Exkluzivně: jaké budou 25nm SSD od Intelu?

0

Nedávno odložené 25nm SSD z dílen Intelu jsou většinou uživatelů netrpělivě očekávány, první střípky o jejich parametrech však máme již nyní a tak můžete všichni dobře posoudit, zda-li se vám případné čekání vyplatí. Změn se dočkáme na všech frontách: od vyšších rychlostí po větší kapacity, i na bezpečnost byl brán zřetel.

Současnou druhou generaci Postville již brzy nahradí generace třetí, změnu v názvech produktů ale nečekejte. Novinky v sobě ponesou 25nm flash paměti typu IMFT NAND, i díky nim se dočkáme zhruba dvojnásobné kapacity při stejné ceně. Jak můžete dobře vidět z tabulky výše, nový Postville nabídne model až o velikosti 600 GB, což se se současnou generací nedá vůbec srovnávat. I přenosová rychlost se zvedla o 70 MB/s pro zápis, výsledných 250/170 MB/s (čtení/zápis) nevypadá vůbec zle.

Dalších výrazných změn jsme se dočkali v počtu IOPS u náhodného čtení a zápisu 4kB bloků dat: stávající hodnoty 35000/8600 IOPS poskočí až na 50 000/40 000 IOPS, zde očividně Intel odvedl velký kus práce. Daní za vyšší výkon je však zvýšená spotřeba, kterou neocení majitelé přenosných zařízení (v desktopu nám však může být víceméně volná). I životnost by měla podstatně narůst, o bezpečnost dat se postará heslo spolu se silným šifrováním AES-128.

Nové SSD inovacemi nešetří, výrobce se očividně snaží konečně dostat disky na bázi flashových pamětí mezi běžné lidi. Otázkou však zůstává cena – nezbývá než doufat v její přiměřenost, zájemci jistě za nové produkty přehnané částky nedají. Spolu s novinkou přibude i zástupce enterprise segmentu, kam bude zamířena lehce odlišná varianta kódově označována jako Lyndoville.

Zdroj: TechSpot.com

Exkluzivně: jaké budou 25nm SSD od Intelu?

Ohodnoťte tento článek!