Extra Fail 7: výběr těch největších průšvihů a úspěchů za minulý měsíc

0

Státní sociální síť, hloupost za naše peníze

fail

Státní správa se ve spolupráci s Matfyzem (Univerzita Karlova) pokusila vybudovat něco jako „facebook pro akademiky a vědce“. Sociální síť má propojovat lidi z oboru, studenty, freelancery a umožnit jim sdílení informací. Projekt nazvaný SíťIT.cz již teď stál 28 milionů korun z veřejných peněz a přispěla na něj také EU. SíťIT je už hotový projekt a nyní má být pět let v provozu (za další peníze, 28 milionů je již utraceno). Také máte pocit, že žádnou státní sociální síť nepotřebujeme? Je tu například LinkedIN, ale lidi z oboru si vždy najdou nejlepší cestu, jak spolu komunikovat, a SíťIT to nebude. Připomíná to středočeský web tojecool.cz.

 

Modernizace ČTÚ se odkládá na neurčito

fail

Český telekomunikační úřad, nebojíme se to říct, patří mezi hlavní viníky současného stavu a cen našich mobilních sítí.  Snad nikde v Evropě by nedovolil vyvedení desítek miliard ze země na konto svých zahraničních vlastníků, aniž by zde byly alespoň z části zpětně investovány. Sedí v něm zřejmě jediný člověk (vy víte kdo), který by měl vůli něco dělat, ale dokud je na to sám, nemá šanci. Nyní mohl přibýt dravý Robert Pelikán, ale na silný nátlak ze strany politiků nakonec v ČTÚ nebude. ČTÚ nás stojí ročně přes půl miliardy a nedělá téměř nic.

o2

 

Goophone

winPár dní před uvedením nového iPhonu se ozvala čínská firma Goophone s tím, že má chráněný průmyslový vzor na design telefonu, který nápadně připomíná (tehdy ještě nepředstavený) iPhone 5. Číňané zveřejnili video, ve kterém varují Apple před možnými následky, když začne prodávat iPhone 5 na čínském trhu. Goophone i5 (ano, tak se jmenuje) je vyroben podle uniklých informací o novém iPhone. Uvnitř je čtyřjádrová Tegra 3 a 16 GB paměti, prodává se za 1 853 jüanů, tedy něco přes 5 000 Kč. Není to fér, ale patentový troll si nevybírá a vrací Applu úder :).

 bt

Na vaše SkyDrive si nedáte ani ňadro

failNa síťový disk od Microsoftu si nesmíte nahrát, co chcete, a to ani když jde o váš disk, který s nikým nesdílíte. Nejde jen o nelegální obsah, ale i pouhé ňadro z uměleckého aktu, či kojící žena s velkou pravděpodobností způsobí odstavení celého vašeho účtu – a to je problém, účet je společný pro všechny služby Microsoftu. Velký bratr v tomto případě nejspíše prohledává vaše soukromá data robotem a v obrázcích hledá tělovou barvu. Pokud je jí více, porovná ji se vzorci a nakonec i tupý stroj pozná, že jde o prso.

 

Nokia falšuje fotoaparát u nové Lumie

failFinská nokia představila velmi dobrý fotomobil 808 PureView (fotí skvěle, telefonuje blbě), ale stejný přídomek získaly i nové Lumie. Ty však mají jiný úplně snímač. Nokia prezentovala pěkné fotky za špatného osvětlení a stabilní video za jízdy na kole, celé to ovšem byl podvod! Scénu natočil kameraman v dodávce na profesionálním zařízení s odpruženým stativem a kromě videa zfalšovala Nokia také propagační fotografie; ve skutečnosti je pořídila kvalitní zrcadlovkou. Lumia nemá špatný fotoaparát, ale takovouhle reklamou si hodně škodí.

 

20 let ThinkPadů

winJedny z nejlepších a pro mnohé stále nejlepší notebooky jsou ty od IBM. ThinkPady slaví 20 let na trhu a několika českým šťastlivcům rozdá IBM trackpointy z pravého zlata. IBM si nechalo slovo Think zaregistrovat jako ochrannou známku již v roce 1935 a známé applovské Think Different je namířeno tak trochu proti nim. Jméno ThinPad bylo tehdy určeno pro tablet, ale nakonec jej dostal nový typ notebooku: ThinkPad 700. IBM vydržely ThinkPady dlouho, ale nakonec je všechny prodali Číňanům do Lenova. Stále však jde o špičkové profesionální stroje.

Ohodnoťte tento článek!