ExtraWindows.cz v roce 2009

0

Přesně před rokem jsem v podobném článku shrnoval půl rok existence webu ExtraWindows.cz. V redakci jsme velmi rádi, že jste nám zachovali svou přízeň i po celý tento rok, což se pozitivně odrazilo ve zvýšení návštěvnosti tohoto webu. Pojďme se podívat, jaký byl rok 2009 z pohledu článků a aktualit na ExtraWindows.cz. Připomeňme si ty nejzajímavější články a zprávy.

Leden – Vista SP2, IE8 RC1, Windows 7 Beta ke stažení

Na začátku roku 2009 jsme se vrhli na představení novinek v druhém servisním balíčku pro Windows Vista. Novinky ve SP2 pro Vistu se ukrývají spíše pod povrchem, ale o to jsou zajímavější. Přes několik tipů pro implementaci novinek z Windows 7 do Visty a Windows XP jsme se dostali k článku Windows 7: dual boot s Vistou a první kroky v novém systému. Ten je přitom stále aktuální – pokud teprve uvažujete o přechodu na Windows 7.

Rozhodně si připomeňte také první novinky z Microsoft Office 2010, recenzi zálohovacího programu Acronis True Image a průvodce reinstalací počítače. Grafici a tvůrci webu by neměli vynechat seznámení s novinkami v Adobe Creative Suite 4.

Co se lednových aktualit týče, zajímavé bylo bezesporu uvolnění betaverze Windows 7 ke stažení, ukončení provozu některých služeb Google, nebo šíření červa Conficker. Koncem ledna jste mohli začít stahovat Internet Explorer 8 RC1.

Únor – přehled edicí Windows 7 a tipy pro Windows XP

V únoru jsme vás seznámili s prvním tweakovacím programem pro Windows 7 a novinkami v Google Earth 5 (prohlížení oceánů) a Skype 4. Zauvažovali jsme nad tím, jakým způsobem by bylo možné zničit internet. Kromě mnoha dalších únorových článků vás zaujaly také Windows 7 šestkrát jinak: přehled edicí a 10 tipů pro rychlejší práci ve Windows XP. Únorové články jsme zakončili pohledem na UBCD4Win – zajímavé bootovací cédéčko pro záchranu systému.

V aktualitách jsme se začali těšit na to, že Windows 7 přijdou v únoru 2009, a že upgrade z Windows XP bude bez problémů. Zároveň jsme se dozvěděli, že nová Microsoft Office v roce 2009 nebude, což se vyplnilo.

Březen – Safari 4, tipy pro Total Commander, konec Encarty

Koncem února vyšel webový prohlížeč Safari ve verzi 4 a my jsme se na jeho novinky podívali hned na začátku března. Probrali jsme platby přes internet a vylepšili ovládání Windows 3D nástroji. Uživatele IrfanView zaujala sada tipů pro tento prohlížeč obrázků. Věděli jste, že ukrývá i jednoduchý editor?

virtualizací jsme se pokusili šetřit za hardware a představili si herní novinky ve Windows 7. Nejúspěšnějším březnovým článkem však bylo Dvacet tipů pro Total Commander. Zaujala vás také práce s procesy v příkazovém řádku Windows.

V březnu se také objevil Windows Vista SP2 RC ke stažení, informace o odstraňování Internet Exploreru z Windows 7, vyšel nový Silverlight 3 a finální verze Internet Exploreru 8. Microsoft stále řešil svůj zájem o Yahoo a kvůli Windows Update se dostal k soudu. Na konci března Autodesk představil produktovou řadu 2010 a Microsoft skončil s encyklopedií Encarta.

Duben – článek o Microsoft Surface

V dubnu jsme se zamysleli nad tím, proč je Windows 7 lepší než Vista a probrali důsledky odstranění Windows Movie Makeru z Windows 7. S TomTomem jsme naplánovali výlet po Evropě přes internet. Vybrali jsme nejlepší akcelerátory pro IE8, zrecenzovali počítačem řízený stůl Microsoft Surface a firewall ve Windows Vista.

V aktualitách jsme se mimo jiné podívali na možnosti downgradu z Windows 7 na XP, skončení plné podpory Windows XP.

Květen – virtuální XP ve Windows 7

Začátkem května jsme vás podrobně seznámili s Virtuálními Windows XP ve Windows 7, správou disku ve Vistě a zrekapitulovali jsme vývoj Windows 7. S češtinou ve Windows 7 jsme vás seznámili prostřednictvím obrazového průvodce. Koukli jsme se také na rozpoznávání psané češtiny ve Windows 7. Začali jsme pracovat s hlavním panelem ve Windows 7 a vyzkoušeli Norton 360 3.0.

V aktualitách jste se mohli dozvědět hardwarové nároky Windows 7 a odkaz pro stažení Windows 7 RC. Spekulace, že Windows 7 přijdou v létě, se potvrdila, oficiální představení však nastalo až v říjnu. Microsoft také uvolnil oficiální český jazykový balíček pro Windows 7.

Červen – vše o Windows 7

Červen jsme odstartovali článkem o knihovnách ve Windows 7, úpravě vzhledu tohoto systému a tweakovacích programech pro Windows 7. Zaujalo vás 10 tipů pro Windows 7, představili jsme vám také Windows Mobile 6.5. Dokumenty jsme uložili do Microsoft Office Live Workspace, vyzkoušeli jsme novinky v Internet Exploreru 8 v praxi, vybrali jsme deset důvodů pro přechod na Windows 7 a připomenuli existenci komunikátoru Miranda.

Červen byl také ve znamení příchodu vyhledávače Bing, Adobe nabídlo vlastní online kancelář a přiblížila se betaverze antiviru od Microsoftu.

Červenec – novinky ve Firefoxu 3.5

Do druhé poloviny roku jsme vykročili s novým šéfredaktorem. V červenci Microsoft uvolnil Windows Vista SP2 i v české verzi, Acronis zase nové integrované řešení pro zálohování. Současný a bývalí šéfové Microsoftu vyjádřili pochybnosti k Chrome OS a Microsoft ukončil videoportál Soapbox.

V článcích jsme hledali bezplatnou alternativu pro Total Commander, přinesli tipy a triky pro Google Chrome a podrobněji jsme se podívali na novinky ve Firefoxu 3.5. Otestovali jsme rychlost webových prohlížečů a vyzkoušeli pracovat v příkazovém řádku Windows. Probrali jsme novinky v Thunderbirdu 3 a dohodu Microsoftu s Yahoo.

Srpen – Nero 9 zadarmo

Ve druhém prázdninovém měsíci jsme vyzkoušeli bezplatné Nero 9, zazálohovali data z různých webových prohlížečů a vyzkoušeli online zálohu pomocí Norton Online Backup. Pokračování článku o zničení internetu popisovalo rozdělení kontinentů. Pořádek na ploše zajistil program Fences. Měsíc jsme uzavřeli Tipy a triky pro Připojení ke vzdálené ploše.

Firefox překonal miliardu stažení a Microsoft poprvé označil Linux za hrozbu. Vyhledávač Bing vylepšil své mapy, OpenOffice.org se pokusil napodobit pás karet Ribbon z Microsoft Office a texaský soud zakázal prodej Wordu.

Září – Picasa 3.5 a Total Commander 7.50

V září Microsoft uvolnil speciální verzi Windows 7 Quebec, Microsoft založil opensource nadaci a Bing začal překládat do češtiny. Microsoft vydal finální verzi svého antiviru. V článcích jsme se věnovali betaverzi nového avastu 5 a přehledu novinek ve Wordu 2010, Excelu 2010 a PowerPointu 2010. Podívali jsme se na novinky v Total Commanderu 7.50, objevilo se Zoner Photo Studio 12 a Picasa 3.5 s rozpoznáváním obličejů.

Říjen – nové antiviry a příchod Windows 7

V říjnových článcích jsme se věnovali programu Kaspersky Internet Security 2010, vzhledu Firefoxu 4, antiviru Microsoft Security Essentials, kalendáři z Windows, Norton Internet Security 2010 a především oficiálnímu uvedení Windows 7 na trh.

Bill Gates ztratil 7 miliard dolarů, Google nabídl virtuální prohlídku Prahy a dalších měst v Česku, Photosynth nabídl 3D vzhled, Seznam.cz vylepšil Zboží.cz a Microsoft odpálil Bing raketu do vesmíru.

Listopad – Opera 10.10 a sdílení dat

Windows 7 se začaly velice dobře prodávat, Firefox oslavil pět let a ke stažení se objevila Microsoft Office 2010 Beta. Objevili se první zmínky o Internet Exploreru 9, Google představilo Chrome OS a Microsoft vydal klientský program pro Facebook s názvem Fishbowl.

Probrali jsme 10 nezbytností před upgradem na Windows 7, obnovu smazaných fotografií, virtuální počítač Sun VirtualBox a sdílení dat v Opeře 10.10.

Prosinec – doplňky pro Google Chrome

V prosinci zveřejnil Google již tradičně žebříček nejhledanějších výrazů a představil hledání fotkou a hlasem. Mozilla uvolnila finální verzi Thunderbirdu 3, Chrome 4 Beta nabídl podporu doplňků. V článcích jsme se věnovali tvorbě kalendáře v Zoner Photo Studiu, zákulisí vývoje Windows 7, blogování z Wordu 2007 a doplňkům pro Google Chrome podrobněji.

Celý tým stojící za ExtraWindows.cz vám do dalšího roku přeje bezproblémové soužití s operačním systémem Windows a programy s co nejméně chybami.

ExtraWindows.cz v roce 2009

Ohodnoťte tento článek!