Exynos Octa nezůstane sám. Osmijádrové čtyřjádro chystá Renesas, LG i Huawei

0

Exynos Octa, který má tvořit vrchol nabídky mobilních čipů koncernu Samsung, jsme zde naposled probírali teprve nedávno. Technologie big.LITTLE, která ze čtyřjádra víceméně papírově dělá osmijádrový čip, zajisté může vzbuzovat různé rozpaky a otázky. Zdá se ale, že se takto koncepce v budoucnu mezi čipy architektury ARM hodlá uchytit. Její začlenění (a s tím i uvedení „osmijádrových“ procesorů) totiž chystají minimálně tři další výrobci čipů pro telefony a tablety.

Prvním z příspěvků do „osmijádrové“ rodiny je čip Odin, který připravuje LG. Pro tuto firmu to bude nemýlím-li se její první vlastní čip, od něhož si slibuje lepší konkurenceschopnost tváří v tvář Applu či zejména Samsungu. Odin bude vyráběn na 28nm procesu typu HKMG (u TSMC) a údajně se má objevit v telefonu Optimus GII. Dle Korea Times půjde také o o osmijádro koncepce big.LITTLE, čili o kombinaci čtyř jader Cortex-A15 a pomocné čtveřice jader Cortex-A7, jako v Exynosu Octa.

Sleipnir, Odinův osminohý kůň

Čip je zřejmě pojmenován po mocném severském bohu, nicméně číslovka osm by mohla ukazovat i na další inspiraci. Dle mytologie měl totiž Odin k ruce osminohého koně Sleipnira. Mělo jít údajně o vynikající zvíře, i tak se však nemůžu ubránit myšlence, zda se ta přemíra končetin osmijádrovým procesorům nakonec nebude přece jen trochu plést.

Schéma čipu Renesas APE6

O počinu LG toho moc navíc nevíme; u dalšího čtyřjádra-osmijádra jsme se alespoň dozvěděli, jaké bude používat integrované grafické jádro. Čip jménem APE6 chystá Renesas a opět půjde o kombinaci dvou čtveřic jader Cortex-A15, respektive Cortex-A7, mezi nimiž se bude přepínat dle koncepce big.LITTLE. K tomu bude přibalena grafika PowerVR série 6 (známá také pod označením Rogue). Pro srovnání, Exynos Octa má k dispozici grafiku PowerVR SGX 544MP3. PowerVR se účastí v čipu APE6 neváhalo pochlubit na MWC 2013, kde byl SoC údajně demonstrován.

Demosntrace mobilního SoC Renesas (MWC 2013)

A do třetice; již v lednu se serveru Engadget podařilo vyzvědět, že vlastní osmijádrový čip chystá i čínská Huawei. Má jít také o design založený na Cortexu-A15. Vzhledem k relativní žravosti těchto jader je tedy jasné, že opět půjde ve skutečnosti o koncepci big.LITTLE, a polovinu jader budou tedy také tvořit pomalé pomocné Cortexy-A7. Dle zástupců firmy se příchod zatím nepojmenovaného čipu chystá na druhou polovinu roku.

 

Podobně jako Exynosu Octa od Samsungu zřejmě těmto telefonním čipům pomůže technologie big.LITTLE i pokoutním marketingovým způsobem. Byť totiž v tomto uspořádání telefon vždy může využívat jen čtyři jádra z osmi a zbývající jsou v konkrétním momentu toliko bagáží, zákazník zpravidla s těmito „detaily“ obeznámen nebude. Je jasné, že na papíře je osm jader více než čtyři, a jak je vidět již ze jména Samsungova čipu (Octa), firmy si tuto marketingovou příležitost rozhodně nedají ujít. S technologií big.LITTLE se navíc počítá i v další, již 64bitové generaci architektury ARM Cortex.

Zdroje: The Korea Times, Engadget, Imagination

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Sice je to OT ale musim. Za davnych casu 386 az po nejake to pentium bylo AMD vykonem vzdy pozadu za vedoucim intelem, ale zaprve ne tolik a zadruhe  CPU stavalo nehorazne penize. Cili clovek koupil AMD a zbytek dotaktoval a uspora to byla velika. Dnes je AMD za intelem tak pozadu ze ani taktovani to nezachrani, spotrebu neresim ale cenove je to neprijatelne. dnes levne pentium  ja nevim treba g860 udela mrte prace, natoz nejake  core i3 ktere uz je samo o sobe drtic AMD. Jeste pred  zhruba 7 lety jsem veril ,ze AMD se dotahne ,ale kluci to nekde zblbnuli. Skoda preskoda je mi z toho smutno . Nadruhou stranu nez jsem se zmohl na nejake voodoocko tak zkrachovali 🙂 Tak to jeste porad muze byt dobry ..

     

  2. Před 7 lety bylo AMD na koni (rok 2005 – Athlon 64 a 64 X2 byly obecně pokládané za lepší CPU než P4/Pentium D, a navíc před zlevněním Intelu v následujícím roce byla ta CPU většinou i levnější při stejném/lepším výkonu – alespoň tedy ty jednojádrové). Tím chci říct, že o nějakém dotahování nebyla tehdy moc řeč – možná v laptopech co se výdrže na baterku týče. Tehdy AMD ani nemělo vlastní čipsety.

    AMD je ve škarpě až +- od půlky roku 2006 🙂