Exkluzivní recenze: HP LaserJet P1005

0

Nová tiskárna HP LaserJet P1005 je jen jednou z celé řady nových tiskáren, které společnost HP uvedla s počátkem roku na trh. Tedy přesněji: NDA na nové tiskárny končí právě nyní (4. ledna 2008, 0:00), v době kdy smíme publikovat recenzi. K jednotlivcům, domácím kancelářím a malým firmám míří také modely HP LaserJet P1006 jako nejmenší laserová tiskárna z portfolia HP, HP LaserJet P1505 ideální pro týmy dvou až pěti lidí, multifunkční HP LaserJet M1120 s volitelným ethernetovým připojením a HP LaserJet M1522 jako nejrychlejší multifunkční laserová tiskárna od HP.

Tělo této velmi kompaktní tiskárny je sestaveno ze dvou typů do šeda laděných plastů s mírně zdrsněným povrchem, stejně jako u modelů předchozích tiskáren. Vypínač tiskárny naleznete na její přední straně, což je velmi praktické.

Ne každý tiskne průběžně celý den a ne každý chce nechávat tiskárnu zapojenou například přes noc nebo přes víkend. Majitelé HP LaserJet P1005 tak mohou poděkovat výrobci, že se nemusí soukat k tiskárně dozadu, aby jí vypnuli přívod elektrické energie. Pohodlné řešení stále není samozřejmostí, jak ukázal náš minulý velký test levných laserových tiskáren. Tiskárna je o něco menší než její předchůdkyně a také o něco lehčí.

HP LaserJet P1005

Rychlost a kvalita tisku

V rychlosti tisku došlo oproti oběma zmíněným předchozím modelům z řady LaserJet ke zlepšení. Nový model je v průměru o půl sekundy rychlejší než HP LaserJet 1020 a o celou sekundu rychlejší než HP LaserJet 1018. Pokud si porovnáte rychlost tisku obrázku, uvidíte ještě větší rozdíl ve prospěch HP LaserJet P1005.

Kvalita tisku je velmi dobrá, obrázky jsou bez výraznějšího šrafování. Barvy se slévají pouze ve velmi tmavých odstínech, ale k tomu dochází opravdu jen velmi zřídka. Navíc černobílé laserové tiskárny nejsou určeny k tisku obrázků. Potěšilo mě, že tiskárna při práci neprodukuje obtěžující množství ozonu, jinými slovy „nesmrdí“ jako některé její kolegyně.

Bezproblémové ovladače

Samotný tisk je mírně hlučnější, nicméně ne tolik, aby ve dne obtěžoval. U tiskárny je zkrátka poznat, že právě pracuje. Tisk probíhá hladce a bez problémů i při práci s velkými dokumenty. Tiskárna zbytečně nečeká ani při tisku tabulky z Excelu nebo při tisku velkých obrázků. Díky ovladačům probíhá tisk ihned, jakmile je odeslána alespoň jedna stránka z celé fronty do paměti tiskárny.

Instalace ovladačů je bezproblémová i při použití operačního systému Windows Vista. Nakopírování potřebných souborů z dodávaného instalačního CD proběhne během pár minut a ihned můžete začít tisknout.

Vyšší rychlost, větší spotřeba

Tiskárna překvapila vyšší spotřebou než předchozí modely. V klidovém stavu, kdy je tiskárna zapnuta a čeká na přísun dokumentů, se spotřeba drží na hodnotě 3 W. V tom se jinak neliší od starších modelů řady LaserJet. Zásadní rozdíl však nastává při tisku. Zde je spotřeba mnohem vyšší (432 W) a kvůli tomu se zvednou i roční náklady na provoz. Příjemnější zprávou pro budoucí majitele tiskárny je skutečnost, že i s vyšší spotřebou vycházejí náklady levněji než u některých jiných tiskáren z našeho minulého testu.

Tiskárna pro nenáročné

Navzdory několika opravdu malým nedostatkům mohu tiskárnu doporučit do všech domácností a malých kanceláří s nenáročnými požadavky na tisk černobílých dokumentů. Rychlost tiskárny je velmi příjemná, při provozu neobtěžuje zbytečným ozonem a především se snadno obsluhuje. Výměna univerzální kazety s tiskovým válcem a tonerem snad nemůže být jednodušší.

Výměna toneru zabere pár sekund a na umazané ruce zapomeňte. Klepnutím přehrajete video

Směřování do malých provozů a kanceláří je dáno také kapacitou kazety, která vystačí pouze na 1 500 standardně potištěných stran. Zdánlivě vyšší pořizovací cena se zřejmě stane minulostí, jakmile se tiskárna objeví v nabídkách vícero především internetových obchodů. Stejný osud totiž potkal doporučené ceny tiskáren 1018 a 1020.

+ kompaktní provedení
+ snadná obsluha
+ nízká hlučnost

– kapacita toneru
– nárazově vyšší spotřeba při tisku

HP LaserJet P1005HP LaserJet P1005HP LaserJet P1005HP LaserJet P1005HP LaserJet P1005HP LaserJet P1005HP LaserJet P1005HP LaserJet P1005HP LaserJet P1005HP LaserJet P1005HP LaserJet P1005

Ohodnoťte tento článek!