Facebook 14 milionům lidí omylem změnil viditelnost nových příspěvků na veřejné

Mnozí si tak nevšimli, že jejich nové příspěvky nejsou určeny jen pro přátele.

3
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Facebook je pod neustávající palbou a problémy se z jeho strany vrší, takže o všech nestíháme psát. Nedávno musel vysvětlit, proč sdílel uživatelská data s výrobci mobilů. Zatímco ve zmíněném případě mohl mít legitimní důvody ke svému chování, tentokrát došlo k opravdové chybě. Patrně víte, že Facebook nabízí možnost zvolit, kdo příspěvky přidávané na sociální síť uvidí.

Mohou to být vybrané soby, okruh vašich přátel, ale také široká veřejnost. Síť si pak pamatuje, jsou viditelnost jste měli nastavenou minule. Pokud ji nezměníte, použijte stejnou úroveň jako minule. Jenže došlo k tomu, že omylem byla viditelnost u nových příspěvků změněna tak, že ti, kdo na Facebook běžně přidávali příspěvky určené jen pro své přátele, najednou přidávali příspěvky zcela veřejné.

Chyba se týkala 14 milionů účtů

Je snadné si toho nevšimnout, zvlášť když jste zvyklí na to, že viditelnost už máte nastavenou a je stále stejná. Přešlap se netýkal všech, „jen“ zhruba 14 milionů účtů. S ohledem na rozsah uživatelské základny se jedná o příslovečnou kapku v moři, přesto každý takový příspěvek, který si mohl přečíst někdo, komu nebyl určen, může pro člověka znamenat problém.

Facebook v postižených účtech upozorňuje na chybu a vyzývá ke kontrole nastavení viditelnosti příspěvků
Facebook v postižených účtech upozorňuje vyzývá ke kontrole nastavení viditelnosti příspěvků (foto: Facebook)

Chyba postihla jen příspěvky vytvořené v určitém období, které Facebook ve svém oficiálním vyjádření nekonkretizuje. Vznikla podle něj při vývoji nové funkce pro sdílení významného obsahu, jakým je např. profilová fotografie. Sociální síť dotčené uživatele a uživatelky informuje o své chybě.

V tomto vyjádření je uvedeno, že nesprávný stupeň zveřejnění postihl příspěvky publikované mezi 18. a 27. květnem 2018. Provozovatel sítě neřekl, kolik příspěvků s upravenou viditelností bylo přidáno. Aspoň víme, že viditelnost nebyla změněna u již publikovaných. Pokud se vás problém dotknul, Facebook vám rovnou nabídne možnost změnit úroveň zveřejnění svých příspěvků.

Facebook 14 milionům lidí omylem změnil viditelnost nových příspěvků na veřejné
Ohodnoťte tento článek!
2.4 (48.89%) 9 hlasů

3 KOMENTÁŘE