Extra Trendy: Jak je to s daty v cloudu? Střídavě oblačno

0

V době prvních emailových schránek o velikosti pouze v desítkách megabajtů si málokdo dokázal představit, že dnes bude běžné mít neomezenou emailovou schránku a gigabajty prostoru k dispozici za cenu jedné registrace. Je tomu skutečně tak. Nespočet poskytovatelů internetových služeb dnes umožňuje ukládat si soukromá i firemní data do cloudu a sdílet je, posílat objemné emaily, psát si poznámky, případně třeba zálohovat dokumenty a fotografie.

Pro nás uživatele těchto služeb je to pozitivní informace. Nemusíme složitě provozovat vlastní servery nebo platit za vlastní řešení, stačí vybrat vhodnou službu, která bude odpovídat našim potřebám.

Rozmach úložišť všeho druhu

Vývoj internetových služeb postupuje rychlým tempem dopředu a neminul ani datová úložiště. Ta bychom dále mohli rozdělit na několik podkategorií dle dalšího využití. To začíná na jednoduchém prostoru na internetu. Pokračovat můžeme přes emailové schránky, prostor pro naše poznámky, všelijak možně řešené internetové úschovny, až třeba po možnost online zálohování.

Pro lepší představu jsme pro Vás připravili jednoduchý přehled, ve kterém naleznete nejčastější služby charakteru datového úložiště a příklad poskytovatelů takového řešení. Zaměřili jsme se zejména na soukromou sféru, jelikož korporátní oblast je poměrně specifická a vyznačuje se značnou individualitou a v důsledku také řešením přímo na míru danému podniku.

Výhody datového úložiště v cloudu

Hlavní přínosy cloudových úložišť do značné míry kopírují výhody cloudu jako takového. Hlavní výhodou v tomto případě jsou data dostupná odkudkoli. Nezáleží na tom, z jakého počítače nebo zařízení jsme právě přihlášeni. Můžeme být v práci, doma, na druhém domácím počítači, u známých, nebo třeba v internetové kavárně. Pomocí internetového prohlížeče nebo jednoduché aplikace dojde ke zpřístupnění námi požadovaných dat a my jsme schopni s nimi dále pracovat. To v principu nahrazuje nutnost nošení přenosných datových médií a riziko jejich poškození nebo ztráty.

Další výhodou je cena, což platí zejména pro služby poskytované zadarmo. Stávající uživatelé Microsoft SkyDrive například získají po upgradu na novou verzi prostor o celkové velikosti 25 GB. To je relativně dost velká kapacita, která lze využít k jakýmkoli (legálním) účelům.

Kde je háček?

Pravdou je, že ani tento typ služby není zcela ideální. Ačkoli zde existují velmi pádné argumenty proč ano, tak nesmíme zapomenout na odvrácenou stranu mince. Celé úložiště je prakticky zcela závislé na funkčním a hlavně rychlém internetovém připojení, které je podmínkou bezproblémového provozu. Aplikace sice běžně řeší toto riziko lokální kopií dat (tzv. cache), nejedná se ale o zcela stoprocentní ochranu a zákon schválnosti praví, že právě ve chvíli, kdy potřebujeme se službou pracovat, internet nebude fungovat a námi provedené změny se neuloží.

Další nevýhodou je již zmíněná rychlost internetu. Pokud nám bude trvat nahrání relativně menšího objemu dat dlouhé hodiny, bude nejspíše praktičtější poohlédnout se po jiném řešení. V tomto ohledu je ale třeba pochválit zejména metropolitní sítě, díky kterým je běžně dostupná rychlost internetového připojení i okolo 50 až 100 Mb/s.

Důležitým aspektem je také cena. Určitá startovací kapacita je obvykle zdarma, ale za navýšení (a nutno dodat že ne moc velké) si provozovatelé účtují nemalé částky. Nakonec pak zjistíme, že je výhodnější si pořídit vlastní datové médium, a to např. včetně záložního disku.

V neposlední řadě bychom se také měli zamyslet nad tím, proč nám tyto výhody (často zadarmo) poskytovatelé vlastně nabízí. Pokud vyloučíme charitativní činnost či snahu o určitou formu osvěty, dostaneme se třeba k tomu, jak vypadají obchodní podmínky. Je to sice dáno charakterem služby a platnými zákony, nicméně v málokterých podmínkách chybí dodatek, že daný provozovatel uložená data vlastní. A pokud něco vlastníte, tak s tím můžete nakládat dle vlastního uvážení. Před nahráním dokumentu obsahujícího třeba potencionálně geniální myšlenky je tedy dobré se zamyslet nad možnými důsledky.

Ach ta bezpečnost

Jednou z hlavních slabin internetových řešení všeobecně je zabezpečení. Nikdo není neomylný, chyby se stávají a internet sám o sobě přináší nespočet rizik, ať už v podobě virů, nebo hackerů. Obchodní podmínky ve většině případů také osvobozují provozovatele od jakékoli odpovědnosti a odvolávají se na skutečnost, že si máte svá data zálohovat (a tato fráze je přítomna i u Acronis True Image Online, tedy služby primárně určené k zálohování dat).

Podobné je to také v případě selhání techniky, to je oblast, kterou lze jen velmi obtížně předvídat. Naštěstí dnes existuje celá řada způsobů, jak výpadkům zamezit (oddíly vytvořené z více disků, zálohování). Z tohoto úhlu pohledu by mohly být vzdálená úložiště považovány dokonce za bezpečnější, zejména s přihlédnutím ke statistikám, ze kterých vyplývá, že jenom velmi malé procento uživatelů si pravidelně zálohuje data, případně používá více disků v RAIDu.

Kauza MegaUpload a autorská práva

Vítr do plachet cloudových služeb přinesla nedávná kauza, ve které byl majitel největší filehostingové služby na světě, MegaUpload.com, bez řádného soudního procesu zatčen a celá služba byla na příkaz FBI odstavena. Celá řada soukromých a firemních zákazníků tak rázem přišla o všechna data a možnost k nim přistupovat.

Z toho bohužel vyplývá, že pokud bude tento proces posvěcen rozhodnutím ve prospěch žalobce a MegaUpload soudní spor prohraje, riziko podobného incidentu v budoucnu se výrazně zvýší. V principu totiž není až takový rozdíl v tom, jestli se jedná o MegaUpload, RapidShare, nebo třeba Google Drive či Microsoft SkyDrive. Princip je ve své podstatě téměř totožný.

Data v cloudu: ano, ale s rozumem

V žádném případě nechceme říct, že cloudová úložiště dat jsou odsouzena k zániku. Naopak – jedná se o dobrou službu, u které je očekáván další růst, a to především díky neustále kvalitnějšímu a rychlejšímu internetovému připojení, lepším technologiím a v neposlední řadě také prakticky konstantnímu růstu podílu mobilních zařízení, tedy tabletů a chytrých telefonů.

Důležité je využívat datová úložiště v cloudu s rozumem. Stále se jedná o internetovou službu, která s sebou obnáší svoje výhody, nevýhody a s nimi spojená rizika. Pokud tedy na internet nahráváte data, doporučujeme mít data ještě někde (nejlépe na externím pevném disku nebo nějakém jiném médiu) zálohována a vyvarovat se nahrávání nelegálních či velmi privátních nebo jinak chráněných dat.

Datová úložiště na internetu
 • Prostor pro přímé nahrání dat a synchronizaci s PC – poměrně jednoduchá a příjemná služba, která umožňuje do internetového vyhrazeného prostoru nahrát určitý objem dat a díky programu provozovatele také data synchronizovat mezi více zařízení současně. Jednotlivé soubory či složky je také možné sdílet napříč uživateli.
  Příklad: Google Drive, Microsoft SkyDrive, DropBox, iCloud
 • FileHosting – oblíbená služba, která umožňuje nahrát jednotlivé soubory na servery provozovatele a každý soubor je přístupný komukoli, kdo zná přímý link. Omezena je pouze velikost souboru (dříve maximálně okolo 100 MB, dnes klidně i 1 až 2 GB). Stahování souborů bývá pro neplatící zákazníky limitováno rychlostí a možností stahovat jen jeden soubor za určitou dobu.
  Příklad: RapidShare, Netload.in, FileFactory, BitShare, Ulož.to
 • Online zálohování dat – prostor, který je určen pro zálohování dat z jednoho nebo více počítačů. Výhodou je dostupnost online, tedy v případě poškození hardwaru, ztráty notebooku nebo poškození lokálních záloh nepřijdete o data. Vhodné především jako doplněk klasických offline (tedy lokálních) záloh.
  Příklad: Acronis True Image Online, Norton Online Backup, IDrive, Nomadesk, SpiderOak
 • Prostor pro fotografie – jeden z nejčastějších typů dat, které uživatelé nahrávají na internet, jsou fotografie. Možnost sdílení a přístupu odkudkoli z tohoto řešení činí dobrého pomocníka v distribuci fotografií mezi přáteli a rodinou.
  Příklad: Google Picassa, Flickr
 • Nahrání a sdílení videa – velmi podobné jako u fotografií, tentokrát ale z oblasti videa.
  Příklad: Youtube, Flickr Video, Vimeo, Daily Motion
 • Sociální sítě – do skupiny cloudových úložišť bychom mohli zařadit také sociální sítě. Charakter těchto služeb tomu jednoznačně napovídá. Nejčastěji sdílenými daty jsou opět fotografie, videa, případně také informace soukromého charakteru.
  Příklad: Facebook,MySpace

Extra Trendy: Jak je to s daty v cloudu? Střídavě oblačno

Ohodnoťte tento článek!