ExtraFail 23 (červenec): výběr těch největších průšvihů a úspěchů v IT

0

 

fail

Notebook speciálně pro dívky

 

Když si koupíte Lenovo IdeaPad B590, získáte nejen výkonný notebook, ale i možnost zabezpečení pomocí otisku prsu. To jednoho hned přestane zajímat druhý dárek – antivir Norton na rok. Otisk prsu je sice milý překlep, nicméně fanoušci dokázali, že nejde o technický nesmysl. Například iPhone se dá opravdu zabezpečit bradavkou. Na tento vtipný leták, bez označení autora, upozornil Mironet a my mu děkujeme za zasmání.

 

 

fail

Samsung zřejmě končí s počítači

 

Podle serveru Digitimes už Samsung nebude dále produkovat klasické notebooky s Windows. Se stolními počítači už ostatně skončil také a podobně se nedávno rozhodlo také Sony. Prodeje za minulý rok činily místo očekávaných 17 milionů počítačů jen 12 milionů a na letošek plánují jen zhruba polovinu. Vlastně půjde o doprodej, nové notebooky už zřejmě nepřibydou. Samsung se bude nadále věnovat výdělečným tabletům, ale jeden notebook si přeci jen ponechá – Chromebook. Má sice své plány, ale nějak nám ty počítače ubývají před očima.

Oficiální vyjádření Samsungu: Abychom se vyrovnali s měnícímí se podmínkami na globálním trhu s počítači, budeme se soustřeďovat především na prémiové produkty a maximální využití synergií mezi našimi segmenty notebooků a mobilních telefonů. Budeme se i nadále snažit posílit naši konkurenceschopnost v nově se rozvíjejících kategorích notebooků a vyhledávat nové příležitosti na trhu. I nadále jsme odhodláni poskytovat zákazníkům jedinečné uživatelské zážitky při práci s notebooky.

 

fail

Toshiba ideál?

 

Základní vlastnosti ideálního středního notebooku: tenký a lehký, matný IPS displej s Full HD rozlišením, kvalitní podsvícená klávesnice s numerickým blokem a SSD. A samozřejmě kvalitní zpracování. Těmto vlastnostem se přiblížila nedávno představená Toshiba Tecra Z50 za cenu 34 000 Kč, která na 15″ má hmotnost jen 1,8 kg a velmi příjemně nás překvapila.

 

Samozřejmě se nemůže stát, aby někdo vyrobil dokonalý notebook, to bychom to tu mohli zavřít, a tak chybí třeba prostor pro druhý disk na data, F-klávesy nejsou odděleny po čtyřech a slabinou je touchpad; který je vlastně docela průměrný, jenže u výborného ultrabooku čekáme také luxusní dotykovou plochu (a tu pořád umí jen Apple a některé drahé Zenbooky od Asusu). Tecra Z50 je v současnosti nejlepší patnáctka na trhu a její recenzi najdete v příštím čísle. 

 

fail

Opera před rokem zemřela

 

V těchto dnech je tomu rok, co umřel webový prohlížeč Opera pro desktop. Na americký den nezávislosti vyšla verze 12.16 (dubnovou 12.17 už nelze počítat) a od té doby se Norové snaží začít znovu na novém jádru Blink (společný s Chrome). Jenže mají zcela jiné priority a zřejmě cílí na úplné začátečníky. Postupně vyšla Opera 15, 16, 17, 18, … až nyní 23, ve které sice fungují i občas zfušované weby Googlu, ale zato přišla o všechny užitečné funkce.

Už rok chybí synchronizace záložek a dlouho chyběly záložky samotné. Není verze pro Linux, scházejí poznámky a pokročilá podpora stahování, nedají se využít některé vlastní vyhledávače a mnoho dalšího. Vývoj správným směrem probíhá jen na mobilních zařízeních. Pokročilí uživatelé přežívají na rok starém a neaktualizovaném prohlížeči bez reálné vidiny ve zlepšení. Přejít na Chrome? Na Firefox? Proč tohle Opera dělá?

 

failDell na ministerstvu financí

 

Babišův muž na ministerstvu financí Lukáš Wagenknecht (@WagenknechtLuk) nedávno zveřejnil nalezení zcela nových nevyužívaných notebooků Dell ve sklepě ministerstva. Jasný důkaz plýtvání? Ono to bylo trochu jinak. Ministerstvo obměňuje notebooky každé tři roky, podobně jako auta. Objednali tedy nové, ovšem Dell jim dodal chybné konfigurace. Windows 8 totiž nejde v současnosti začlenit do ministerské sítě. Dell tedy dodal jiné, dostaly se do skladu a 14 dní poté je našel Babišův cifršpion. Čtrnáct dní je na převzetí notebooku občanem možná strašně dlouho, u úředníků však jde o zlomek sekundy.

Politické body současnému ministru to ovšem přineslo a to je asi to hlavní. Masa voličů si už nebulvární a pravdivější verzi nikdy nepřečte. Na ministerstvech se samozřejmě plýtvá, jako na všech úřadech, nicméně notebooky Dell nebyly ten případ.

Jde o modely E5430 a E7440 za 20, respektive 40 tisíc korun. Podle nabídky obchoďáků to tak možná vypadá, ale my víme, že pod 20 000 Kč použitelný notebook nekoupíte a dobré začínají na 30 000 Kč. Nepřejete snad úředníkům kvalitní notebooky?

Ohodnoťte tento článek!