ExtraFail 22 (červen): výběr těch největších průšvihů a úspěchů v IT

0

 

fail

Microsoft je nějak prudérní

Ze Skypu totiž v tichosti odstranil smajlíky, které prý mohly někoho urážet. Konkrétně šlo například o smajlíka se vztyčeným prostředníčkem nebo o smajlíka znázorňující pěkné ženské nohy. Druhý jmenovaný se dokonce nazýval „hollest“ na počest bývalé ředitelky ještě samostatného Skypu Stelly Hollest. Korektnost a prudérnost je americkým firmám vlastní, na svobodomyslném internetu jde ale o přehnanou reakci. To se nám nelíbí.

 

 

fail

Facebook: „Ne, tohle si nepřečtete!“

Podle studie agentury Ogilvy vám Facebook zobrazí v průměru jen kolem 5 % příspěvků fi remní stránky; pokud daná firma nezaplatí za více. Stejné je to u běžných uživatelů, kteří ale na rozdíl od firem platit nikdy nebudou. Dejme tomu, že máte v přátelích deset lidí, kteří napsali sto příspěvků. Facebook se ale rozhodne, že vám jich ukáže třeba dvacet a vy se můžete klidně rozkrájet. Takto sociální síť vypadat nemá a alternativy existují.

 

fail

Po Rusku anektoval Krym i Google

Pokud zavítáte na ukrajinský Krym přes mapy Googlu, najdete novou přerušovanou hranici označující sporné území. To je jistě aktuální a chvályhodná informace. Stačí se ale přepnout na ruskou verzi maps. google.ru (samozřejmě stále vlastněnou americkou fi rmou Google) a hranice se změní z přerušované na pevnou. Z pohledu ruského Googlu je jasno, tady je Putinovo. Mimochodem, Sergej Brin je rodilý Rus, což ovšem nechceme dávat přímo do souvislostí. Don’t be Evil, tavárišč.

 

fail

Smartphony od Samsungu používají všichni…

… ale jejich aplikace nikdo. Podle Wall Street Journalu využívá vestavěné aplikace Samsungu na jeho telefonech jen minimum uživatelů. Okolo sedmi minut měsíčně, zatímco třeba na Facebooku stráví jedenáct hodin, chcete-li přesná čísla. Ani my nemáme v lásce složité a zpomalující nadstavby Androidu. Proč to tedy Samsung dělá? Možná aby udržel podobnost se svým vlastním operačním systémem Tizen, který by se v budoucnu třeba mohl prosadit. Zkušenější uživatelé však často na kvalitní telefon od Samsungu nahrají třeba CyanogenMod.

 

failStátní zakázky v IT jsou k smíchu (opět)

 

Nebo spíše k pláči. V nové akci „Tablety do škol“ se má utratit jedna miliarda našich korun za nákup tabletů a zaučení učitelů. Už centrálnost takové akce je obrovské plýtvání, řada škol už nějaké tablety pořídila a teď musí pořídit jiné; peníze nesmí využít jinak. Navíc samotná škola by si poradila po svém lépe – ministerstvo by poslalo dílčí částku na rozvoj IT a škola si podle svého objedná iPady nebo třeba tablety s Windows či Androidem tak, aby je dokázala smysluplně využít a zapadly do její infrastruktury.

Tady se rýsuje jen další velký tunel, protože v podmínkách jsou parametry, které předem zajišťují vítězství tabletům s Windows, a také podmínkám na školení předem vyhovují jen „vybraná“ školící střediska, splňující místy až nesmyslné parametry. Mezi nimi bylo např. že tablet nesmí stát přes 15 000 Kč, musí mít minimálně 2 GB RAM a rozum zůstává stát nad požadavkem 256GB pevného disku (ne SSD, opravdu klasického pomalého disku).

Požadavky na velikost paměti a pevného disku byly pak na základě nátlaku dodavatelů Applu na poslední den zrušeny, ale to už se do výběrového řízení nestihl nikdo nový přihlásit. Překvapivě. Pro úplnost, toto se děje za ministra Chládka z ČSSD, který prý sám používá iPad.

 

Ohodnoťte tento článek!