Extra lehký Lenovo ThinkPad X1 Carbon: specifikace a ceny

0

Před pár měsíci představený a netrpělivě očekávaný Ultrabook od Lenova s názvem ThinkPad X1 Carbon se konečně dostane do prodeje. Levný zrovna nebude, ale má skvělou výbavu zaměřenou na podnikovou sféru, je výrazně lehčí a tenčí než jeho předchůdce (model TP X1) a navíc má, jak vyplývá z přídomku Carbon, tělo z uhlíkových vláken.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon

Lenovo ThinkPad X1 Carbon

ThinkPad X1 Carbon má u Ultrabooků nepříliš obvyklou úhlopříčku displeje 14″, matnou povrchovou úpravu potlačující odlesky a pěkné rozlišení 1600 × 900 bodů. Pohánět jej budou procesory Intel nové architektury Ivy Bridge. Konkrétní model závisí na zvolené konfiguraci – v základu to bude Core i5-3317U, nejdražší konfigurace nabídne Core i7-3667U; ve „středních“ konfiguracích pak najdete Core i5-3427U. Ve všech případech samozřejmě půjde o úsporné, nízkonapěťové dvoujádrové procesory s TDP 17 W. O grafiku se bude starat nejen integrovaný Intel HD Graphics 4000, ale zřejmě i diskrétní lowendová karta GeForce GT 620M – která je tady ale podle nás spíš zbytečně, notebook by si vzhledem ke svému určení vystačil s integrovaným řešením. Úložiště bude ve všech variantách SSD s kapacitou od 128 do 256 GB, a operační paměti bude vždy 8 GB.

 

Díky šasi z uhlíkových vláken notebook ztratil na váze i na objemu – bude vážit krásných 1,36 kg při rozměrech 331 × 226 × 18,85 mm; uvedená tloušťka platí pro nejtlustší bod, tedy zadní stranu, protože jak je vidět na fotografiích, notebook má pro Ultrabooky (a MacBook Air) typický klínovitý tvar. Klávesnice bude, jak je u nových ThinkPadů standardem, chicletová a samozřejmě podsvícená; nebude chybět oblíbený trackpoint a touchpad se zřejmě skleněným povrchem. 

Přes nízkou hmotnost nebyla ošizena baterie; ta má kapacitu 45 Wh a výrobce udává, že by s ní měl notebook vydržet až 6,3 hodiny. Nejsme si ale jistí, zda bude baterie vyjímatelná, nebo zda bude napevno uvnitř notebooku jako u většiny konkurence; tipujeme ovšem spíše druhou variantu – ale nechme se překvapit, určitě X1 Carbon dostaneme na recenzi. Lenovo navíc slibuje možnost nabít baterii na 80 % maximální kapacity za 30 minut pomocí technologie RapidCharge.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon Lenovo ThinkPad X1 Carbon Lenovo ThinkPad X1 Carbon Lenovo ThinkPad X1 Carbon Lenovo ThinkPad X1 Carbon

Konektorů se na malé tělo příliš nevešlo, budou zde 2 USB (1× 2.0, 1× 3.0), mini DisplayPort, kombinovaný audio jack pro vstup i výstup a čtečka paměťových karet SD/MMC/SDHC/SDXC. Mezi operačními systémy bude na výběr mezi 64bitovými Windows 7 Home Premium a Professional. Vzhledem k zaměření na firmy nesmí chybět ani zabezpečení, tvořené čtečkou otisků prstů, možností v BIOSu počítače na dálku zablokovat všechny porty nebo omezit používání USB jen na některá zařízení a podporou Intel vPro. 

Cenově bude novinka začínat na 1400 dolarech, což by po přepočtu na české koruny a připočtení daně mělo být do 45 000 korun za základní konfiguraci s procesorem Core i5-3317U a 128GB SSD. Nejdražší konfigurace by v USA měla stát 1850 USD, tedy do 60 000 Kč s DPH. Do prodeje půjde X1 Carbon 21. srpna tohoto roku, tedy alespoň ve Spojených státech – datum zahájení prodeje u nás teď neznáme.

Zdroj: Engadget, Lenovo.com

Ohodnoťte tento článek!