S drony to nevyšlo. Facebook chce místo nich šířit internet pomocí satelitů

4
Planeta Země
Ilustrační foto (zdroj: PIRO4D / Pixabay)

Časopis IEEE Spectrum v květnu odhalil, že Facebook tajně buduje vlastní satelity, které by z oběžné dráhy šířily internet. Magazínu Wired teď tyto informace potvrdil jednak americký Federální komunikační úřad (FCC) a jednak samotný Facebook.

Nic bližšího zatím nevíme. Facebook si najal zkušeného právníka, který „to umí s úřady“ a na FCC jednal o povolení pro test vlastní družice, která by létala na nízké oběžné dráze, tedy ve výškách od 160 do 2000 kilometrů nad povrchem. Tajný projekt se jmenuje Athena a Facebook na něm pracuje minimálně od roku 2016. Začátkem roku by chtěl provést první reálný test.

Ještě donedávna to vypadalo, že by Facebook mohl svět pokrývat internetem pomocí solárních dronů, ale začátkem července oznámil, že tento projekt ruší. Google svůj „dronový internet“ také odpískal a kromě toho se zbavil i firmy, pomocí níž chtěl stavět komunikační satelity. Budoucnost vkládá do stratosférických blónů Loon.

Facebook ani tak na orbitě nebude bez konkurence. Internet v různých koutech světa budují satelitní operátoři jako Astra. Celosvětovou satelitní síť už provozuje společnost Iridium. SpaceX chce oběžnou dráhu zaplatit letkou 12 000 satelitů Starlink (dva už vynesl). V příštím roce by pomocí až 900 družic chtěl služby spustit i OneWeb finančně podporovaný Virginem a Qualcommem.

S drony to nevyšlo. Facebook chce místo nich šířit internet pomocí satelitů
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 3 hlasů

4 KOMENTÁŘE

    • SpaceX slibuje odezvy do 35 ms, což je hodně dobré. Holt budou operovat ve výšce okolo 360 km, kdežto třeba satelit Astra 3B, který už roky poskytuje satelitní internet nad střední Evropou, je 100× výš. I proto má latence ve vyšších stovkách ms. Odolnost vůči počasí teď bez praktických testů neposoudím. Ale opět vzhledem k výšce by to mohlo být lepší než u normálních satelitů. Ale bude taky záviset na frekvencích, vysílaném výkonu a velikosti paraboly či antény.

      Ty satelity nemají nahradit kabel nebo optiku. Holt je to spíš nouzové řešení pro místa, kde nic jiného není trvale nebo přechodně (při katastrofách apod.).

    • Ty satelity jsou malé (u SpaceX jde o kostky o hraně 1 m a se dvě solárními panely 2 × 8 m) a létají v takových výškách, že se jich tam vejdou stovky tisíc, aniž by to něčemu clonilo nebo překáželo při dalších letech do vesmíru. 🙂