Proto také představil běhové prostředí WinRT. Pádné argumenty mají obě strany, nyní si budeme muset počkat na to, co komise při vyšetřování zjistí. Windows RT nebudou dostupná samostatně, pouze budou předinstalovaná v tabletech. Časem se pravděpodobně podívají do nenáročných osobních počítačů.

Zdroj: The Verge

Ohodnoťte tento článek!