ExtraFail 20 (duben): výběr těch největších průšvihů a úspěchů v IT

0

 

fail

Platíte si za své šmírování

o2

Vláda Spojených států žaluje operátora Sprint za to, že jim naúčtoval příliš vysoký poplatek za nahrávání a odposlechy lidí. Každý operátor musí podle zákona z roku 1994 být schopný poskytnout vládě USA odposlechy, o které si řekne. Za to jim náleží přiměřená náhrada. Sprint prý v minulých letech žádal po vládě více než 21 milionů dolarů. Je to málo, nebo moc? Odposlechy lidí (i vás) jsou každopádně dobrý byznys.

 

 

fail

Výpalné za cloud

Evropská unie zvažuje zavedení poplatků za webová datová úložiště. Již nyní platíte za každý disk, cédéčko i flashdisk jen z toho důvodu, že mohou potenciálně sloužit pro ukládání stažených filmů. Jde o jasnou presumpci viny a lidé se pak při stahování cítí, že mají vlastně předplaceno. Stejný typ poplatku po vás možná budou chtít i za Dropbox. Je to celé postavené na hlavu, nemluvě o tom, že data webových úložišť jsou už na fyzických discích někde uložena a poplatek už byl zaplacen.

 

fail

Microsoft a Google proti Asusu

Počítač se dvěma operačními systémy Asus Transformer Book Duet měl spojovat výhody Androidu s Windows. Jenže se to Microsoftu ani Googlu nelíbí a firmy prý tak dlouho tlačily na Asus, až zařízení zrušil. Podobná zařízení již existují, ovšem pokud je postup obou firem pravdivý, žádné další již vznikat nebudou. Možná nejde o Android, ale spíše o rostoucí Chrome OS, který by jednou mohl být Microsoftu velkou konkurencí.

 

win

Jediná budoucnost cédéček

Optická média jsou sice mrtvá, ale ne tak docela. Jako přenosové médium je skutečně k ničemu a filmy na nich nikdo rozumný také nekupuje. Jenže na jednu činnost se hodí dokonale – pro archivaci, jelikož přežijí i elektromagnetický pulz. Jednou za čas zkopírovat obsah NASu na archivační optické médium proto není špatný nápad, vadí jen nízká kapacita. Sony a Panasonic chystají nástupce Blu-ray s názvem Archival Disc. Pojme ze začátku jen 300 GB, ale později až 1 TB. Tohle je budoucnost optických médií. Ne pro přenos dat … leda z archivu do archivu.

 

failMrtví na Facebooku

 

Facebook odmítá smazat profily zemřelých lidí, i pokud mu příbuzní prokážou, že daná osoba ji nežije. Nanejvýš vám vytvoří vzpomínkové video ze statusů, vedle kterého se ale budou objevovat i jiné statusy. Dříve šlo profil po smrti uzamknout jen pro přátele, ale dnes vás bude Facebookový Matrix využívat jako devítivoltovou baterii pro reklamní zisky i po smrti.

Ohodnoťte tento článek!