Externí disky USB 3.0: WD vs. A-Data vs. Verbatim

0

3. generace, malý problém, trojice trojek

Nové rozhraní USB se zatím v počítačích rozmáhá jen pomalu, protože výrobci čipsetů jej zatím nativně nepodporují, a pokud výrobci podporu tohoto rozhraní chtějí na svých deskách mít, musí sáhnout po externích čipech. A protože USB 3.0 nepodporuje zatím ani Windows 7, musíte si do systému doinstalovat ovladač od výrobce, jinak nebudete moci dodatečné USB používat ani v režimu 2.0. Situace se má ale změnit – doufejme – s příchodem prvního servisního balíčku SP1 pro W7. A také s tím, jak se Intel a AMD (snad) rozhodnout na svých deskách USB 3.0 podporovat nativně.

Tip: Pokud již máte počítač a rádi byste podporu USB 3.0, můžete si dokoupit přídavnou kartu do PCIe, která stojí okolo pěti set korun.

Jiný kabel? Ach ouvej

Druhou poněkud nepěknou věc na nás nachystali pánové, co za standardem USB 3.0 stojí. Externí pevné disky se totiž už nepřipojují pomocí běžného kabelu USB-miniUSB, ale pomocí zcela nového kabelu USB-microUSB 3.0. Ten není kompatibilní ani s miniUSB, ani se starším microUSB; je složen jakoby ze dvou konektorů microUSB, z nichž ten druhý je o kousek menší. Z tohoto důvodu musíte mít tento kabel po ruce kdekoliv, kde chcete připojit externí disk k počítači; jinak máte smůlu. Pokud tak používáte disk v práci i doma, musíte si nosit kabel buď sebou, nebo si koupit kabely dva (a případně více, pokud pracujete s diskem na více místech).

To ale není jediný problém. Například disk Verbatim Store ‚n‘ Go Portable Hard Drive 500 GB, který jsem testoval na počítači se základní deskou Gigabyte GA-880GMA-UDH2 (AMD), nechtěl po zapojení „naskočit“ – prostě „cvakal“ a v systému se neukázal. Vypadalo to, že nemá dostatečně silné napájení z USB portu, což je poněkud zvláštní, protože USB 3.0 by měl být ve své podstatě silnější než USB 2.0. Každopádně jsem zkusil klasickou USB „spojku“ od svého USB 3.0 flash disku, která kombinuje napájení ze dvou USB portů, a připojil Verbatim. Ten sice naběhl, nicméně jeho rychlost dosáhla jen limitu USB 2.0. Na USB 2.0 problém nebyl.

AData NH01 500 GB - 01 AData NH01 500 GB - 02 Verbatim Store 'n' Go Portable Hard Drive 500 GB - 01

Poznámka: Stejně se disk Verbatim choval i na počítači se základní deskou Gigabyte GA-P55-USB3 (Intel), která má stejný řadič USB 3.0.

Problém možná vězí v tom, že kabel USB 3.0 má devět vodičů a tyto „spojky“ na to nejsou připraveny; tuto oblast ještě hodlám podrobněji prozkoumat. Každopádně jsem disk Verbatim dotestoval na notebooku Asus U33J, který disponuje jedním USB 3.0 portem s řadičem NEC. Vím, že výsledky tak nejsou zcela srovnatelné, žádné výrazné rozdíly jsem ale po srovnání výsledků ostatních disků nepozoroval. Disky A-Data a WD jsem totiž mezitím vrátil a nebylo je možné je přetestovat na hardwaru notebooku.

Nejmenší Western

V testu se potkaly tři disky o celkové velikosti 500 GB – zmíněný Verbatim, dále Western Digital Passport Essential a A-Data NH01. Už na první pohled jsou mezi nimi patrné rozdíly. Zatímco A-Data a Verbatim mají klasické rozměry, běžné pro externí 2,5″ disky, WD je o třetinu menší a o další třetinu tenčí.  Z toho je patrné, že zatímco Verbatim a A-Data jsou jen obyčejné rámečky na notebookový disk (s rychlostí 5 400 otáček), WD si vyrobil disk na míru. Jakožto výrobce přímo datových kotoučků si to může dovolit a dokázal tak proměnit tuto výhodu ve výrazně menší krabičku. Díky kompaktní velikosti není problém nosit WD v kapse, což u konkurence není úplně pohodlné.

Design jednotlivých disků můžete posoudit sami, k tomu netřeba nic psát. Snad jen lesklé a černé povrchy A-Data a WD jsou velice náchylné na otisky, úprava horní strany A-Data je navíc zrcadlová, takže ženy mohou disk použít i jako zrcátko pro ranní malování. Verbatim je v tomto ohledu nejlepší, matný povrch je ideální. WD se kromě testované černé nabízí také ve stříbrné, červené a modré; vícebarevná provedení jsou WD zvykem. Žádný z disků nemá zdířku pro externí napájení, všechny se spoléhají jen na napájení z USB 3.0.

Namydlené bity, konkurence eSATA

USB 3.0 neklade datům odpor

Testem, který disky proklepne asi nejvíce, je CrystalDiskMark – simuluje totiž čtení a zápis určitého počtu různě velkých souborů. Právě zde je dobře vidět, že disky připojené přes USB 3.0 nejsou rozhraním nijak limitovány a díky tomu jsou při sekvenčním zápisu/čtení oproti USB 2.0 krutě rychlé. Čím víc se ale soubory zmenšují, tím více také klesá rychlost. U malých souborů je pak už obrovský rozdíl oproti SSD či flash diskům – stačí, když nahlédnete do recenze flash disku Kingston Data Traveller Ultimate, případně do přiložené tabulky.

Zajímavý je test HD Tune, který ukazuje rychlost čtení a přístupovou dobu po celé ploše disku. Zatímco u USB 2.0 je tento graf velmi nudný, protože rychlost disku je brzděna pomalým rozhraním, USB 3.0 už nijak limitující není a je krásně vidět sestupná tendence rychlosti směrem k okraji, jako kdyby byl disk připojen interně skrze SATA. Je také evidentní, že všechny disky mají 5 400 otáček – ne že bych čekal něco jiného. Každopádně u USB 3.0 už je možné využít 7 200otáčkových modelů, protože rozhraní není brzdou přenosu, a někdo by to mohl ocenit; například když budete spouštět z externího disku systém.

Verbatim Store 'n' Go Portable Hard Drive 500 GB - 02 Verbatim Store 'n' Go Portable Hard Drive 500 GB - 03 WD My PassPort 500 GB - 01

Nepříliš vypovídající jsou pak testy kopírování dat z pevného disku na externí a naopak, protože rychlost v průběhu kopírování kolísá i o více než 10 % a optické průměrování není moc přesné. Navíc jde o kopírování velkého souboru – pokud budete kopírovat více malých souborů, rychlost rapidně klesne; ostatně to je dobře vidět v testu CrystalDiskMark. Je to zkrátka spíše orientační test, na druhou stranu jako jediný vychází z praxe.

Posledním testem, který jsem provedl, byl test spotřeby – počítač byl připojen k wattmettru a já sledoval, jak se změní spotřeba po připojení nečinného disku a při vytížení. Všechny disky „žraly“ stejně: počítač měl v idle 48 W, po připojení disku se spotřeba zvedla na 51 W a při testu CDM na 55 W. Samozřejmě že při testu za zvýšenou spotřebu může i samotný počítač, který má nějakou režii, přesto si myslím, že zvýšení spotřeby o 7 W je docela velké.

WD My PassPort 500 GB - 02 USB 2.0 - USB 3.0 kabel Externí disky s USB 3.0

Tvrdý konkurent pro eSATA

Zatímco u flash disků pokládám rozhraní USB 3.0 za poněkud zbytečné, externí disky přece jen slouží k jiným účelům a USB 3.0 je zde jednoznačné plus. Nic už nebrání plně využít potenciálu disku (to ostatně nebrání ani eSATA, nicméně ta stále zatím tak rozšířená, jak bych čekal), takže kopírování desítek filmů už nebude trvat věčnost. Externí disk bude také snáze využitelný pro případný start operačního systému. Za jedinou nevýhodu USB 3.0 zatím považuji nutnost mít speciální kabel, který musíte mít vždy sebou – a když jej zapomenete, máte smůlu. Případně si jich musíte nakoupit hromadu a rozeset všude tam, kde se pohybujete.

Za zapůjčení disků děkujeme společnosti Alfa Computer.

Screenshoty testů a specifikace disků

WD My Passport Essential 500 GB

WD My Passport Essential 500 GB - Crystal Disk Mark

WD My Passport Essential 500 GB - HD Tune

WD My Passport 500 GB - Kopírivání na flash disk

WD My Passport 500 GB - Kopírivání z flash disku

 • Provedení externí 2,5″
 • Rozhraní USB 3.0
 • Kapacita 500 GB
 • Otáčky 5 400 ot./min.
 • Napájení přes sběrnici USB
 • Podpora OS Windows XP, Vista, 7, Mac OS X Leopard, Snow Leopard
 • Obsah balení kabel USB, software WD SmartWare, rychlý průvodce instalací
 • Rozměry 15 × 83 × 110 mm
 • Hmotnost 140 g

Verbatim Store ‚n‘ Go Portable Hard Drive 500 GB

Verbatim Store 'n' Go Portable Hard Drive 500 GB - Crystal Disk Mark

Verbatim Store 'n' Go Portable Hard Drive 500 GB - HD Tune

Verbatim Store 'n' Go Portable Hard Drive 500 GB - Kopírování na flash disk

Verbatim Store 'n' Go Portable Hard Drive 500 GB - Kopírování z flash disku

 • Provedení externí 2,5″
 • Rozhraní USB 3.0
 • Kapacita 500 GB
 • Otáčky 5 400 ot./min.
 • Napájení přes sběrnici USB
 • Podpora OS Windows XP, Vista, 7
 • Rozměry 20 × 82 × 127 mm
 • Hmotnost 163 g

ADATA NH01 500 GB

ADATA NH01 500 GB - Crystal Disk Mark

ADATA NH01 500 GB - HD Tune

ADATA NH01 500 GB - Kopírování na flash disk

ADATA NH01 500 GB - Kopírování z flash disku

 • Provedení externí 2,5″
 • Rozhraní USB 3.0
 • Kapacita 500 GB
 • Otáčky 5400 ot./min.
 • Napájení přes sběrnici USB
 • Podpora OS Windows 2000, XP, Vista, 7, Mac OS X 10.4
 • Obsah balení kabel USB 3.0
 • Rozměry 15,7 × 134 × 82 mm
 • Hmotnost 240 g

Grafy výsledků testů

Crystal Disk Mark: sekvenční zápis a čtení

Crystal Disk Mark: 4k zápis a čtení

HD Tune čtení, kopírování na flash disk a z flash disku

Ohodnoťte tento článek!