Extra Trendy: Co dnes umí (a zítra budou umět) chytré televize?

0

Chytré televize bychom mohli považovat za další vývojovou etapu domácí zábavy. Televizní přístroj přestává sloužit jako pasivní zařízení dodávající předem naplánované vysílání a my dostáváme šanci se opět o něco více podílet na našem večerním programu u televizních obrazovek.

To je možné díky integraci nejnovějších technologií do samotných televizorů, což mimo jiné také dovoluje běh operačního systému. V něm pak můžeme nejen sledovat klasické kanály, ale také plánovat konkrétní obsah či zhlédnout již odvysílané pořady. V neposlední řadě se stále častěji hovoří také o zcela odlišném způsobu ovládání – pokud je přístroj vybaven senzory pohybu, jsme schopni například přepnout kanál pohybem ruky (gestem).

Operační systém a jeho výhody

Může to znít zvláštně, ale i v takovém zařízení, jako je televize, může existovat operační systém. Ten všeobecně nabízí daleko větší množství funkcí, které původně pasivní přístroj promění v plnohodnotné multimediální centrum. Této skutečnosti jsou si vědomi i přední výrobci tohoto typu systémů – řeč je např. o Google Androidu, eventuálně také Apple iOS, který plánuje v určité modifikaci spustit novou službu s názvem iTV.

Operační systém navíc umožňuje instalaci aplikací a přístup k internetu. To v praxi znamená, že si z pohodlí křesla v obývacím pokoji např. během reklamy zkontrolujete elektronickou poštu, podíváte se na oblíbené internetové stránky, zkontrolujete Facebook, případně pustíte video na Youtube.

Připojení k internetu je základ

Jak již některé čtenáře pravděpodobně napadlo, tohle všechno by jenom velmi obtížně fungovalo bez dostatečně rychlého připojení k internetu. Samotné televizní vysílání může být přijímáno různým způsobem, nicméně doplňkové funkce zmíněné výše jsou na internetu prakticky závislé. Na druhou stranu je fakt, že stále více poskytovatelů nabízí tzv. IPTV (televizní přenos na bázi protokolu IP), což je s internetem velmi úzce spojeno, a dá se tedy očekávat, že mimo televizní příjem bude balíček služeb obsahovat také internet.

Microsoft půjde vstříc televizím nejspíše skrze svůj Xbox

Myšlenka výrobců chytrých televizorů byla taková, že běžný (resp. nenáročný) uživatel by vlastně doma vůbec nepotřeboval laptop nebo počítač a vystačil by si pouze se Smart TV, na které by se dostal k emailům, na internet, či provedl základní úkony spojené s webovými službami (uveďme např. internetové bankovnictví, nebo některou z forem internetové komunikace, třeba Skype). Jestli je toho možné ve skutečnosti dosáhnout, je ale otázkou, na kterou najde odpověď až čas – není totiž zcela jasné, jestli budou současní majitelé notebooků a počítačů ochotni ustoupit z uživatelského komfortu a především investovat do nové technologie, u které není navíc zcela jasné, jestli je tou správnou vývojovou větví.

Opravdu chceme chytré televize?

Jak jsme naznačili v předchozím textu, ono není úplně jisté, jestli chytré televize jsou opravdu tou správnou cestou. Nejsilnějším argumentem je pravděpodobně skutečnost, že televizní vysílání je svým charakterem primárně pasivním druhem zábavy (nebo aktivity), zatímco Smart TV tuto vlastnost upravuje směrem k aktivnímu využívání obsahu.

 

V praxi to znamená, že kromě zapnutí přístroje je potřeba nakonfigurovat vhodný obsah a svým způsobem vymýšlet, co vlastně chceme sledovat. Místo předem nachystaného obsahu a očekávaného odpočinku tak následuje nutnost opět přemýšlet a hledat. I když se to může zdát jako malichernost, podle nedávných průzkumů je to celkem běžný důvod, proč lidé často o chytré televizi ani neuvažují.

Dostupnost

Dalším tématem je samotná dostupnost, a to dokonce hned dvojího typu. První věc je dostupnost chytrých televizí jako takových. Ano, je možné si je zakoupit, nicméně cena takového přístroje bude výrazně vyšší, než u běžného televizoru. To by klidně mohla být jedna z hlavních překážek masovějšího rozšíření této technologie.

Google představil svůj Nexus Q teprve nedávno, zařízení s Androidem je však mnoho

Druhý poměrně důležitý faktor je samotná dostupnost tohoto druhu televizního obsahu. Můžeme si sice pořídit chytrou televizi, tu ale s běžně dosažitelným televizním vysíláním moc nevyužijeme. Budeme mít sice k dispozici aplikace, možnost připojení k internetu a další vlastnosti tohoto typu, ale samotný televizní obsah bude prakticky totožný, jako kdybychom měli klasickou televizi bez operačního systému.

To vše by se ovšem mělo změnit se zvýšenou dostupností odpovídajících služeb, jako je např. již zmíněná IPTV. Již několik poskytovatelů u nás tuto službu běžně nabízí a v kombinaci s chytrou televizí je možné využívat nadstandardních výhod. Ty je na druhou stranu možné získat zapojením set-top-boxu dodaného poskytovatelem (často zkracován jako STB), který do velké míry simuluje rozšířené funkce a vlastnosti, jež navíc nejsou zcela jednotné.

Budoucnost a Smart TV

Pravděpodobně nejlepší provázanost nabídnou služby Google TV nebo alternativně také připravovaná iTV od společnosti Apple. Oba giganti avizovali, že na novince intenzivně pracují, a během velmi krátké doby bude již možné služby využívat, bohužel zatím jenom ve vybraných lokalitách.

 Apple svůj televizní box již má

Česká republika se bohužel do těchto lokalit pravděpodobně zatím nezařadí. I to částečně napovídá tomu, že v nejbližší době bude ještě oblast chytrých televizí zahalena tajemstvím a my si ještě chvíli budeme muset počkat, třeba na finančně dostupnější přístroje.

Pokud by se podařilo službu nějakým způsobem standardizovat, je velká šance, že dojde k výraznému rozšíření aplikací, podporovaných webových služeb, to vše v kombinaci s propracovaným domácím multimediálním centrem. Kdy tato situace nastane, ale zatím nevíme. 

Ohodnoťte tento článek!