Extrapočítače: sedm nejlepších PC sestav (velký test)

0

Podmínky testu

Rozhodli jsme se oslovit všechny výrobce sestav a stanovit tvrdé podmínky. Žádné „obyčejné herní počítače do dvaceti tisíc“, na kterých bychom našli spoustu chyb, ale výkonné a tiché sestavy podle našich představ. Zároveň nejde o počítače na míru; výrobci se skutečně přizpůsobili a počítače z testu budou v běžném prodeji.

Za rohem je rok 2013 a počítače by měly splňovat určité standardy. Staré technologie nás už tolik nezajímají: nejsou dostatečně výkonné, ani úsporné a ani tak levné. Přitom jsme nechtěli nic složitého – pouze to, co má v nabídce sestav dávno být.

Podmínky: SSD a USB 3.0

SSD disk dávno není drahou komoditou a dokáže výkon počítače hodně zlepšit, zároveň se ještě pořád nehodí na skladování dat. Naší podmínkou byl SSD na systém a klasický HDD na data.

Rychlé univerzální rozhraní USB 3.0 je na základních deskách téměř dva roky, ale na sestavách se objevuje málo. Chtěli jsme alespoň jeden port USB 3.0 vpředu na skříni; ať už pro 2,5″ disk nebo rychlou flashku. Výrobci se s tím poprali, a když nepoužili vhodnou skříň, osadili čtečku karet s takovým portem. SD karty jsou už dávno standard, proto je čtečka karet je čím dál důležitější. Drobným mínusem může být, pokud čtečka nemá slot pro malé microSD – které se nachází v téměř každém dnešním telefonu.

Nechtěli jsme nic náročného, když jsme prosadili jako podmínku platformu Ivy Bridge. Přináší totiž nativní podporu USB 3.0 a SATA 6 Gb/s, a tím jednoduché zapojení výkonného SSD. Jako procesor jsme jen lehce doporučili Core i5, ale výrobce mohl klidně osadit i3 nebo i7 – s ohledem na poměr cena/výkon se tak nestalo. Kladli jsme důraz nejen na výkon, ale i rozumnou spotřebu a tichý provoz. Podstatné je totiž i provedení skříně, která může přežít několik výměn vnitřních komponent.

Windows 7 × Windows 8

Ač to většina z vás možná neocení, jsme zastánci více monitorů u jednoho počítače. Někteří preferují dva, jiní i tři, ale faktem je, že alespoň dva monitory používání počítače výrazně zpříjemní. Naší podmínkou byla grafická karta, která bude mít DisplayPort. Ten je ve většině ohledů lepší, než HDMI, které nechybí snad nikde. Je lepší mít u připojování monitorů na výběr.

seznam PC sestav v testu zapůjčil
Alfa Gamer N660 Military Class III Alfa
Barbone W EAGLE Silver Barbone
HAL3000 Gold 9518 HAL3000
Lynx Easy Game i5 Lynx
Mironet Game 5620W Gold Mironet
Softcom 2012 PCMYST79 Softcom
X-COMputers ExtraPC X-COMputers

Blu-ray mechanika je podle nás v počítačích stále relativně zbytečná a pro občasné zálohy je vhodnější DVD, případně jiná technologie. Je nám jasné, že výrobci musí DVD vypalovačku kvůli zákazníkům osadit, ale rozhodli jsme se za případnou chybějící optickou mechaniku nikoho nepenalizovat. Najdete ji však (ještě dlouho) na všech sestavách.

Původně jsme chtěli ještě zůstat u osvědčených Windows 7, protože na nový systém není třeba nijak spěchat. Někteří výrobci přejdou na Windows 8 až později, jiní již s Windows 7 skončili. Ve světle reality je test nakonec mixem, ovšem pro srovnání výkonu jsme testy naměřili ve Windows 7.

 

Současně nás zajímala možnost přechodu: Co když si zákazník bude přát jiná Windows, než jaká nabízí výrobce? Kolik si připlatí? Všem výrobcům jsme také dali vědět, že bloatware nebude tolerován. Dvě demoverze antiviru a přídavné lištičky v prohlížeči nikdo nechcete.

Při zadání jsme se chovali jako poučený zákazník, který zhruba ví, co chce. Jako cenu za Extrapočítač, který bychom sami chtěli, jsme stanovili průměrnou měsíční mzdu, tedy lehce nad 20 000 Kč. Ta ale nebyla úplně závazná – jako podstatnější pro nás bylo splnění podmínek a postavení kvalitního počítače podle základních požadavků.

Jak se s tím který výrobce popere a o kolik cenu nakonec překročí, bylo jen na nich. Někteří výrobci si „lehce nad dvacet“ vyložili po svém a na stavbu počítače spotřebovali více prostředků. Proto jsme hodnotili i cenu sestavu, která se do výsledného hodnocení promítla velkou vahou dvaceti procent – více, než třeba procesorový výkon.

Počítače v testu jsou podle nás tím nejlepším, co si můžete na vánočním trhu pořídit. Proto jsme na ně byli přísní a kritizovali i malé nedostatky. A vy si zasloužíte pořádný počítač.

 

Alfa, Softcom

1. Alfa Gamer N660 Military Class III

Základem sestavy je bytelná a hodně široká odhlučněná skříň Fractal Design, jejíž přední část je kryta dvířky s pěnovou výplní. Uvnitř má polstrovaní téměř na všech místech. Zespodu a pod dvířky se nachází prachový filtr, pod nimi zbylo místo pouze dvě 5,25″ pozice, z nichž jednu zabírá vypalovačka. Porty mají umístění na horní straně, jen čtečka karet se už nevešla – výrobce proto přibalil externí čtečku do USB. Kabely ve skříni jsou vyvázány pod pravou bočnicí.

Alfa Gamer N660 Military Class III
zapůjčil  Alfa.cz Test PC sestav - Alfa Gamer N660 Military Class III

skříň Fractal Design Define R4 Black Pearl
základní deska
MSI Z77A-G43 (Intel Z77)
procesor
Intel Core-i5 3450 (4× 3,1 GHz)
operační paměť 8 GB Kingston HyperX Blu (2× 4 GB)
SSD
Crucial M4 (128 GB)
pevný disk
WD Caviar Green (1 TB)
grafická karta
MSI N660 Twin Frozr 2GD OC (2× DVI, HDMI, DP)
zdroj Seasonic SS400ET-F3 400W
operační systém
Windows 8 64b
změna na Windows 7: zdarma
cena 24 490 Kč
Plusy / mínusy
velmi kvalitní skříň jen nouzová čtečka karet
výkonné SSD pouze dvě 5,25″ pozice
tichý provoz, nízká spotřeba vyšší cena
hodnocení
procesor 85 % 84 %
  disk 97 %
grafika 85 %
výbava 88%
spotřeba 90 %
cena 60 %

Alfa použila méně tradiční SSD disk značky Crucial, který se ukázal jako velmi výkonný a doplnila jej 1TB diskem Western Digital Green na data. Oba jsou připojeny přes rozhraní SATA 6 Gb/s. Trošku mi vadila možnost rychlého bezpečného odebrání systémového disku, která se má objevovat jen u flashdisků, ale v BIOSu základní desky lze odebrání nastavit pro jednotlivé SATA porty.

Test PC sestav - Alfa Gamer N660 Military Class III
Test PC sestav – Alfa Gamer N660 Military Class III

Alfa dodává sestavu s operačním systémem Windows 8 a předinstalovaným antivirem Eset, který je jen polovičním bloatware – je předplacený na dva měsíce, což není zase tak málo. Na přiloženém DVD s intuitivním rozhraním najdete další užitečné aplikace zadarmo.

Test PC sestav - Alfa Gamer N660 Military Class IIITest PC sestav - Alfa Gamer N660 Military Class IIITest PC sestav - Alfa Gamer N660 Military Class IIITest PC sestav - Alfa Gamer N660 Military Class IIITest PC sestav - Alfa Gamer N660 Military Class III

Alfa vsadila na pořádnou skříň, jejíž výběr ostatní v testu trošku odbyli a osadila ji výkonnými komponentami. Gamer N600 je hodně povedená a vyvážená sestava.

Test PC sestav - Alfa Gamer N660 Military Class IIITest PC sestav - Alfa Gamer N660 Military Class IIITest PC sestav - Alfa Gamer N660 Military Class IIITest PC sestav - Alfa Gamer N660 Military Class IIITest PC sestav - Alfa Gamer N660 Military Class III

 

2. Softcom 2012 PCMYST79

Levná skříň Cooler Master trochu trpí na prohýbající se plechy, ale má povedená tlačítka pro zapínání a restart. Lesklá přední plocha je však během chvíle plná otisků. Chybějící rychlé USB na přední straně skříně dohnal Softcom použitím čtečky karet, která kromě třech standardních USB nabídne jeden rychlý USB 3.0 a dokonce i eSATA.

Softcom 2012 PCMYST79
zapůjčil  Softcom Test PC sestav - Softcom 2012 PCMYST79

skříň Cooler Master Elite 330
základní deska
Asus P8Z77-V LK (Intel H77)
procesor
Intel Core-i5 3450 (4× 3,1 GHz)
operační paměť 8 GB Kingston HyperX Blu (2× 4 GB)
SSD
Kingston SSDNow  V+ (120 GB)
pevný disk
WD Caviar Blue (1 TB)
grafická karta
Gigabyte GV-R785OC-1GD (DVI, HDMI, 2× miniDP)
zdroj Fortron Black Power 550W
operační systém
Windows 7 Home Premium 64b
změna na Windows 8: zdarma
cena 21 991 Kč
Plusy / mínusy
poměr výkon/cena lesklá skříň
grafický výkon AVG trial
  USB ocásek
hodnocení
procesor 88 % 81 %
    disk 74 %
grafika 89 %
výbava 74%
spotřeba 79 %
cena 82 %

Čtečka je zapojená interně do USB 2.0 a pro zprovoznění rychlého portu je potřeba zapojit ještě USB ocásek u zadních portů. Základní deska přitom interní (USB 3.0) konektor má a stačilo by dokoupit redukci za dvě stě korun.

Test PC sestav - Softcom 2012 PCMYST79
Test PC sestav – Softcom 2012 PCMYST79

Sestava je výkonná hlavně v herní oblasti a grafická karta má navíc dva konektory typu DisplayPort. Skříň neumožňuje sofistikovanější vyvázání kabelů, ale Softcom se o to alespoň pokusil.

Test PC sestav - Softcom 2012 PCMYST79Test PC sestav - Softcom 2012 PCMYST79Test PC sestav - Softcom 2012 PCMYST79Test PC sestav - Softcom 2012 PCMYST79Test PC sestav - Softcom 2012 PCMYST79

Test PC sestav - Softcom 2012 PCMYST79Test PC sestav - Softcom 2012 PCMYST79

Ve Windows 7 straší trial verze antiviru AVG, který si často říká o zadání licenčního čísla, čímž hodně ruší; takový bloatware by zde být neměl. Když chce výrobce předinstalovat antivir, ať poskytne plnou verzi, nebo nic. Softcom dává k této výkonné sestavě zdarma tiskárnu Canon Pixma MP280 a přesto si udržel nízkou cenu.

 

X-COMputers, HAL3000

3 X-COMputers ExtraPC

Značka X-COMputers.eu se zaměřuje na přetaktované počítače. Nešetřilo se na procesoru, který má pro lepší výsledky přetaktování odemčený násobič a v prodeji bude přetaktovaná stabilní sestava. Pro porovnání jsme ji však otestovali v základním nastavení, stejně jako všechny ostatní.

X-COMputers ExtraPC
zapůjčil  X-Computers.eu Test PC sestav - X-COMputers ExtraPC

skříň Cooler Master Elite 333
základní deska
Gigabyte Z77MX-D3H (Intel Z77)
procesor
Intel Core-i5 3570K (4× 3,4 GHz)
operační paměť 8 GB Transcend (1× 8 GB)
SSD
Intel 330 Series (120 GB)
pevný disk
Seagate Barracuda (2TB)
grafická karta
Sapphire Radeon HD7850 2GB (2× DVI, HDMI, DP)
zdroj Seasonic Energy Knight SS400ET 400W
operační systém
Windows 7 Home Premium 64b
změna na Windows 8: 200 Kč
cena 24 500 Kč
Plusy / mínusy
vysoký výkon slabší skříň
2TB disk hlučnější provoz
procesor  
hodnocení
procesor 99 % 80 %
    disk 88 %
grafika 70 %
výbava 77%
spotřeba 84 %
cena 60 %

Kvůli dražším komponentám to šetřením odnesla skříň, na které se kroutí plechy. Porty a tlačítka má umístěné na boku a USB 3.0 jsou dodatečně vyvedené do 3,5″ pozice. Na čtečce karet zamrzí chybějící slot pro microSD, navíc na ní rušivě svítí dvě červené diody. X-COMputers ji v případě zájmu určitě vymění za jinou.

Test PC sestav - X-COMputers ExtraPC
Test PC sestav – X-COMputers ExtraPC

Test PC sestav - X-COMputers ExtraPCTest PC sestav - X-COMputers ExtraPCTest PC sestav - X-COMputers ExtraPCTest PC sestav - X-COMputers ExtraPCTest PC sestav - X-COMputers ExtraPC

Základní deska typu microATX se u výkonné sestavy vídá málo, ale i tak na ní máte dva volné sloty PCIe pro další rozšíření. Sestava není nijak odhlučněná a přes kvalitní a tichý chladič na procesoru je celý počítač spíše hlučnější. Hrubý výkon Core-i5 3570K je nejvyšší v testu, naopak trochu překvapil pouze jediný paměťový modul – na výkon však paměti takový vliv nemají.

Test PC sestav - X-COMputers ExtraPCTest PC sestav - X-COMputers ExtraPC

Pro data zde najdete 2 TB, zatímco většina ostatních použila pouze 1TB disk. V systému je předinstalována řada užitečných aplikací, bezpečnostní balík, videokodeky i Adobe Reader. X-COM je v zátěži velmi výkonný, o kousek poráží vítěze testu a lehce zaostává jen v herní oblasti; po přetaktování se stane nejvýkonnější sestavou.

 

4. HAL3000 Gold 9518

Bytelná skříň nemusí být vůbec drahá a Zalman Z9 je za svou cenu povedený. Má pevnou konstrukci, jen trochu složitější instalaci disků a kabely vzorně vyvázané pod pravou bočnicí. Čtyři přední USB porty jsou na sobě nahuštěné, takže využitelné budou stejně jen dva. Prachový filtr na spodní straně skříně potěší, jiné otvory už tolik kryté nejsou. Čtečka karet úspěšně supluje USB 3.0, jež na samotné skříni chybí.

HAL3000 Gold 9518
zapůjčil  100Mega Distribution
Test PC sestav - HAL3000 Gold 9518

skříň Zalman Tower Z9
základní deska
MSI Z77A-G43 (Intel Z77)
procesor
Intel Core-i5 3350P (4× 3,1 GHz)
operační paměť 8 GB Kingmax (2× 4 GB)
SSD
Intel 330 Series (120 GB)
pevný disk
WD Caviar Blue (1 TB)
grafická karta
Sapphire Radeon HD7700 Vapor-X (2× DVI,HDMI,DP)
zdroj Chieftec GPA-500S8 500W
operační systém
Windows 7 Home Premium 64b
změna na Windows 8: zdarma
cena 21 990 Kč
Plusy / mínusy
tichá sestava slabší grafická karta
výkonné SSD
hodnocení
procesor 67 % 78 %
    disk 83 %
grafika 53 %
výbava 80 %
spotřeba 96 %
cena 82 %

Grafická karta s přídomkem Vapor-X je většinou zárukou tichého provozu bez zbytečného tepla, a stejně je tomu i zde. Má však proti ostatním slabší výkon. Tichý je i chladič procesoru Gelid Tranquillo, přestože skříň sama nijak výrazně odhlučněná není.

Test PC sestav - HAL3000 Gold 9518
Test PC sestav – HAL3000 Gold 9518

Test PC sestav - HAL3000 Gold 9518Test PC sestav - HAL3000 Gold 9518Test PC sestav - HAL3000 Gold 9518Test PC sestav - HAL3000 Gold 9518Test PC sestav - HAL3000 Gold 9518

Slabší grafiku a průměrný procesor však doplňuje výkonný SSD disk, což v komplexních testech stačilo na čtvrté místo. Intel 330 Series je osazen i v X-COMu a rychlejší disk má jen vítězná Alfa.

Test PC sestav - HAL3000 Gold 9518Test PC sestav - HAL3000 Gold 9518Test PC sestav - HAL3000 Gold 9518Test PC sestav - HAL3000 Gold 9518

Předinstalovaný bezpečnostní balík Security Essentials potěšil, méně však už lištička Bing. K sestavě dostanete bezdrátovou klávesnici s myší, které jsou relativně použitelné (většinou tomu tak nebývá). Sestava má nízkou spotřebu a průměrný výkon.

Mironet, Barbone, Lynx

5. Mironet Game 5620W Gold

Hodně netradiční bílá skříň má na horní straně za tlačítky zajímavý prvek: pod odklápěcí krytkou se skrývá lůžko se SATA konektorem pro pevný disk. Stačí jen položit disk na skříň a zasunout. Mimo tento účel může lůžko sloužit i jako odkládací plocha pro flashky.

Mironet Game 5620W Gold
zapůjčil  Mironet
Test PC sestav - Mironet Game 5620W Gold

skříň Enermax ECA 3261-W Hoplite ST
základní deska
Gigabyte H77-DS3H (Intel H77)
procesor
Intel Core-i5 3470 (4× 3,2 GHz)
operační paměť 8 GB Kingston HyperX Genesis (2× 4 GB)
SSD
Kingston SSDnow V200 (128 GB)
pevný disk
Seagate Barracuda (1,5 TB)
grafická karta
Asus HD7850-DC-1GD5 (DVI, HDMI, 2x miniDP)
zdroj Enermax NAXN ENP450AGT 450 W PFC
operační systém
Windows 7 Home Premium 64b
změna na Windows 8: zdarma
cena 20 799 Kč
Plusy / mínusy
dva porty miniDP pomalejší SSD
1,5 TB disk vyšší spotřeba
  AVG trial
hodnocení
procesor 79 % 76 %
    disk 66 %
grafika 67 %
výbava 84%
spotřeba 60 %
cena 97 %

Vedle jediného USB 3.0 portu jsou poměrně tuhá zapínací tlačítka a přepínač napětí (otáček) pro ventilátory. Bočnice s průhledným a současně perforovaným plexisklem má na konci plastový úchyt, který může sloužit i jako držák menších kabelů.

Test PC sestav - Mironet Game 5620W Gold
Test PC sestav – Mironet Game 5620W Gold

Test PC sestav - Mironet Game 5620W GoldTest PC sestav - Mironet Game 5620W GoldTest PC sestav - Mironet Game 5620W GoldTest PC sestav - Mironet Game 5620W GoldTest PC sestav - Mironet Game 5620W Gold

Skříň má prachové filtry, ten pod zdrojem i vysouvací. Enermax Hoplite ale není tak dobrá, nakolik vypadá a její konstrukce spadá do o něco nižší kategorie. Přesto jsou kabely poctivě vyvázány za základní deskou – ta má pro další rozšíření po dvou PCIe, PCI a slot mSATA.

Test PC sestav - Mironet Game 5620W GoldTest PC sestav - Mironet Game 5620W GoldTest PC sestav - Mironet Game 5620W GoldTest PC sestav - Mironet Game 5620W GoldTest PC sestav - Mironet Game 5620W Gold

Klasický 1,5TB disk na data doplňuje pomalejší SSD, v ostatních oblastech je výkon průměrný, ale nepotěšila nás vyšší spotřeba. Výkonný procesor doplňuje průměrnější grafická karta. V systému najdete předinstalovaný TeamViewer pro vzdálenou správu a bohužel také trial verzi AVG.

6. Barbone W EAGLE Silver

Známá skříň, kterou pro neodlišená tlačítka zapnutí a restartu nemáme příliš rádi, patří tentokrát mezi ty lepší. Má dva USB 3.0 porty a bílé podsvícení působí příjemně. Sestava je spíše hlučnější – ve skříni jsou dva ventilátory, které by si zasloužily lepší regulaci. Nejvíce však hučí grafická karta a procesorový chladič.

Barbone W EAGLE Silver
zapůjčil  TS. Bohemia
Test PC sestav - Barbone W EAGLE Silver

skříň Sharkoon T9 Value White Edition
základní deska
Gigabyte Z77-D3H (Intel Z77)
procesor
Intel Core-i5 3470 (4× 3,2 GHz)
operační paměť 8 GB Transcend JetRam (2× 4 GB)
SSD
Kingston SSDNow V+ (120 GB)
pevný disk
WD Caviar Green (1 TB)
grafická karta
Gigabyte GTX660 2GB DDR5 (2× DVI, HDMI, DP)
zdroj Seasonic Energy Knight SS-500ET T3 500W
operační systém
Windows 8 64b
změna na Windows 7: zdarma
cena 22 990 Kč
Plusy / mínusy
průměrná skříň pomalejší SSD
výkonný procesor
hodnocení
procesor 82 % 74 %
    disk 57 %
grafika 82 %
výbava 83%
spotřeba 64 %
cena 73 %

Pro rozšíření jsou k dispozici tři sloty PCIe a dva PCI, na základní desce najdete i konektor mSATA. Na systém je použit Kingston SSDNow a pro data 1TB Western Digital.

Test PC sestav - Barbone W EAGLE Silver
Test PC sestav – Barbone W EAGLE Silver

Test PC sestav - Barbone W EAGLE SilverTest PC sestav - Barbone W EAGLE SilverTest PC sestav - Barbone W EAGLE SilverTest PC sestav - Barbone W EAGLE SilverTest PC sestav - Barbone W EAGLE Silver

SSD se však ukázalo ve srovnání s ostatními sestavami jako pomalejší, přesto jde pořád o podstatně výkonnější řešení, než použití klasického disku. Vedle slabšího disku vyniká výkonnější grafická karta, ve hrách ale bude mít vyšší spotřebu.

Test PC sestav - Barbone W EAGLE SilverTest PC sestav - Barbone W EAGLE SilverTest PC sestav - Barbone W EAGLE Silver

Sestava Barbone je už dodávána se systémem Windows 8 a bez bloatwaru. Ostatní s přechodem nespěchají a nabízejí ještě osvědčené Sedmičky. V příslušenství najdete klávesnici a bezdrátovou myš. Vzhledem k výkonu a výbavě jde spíše o dražší sestavu.

 

7. Lynx Easy Game i5

Hezká, ale levná skříň Cooler Master trpí na zkroucené plechy. Chybějící USB 3.0 port výrobce obešel čtečkou karet, kvůli vnitřnímu zapojení je ale tento port obráceně, což může trochu mást.

Lynx Easy Game i5
zapůjčil  Lynx Test PC sestav - LYNX Easy Game i5


skříň Cooler Master Elite 330U
základní deska
Gigabyte H77-DS3H (Intel H77)
procesor
Intel Core-i5 3350P (4× 3,1 GHz)
operační paměť 4 GB Kingston ValueRam (1× 4 GB)
SSD
Kingston SSDNow  V+200 (90 GB)
pevný disk
Seagate Barracuda (2 TB)
grafická karta
Gigabyte Radeon HD7850 2GB OC (DVI, HDMI, 2× miniDP)
zdroj Seasonic Energy Knight SS400ET 400W
operační systém
Windows 7 Home Premium 64b
změna na Windows 8: zdarma
cena 19 945 Kč
Plusy / mínusy
2 TB disk pro data jen 4 GB paměti
  horší skříň
hodnocení
procesor 52 %  69 %
    disk 60 %
grafika 67 %
výbava 72%
spotřeba 63 %
cena 100 %

Zatímco všechny sestavy disponují 8 GB operační paměti, tak Lynx osadil do základní desky jediný 4GB modul. Na výkon to sice nemá zdánlivě vliv, ale při spuštění náročnějších aplikací již narazíte na strop. Vedle systémového disku Kingston o kapacitě 90 GB (nejméně, ale i tak by měla dostačovat), se výrobce naopak rozšoupnul u datového disku, jímž je 2TB Barracuda. Na základní desce najdete i slot mSATA.

Test PC sestav - LYNX Easy Game i5
Test PC sestav – LYNX Easy Game i5

Test PC sestav - LYNX Easy Game i5Test PC sestav - LYNX Easy Game i5Test PC sestav - LYNX Easy Game i5Test PC sestav - LYNX Easy Game i5Test PC sestav - LYNX Easy Game i5

Procesor je chlazen hlučnějším ventilátorem Cooler Master, kterému pomáhá tišší Fractal ve skříni. Narazili jsme na nefunkční port USB 3.0, což se nakonec ukázalo jako chyba ovladače od Gigabytu – Lynx jej nahradil za intelovský a o rychlé USB 3.0 tak nebudete ochuzeni.

Test PC sestav - LYNX Easy Game i5Test PC sestav - LYNX Easy Game i5

Lynx je z testovaných sestav nejméně výkonný, pouze ve hrách se drží průměru. Je však současně nejlevnější sestavou v testu a výrobce dokonce ani nevyužil celých doporučovaných 20 000 Kč. Rozhodně nejde o špatnou sestavu a jinými slovy by se dalo říct, že v této cenové hladině jde o sedmou nejlepší na trhu.

 

Tabulka: naměřené hodnoty

Celkové výsledky jsou souhrnem naměřených hodnot, posouzení výbavy a cenové hladiny. Méně důležité parametry mají samozřejmě nižší váhu na celkové hodnocení. Tabulka obsahuje většinu provedených testů.

Žádná sestava z testu není špatná a podle nás jde o sedm nejlepších sestav za rozumnou cenu na trhu. V samostatných recenzích by získaly vyšší hodnocení, ale při vzájemném srovnání jsme byli přísní.

Alfa Gamer N660 Military Class III  Softcom 2012 PCMYST79  X-COMputers ExtraPC  HAL3000 Gold 9518  Mironet Game 5620W Gold  Barbone W EAGLE Silver  LYNX Easy Game i5 3350 4G 
komplexní testy              
PCMark Vantage (celkem) 20 752 bodů 19 230 bodů 20 476 bodů 20 335 bodů 19 201 bodů 19 687 bodů 18 337 bodů
PCMark 7 (celkem) 5 197 bodů 5 275 bodů 5 273 bodů 5 057 bodů 4 964 bodů 5 005 bodů 4 727 bodů
Windows Index (nejslabší součást) 7,5 bodů (procesor) 7,5 bodů (procesor) 7,6 bodů (procesor, RAM, VGA) 7,5 bodů (procesor) 7,5 bodů (procesor) 7,5 bodů (procesor) 7,5 bodů (procesor, RAM)
testy procesoru              
Cinebench R11.5 (xCPU) 5,82 bodů 5,87 bodů 5,97 bodů 5,49 bodů 5,61 bodů 5,67 bodů 5,17 bodů
Cinebench R11.5 (1CPU) 1,47 bodů 1,49 bodů 1,60 bodů 1,39 bodů 1,51 bodů 1,52 bodů 1,37 bodů
Převod videa H.264/AVC (dva průchody) 32 fps 32 fps 32 fps 30 fps 31 fps 31 fps 28 fps
testy disku              
HDTune čtení průměr 386 MB/s 348 MB/s 364 MB/s 315 MB/s 285 MB/s 319 MB/s 234 MB/s
CrystalDiskMark sekvenční čtení 499 MB/s 204 MB/s 442 MB/s 457 MB/s 235 MB/s 197 MB/s 202 MB/s
CrystalDiskMark sekvenční zápis 201 MB/s 155 MB/s 160 MB/s 159 MB/s 157 MB/s 86 MB/s 124 MB/s
CrystalDiskMark čtení 512K 367 MB/s 190 MB/s 397 MB/s 390 MB/s 226 MB/s 184 MB/s 190 MB/s
CrystalDiskMark zápis 512K 203 MB/s 153 MB/s 160 MB/s 159 MB/s 157 MB/s 83 MB/s 122 MB/s
CrystalDiskMark čtení 4K 28 MB/s 22 MB/s 29 MB/s 25 MB/s 20 MB/s 19 MB/s 19 MB/s
CrystalDiskMark zápis 4K 66 MB/s 86 MB/s 72 MB/s 68 MB/s 56 MB/s 11 MB/s 60 MB/s
AS SSD Benchmark 772 bodů 412 bodů 492 bodů 479 bodů 206 bodů 207 bodů 370 bodů
testy grafiky              
3DMark Vantage (celkem) 23 666 bodů 33 770 bodů 20 994 bodů 15 686 bodů 19 801 bodů 23 492 bodů 20 196 bodů
3DMark Vantage (GPU) 25 671 bodů 45 153 bodů 21 571 bodů 14 967 bodů 20 390 bodů 25 746 bodů 21 623 bodů
3DMark Vantage (CPU) 19 173 bodů 19 228 bodů 19 435 bodů 18 330 bodů 18 222 bodů 18 605 bodů 16 859 bodů
3DMark 11 (Performance) 6 626 bodů 7 609 bodů 5 332 bodů 3 792 bodů 5 363 bodů 6 777 bodů 5 535 bodů
Crysis (1920 × 1080) max. detaily 47 fps 42 fps 40 fps 28 fps 40 fps 48 fps 43 fps
World in Conflict (1920 × 1080) max. detaily 82 fps 79 fps 72 fps 48 fps 73 fps 82 fps 69 fps
Stalker: Call of Pripyat (1920 × 1080) DX10 max. detaily 87 fps 49 fps 48 fps 37 fps 48 fps 89 fps 52 fps
testy spotřeby              
Spotřeba bez zátěže 42 W 55 W 45 W 45 W 61 W 52 W 68 W
Spotřeba při vytížení CPU 81 W 96 W 94 W 81 W 102 W 100 W 100 W
Spotřeba vytížení grafiky 172 W 130 W 147 W 133 W 178 W 198 W 145 W
Výbava              
skříň (provedení, kvalita) Fractal Design Define R4 Black Pearl Cooler Master Elite 310 Cooler Master Elite 333 Zalman Tower Z9 Enermax ECA 3261-W Hoplite ST bílá Sharkoon T9 Value White Edition Cooler Master Elite 330U
operační paměť (velikost) Kingston HyperX Blu 8GB DDR3 1333MHz 2× 4 GB Kingston HyperX Blu 8GB DDR3 1600MHz 2× 4 GB Transcend 1× 8 GB Kingmax 8 GB (2× 4 GB) Kingston HyperX Genesis 8GB DDR3 1600MHz 2× 4 GB Transcend JetRam 8 GB (2× 4 GB) Kingston ValueRam 1×4 GB
pevný disk (velikost) WD Caviar Green WD10EZRX 1 TB WD Caviar Blue 7200 ot./min WD10EALX 1 TB Seagate Barracuda 7200.12 2TB 7200 ot./min WD Caviar Blue 7200 ot./min WD10EZEX 1 TB Seagate Barracuda 7200.14 1.5TB 7200 ot./min WD Caviar Green WD10EZRX 1 TB Seagate Barracuda 7200.12 2TB 7200 ot./min
grafická karta (konektory) MSI N660 Twin Frozr 2GD OC (2× DVI, HDMI, DP) Gigabyte GV-R785OC-1GD (DVI, HDMI, 2× miniDP) Sapphire Radeon HD7850 2GB (2× DVI, HDMI, DP) Sapphire Radeon HD7700 Vapor-X, 2× DVI+HDMI+DisplayPort Asus HD7850-DC-1GD5, DVI+HDMI+2x miniDisplayPort Gigabyte GTX660 2GB DDR5 (2× DVI, HDMI, DP) Gigabyte Radeon HD7850 2GB OC (DVI, HDMI, 2× miniDP)
přední konektory 2× USB 3.0, 2× USB 2.0, 2× audio 2× USB 2.0, 2× audio 2× USB 3.0, 2× USB 2.0, 2× audio 4× USB 2.0, 2× audio USB 3.0, 2× USB 2.0, 2× audio 2× USB 3.0, 2× USB 2.0, 2× audio 2× USB 2.0, 2× audio
čtečka karet (výběr slotů) externí do USB (SD) Icy Box IB-864-B (USB 3.0, 3× USB 2.0, eSATA, microSD) Spire Cardreader 337 (SD, USB 2.0 Akasa AK-ICR-14 (SD, microSD, USB 3.0) SPIRE čtečka All-in-One Interní 337 (SD, microSD, USB 2.0) i-Tec Card Reader (SD, microSD) i-Tec Card Reader (SD, microSD, USB 3.0)
zadní konektory 2× USB 3.0, 6× USB 2.0, 6× audio, LAN, PS2 (HDMI, DVI, VGA) 4× USB 3.0, 2× USB 2.0, 6× audio + optický S/PDIF, LAN, PS2 (DP, HDMI, DVI, VGA) 2× USB 3.0, 6× USB 2.0, 5× audio + optický S/PDIF, LAN, PS2 (HDMI, DVI, VGA) 2× USB 3.0, 6× USB 2.0, 6× audio, LAN, PS2 (HDMI, DVI, VGA) 2× USB 3.0, 4× USB 2.0, 3× audio, LAN, PS2 (HDMI, DVI, VGA) 4× USB 3.0, 4× USB 2.0, 5× audio + optický S/PDIF, LAN, PS2 (HDMI, DVI, VGA) 2× USB 3.0, 4× USB 2.0, 3× audio, LAN, PS2 (HDMI, DVI, VGA)
další hardware DVD vypalovačka Samsung, chladič Gelid Tranquillo vypalovačka DVD Samsung, tiskárna Canon Pixma MP280, OCZ adaptér DVD vypalovačka Samsung, chladič Gelid Tranquillo Samsung DVD vypalovačka, bezdrátová klávesnice a myš Genius SlimStar, chladič na procesor Gelid Tranquilo ASUS DRW-24B5ST černá vypalovačka, ventilátor Coolermaster X Dream i117, Redukce 5.25″-3.5″ MF-520 chladič na procesor Arctic-Cool Freezer 7 Pro, DVD vypalovačka LG, klávesnice Logitech K120, myš Logitech RX250 DVD vypalovačka Asus, ventilátor Fractal Design, chladič Cooleraster Hyper T4
předinstalované aplikace antivirus Eset na 2 měsíce, DVD s freewarem AVG Trial Adobe Reader, CDBurner XP, kodeky CCCP, Security Essentials Bing Bar, Security Essentials, Skype AVG Trial, TeamViewer 7

 

.

Ohodnoťte tento článek!