Extrémní grafika Titan Ada nevyjde, Nvidia zrušila přípravy tohoto modelu. RTX 4090 Ti ale ano

6
Nvidia Titan RTX
-
Zdroj: Nvidia

Nvidia prý zrušila nejnabušenější model grafické karty založený na GPU Ada Lovelace. Místo něj bude „jen“ GeForce RTX 4090 Ti.

Nvidia teď má čerstvě na trhu novou generaci grafik, začínající teď nejvýkonnějším modelem GeForce RTX 4090. Zatím nevíme, jak na tom případně budou konkurenční grafiky Radeon RX 7000, ale už je jasné, že Nvidia ještě někdy vydá i silnější kartu, protože RTX 4090 ponechává významnou část svého 4nm čipu nepoužitou. Zdá se ale, že to nebude „monstrózní“ model Titan nebo GeForce Titan. Nvidia údajně teď přípravy takové karty zastavila.

Během měsíců předcházejících vydání přinášel docela spolehlivé zprávy o podobě grafik GeForce RTX 4000 leaker vystupující na Twitteru pod přezdívkou Kopite7kimi. Jeho informace se víceméně potvrdily po oficiálním oznámení a podle všeho má nějakým způsobem přístup k reálným plánům Nvidie.

Titan založený na architektuře Ada Lovelace nepřijde

Kopite7kimi přes léto uváděl, že dle jeho informací Nvidia aktivně připravuje grafickou kartu, která by používala skoro všechny jednotky čipu AD102 – zatímco RTX 4090 má aktivních 128 SM (16 384 shaderů neboli FP32 jednotek), tento model měl aktivovat 142 ze 144 SM (18 176 shaderů, tedy jako má profi karta RTX 6000 Ada). Karta by ale také měla asi vyšší takty a výrazně vyšší spotřebu, což by výkon zvýšilo potenciálně víc než jen o rozdíl v počtu výpočetních jednotek. Tato karta by také měla 48 GB paměti GDDR6X s vyšší rychlostí (24,0 GHz efektivně, propustnost 1152 GB/s).

Podle Kopite7kimi a také dalšího leakera s přezdívkou Greymon55 pak tento model měl být na trh uvedený jako „Titan“. Oživil by tedy luxusní highendovou značku Nvidie dříve stojící nad kartami GeForce a existující na pomezí herního highendu a karet pro (polo)profesionální výpočetní použití.

Podle nových zpráv se ale plán změnil a Kopite7kimi teď informuje, že „Titan založený na architektuře Ada Lovelace nepřijde“. Práce v Nvidii byly pravděpodobně přerušeny či zastaveny. Toto nemusí znamenat definitivní konec, protože Nvidia plány měnívá. „Titan Ada“ by tak teoreticky ještě mohl znovu ožít třeba ke konci roku 2023 nebo v roce 2024. Ale přinejmenším na nějakou dobu je asi ven ze hry, vzhledem k tomu, že tweet o jeho konci formuluje věci poměrně rezolutně.

GeForce RTX 4090 Ti je v plánu pořád

Neznamená to však, že by Nvidia zrušila plány na silnější grafiky generace Ada, než je GeForce RTX 4090 obecně. Výkonnější model s čipem AD102 je plánovaný či připravovaný pořád, ale bude to zřejmě jen GeForce RTX 4090 Ti. To nebude úplně stejná karta, jako měl být „Titan Ada“. Minimálně nedostane 48 GB paměti, ale jen stejnou 24GB kapacitu jako RTX 4090.

GPU Nvidia AD102 s architekturou Ada Lovelace ilustrace
GPU Nvidia AD102 s architekturou Ada Lovelace, ilustrace (zdroj: Nvidia)

Také by mohla být nižší plánovaná spotřeba (původně se mluvilo o až 800 W u Titanu a „jen“ 600 W u RTX 4090 Ti, ale protože Nvidia spotřeby grafik Ada před vydáním trochu zmírnila – například u RTX 4080 – možná už teď hrozí jen o něco nižší „wattáže“). Je ale možné, že vzniklá karta v herním výkonu nemusí být příliš daleko od toho, čeho by dosáhl zrušený „Titan Ada“.

Zdroje: Kopite7kimi (1, 2), VideoCardz

Extrémní grafika Titan Ada nevyjde, Nvidia zrušila přípravy tohoto modelu. RTX 4090 Ti ale ano
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 6 hlasů

6 KOMENTÁŘE

  1. Ako samozrejme Titana zrušili, lebo poptavka po profi GPU s timto čipom je velmi vysoka stoji viac ako 3x a beži len na 300W.
    Nvidia si uvedomila že aj ked do toho čipu pusti 800W proti NAVI31 to nebude stačiť a radšej sa spolieha na unscalink 🙂

  2. Neviem prečo, ale mám pocit, že na sto péro neskôr bude. Pekne salámovo 😀 Najprv vyryžujú ľudí na 4090, potom pridajú 4090ti a nakoniec časom ešte kráľovský zarobia na full čipe Titan … úplne to už vidím (: