Facebook nechce prošvihnout další velkou věc. Chystá proto vlastní operační systém

Ačkoli Facebook představuje solidní kolos, stále se spoléhá na platformy třetích stran. S další generací zařízení by to už mělo být jinak.

1

Vlastnit platformu je vždycky jistější, než se spoléhat na platformy cizí. Google vyrostl na webu, který jsme prohlíželi na platformách jako Windows. Chytil se nové generace zařízení a jeho Android je dnes dominantním operačním systémem, byť v portfoliu reklamního giganta najdeme také Chrome OS pro osobní počítače pro nenáročné.

Podobně jako Google, i Facebook se pokouší zajistit si vlastní životní prostředí. Jeho sociální síť sama tvoří mocnou platformu, na které závisí mnoho jiných služeb, spoléhá se ale na širší základní platformy jako Android, iOS, Windows aj. To by chtěl Facebook do budoucna změnit, a proto vyvíjí vlastní operační systém. Jako první se tématu věnoval magazín The Information, dále pak TechCrunch.

Je zřejmé, že věnovat se smartphonům už v tuto chvíli nemá smysl. Facebook chce neprošvihnout nástup další velké platformy (není v tom zdaleka sám), kterou by podle něj mělo být VR nebo AR. Ostatně už v roce 2014 koupil Oculus. Operační systém pro Facebook ve vedoucí roli vyvíjí Mark Lucovsky, kterého můžete znát z již dávné historie jako spolutvůrce Windows NT. Systém vzniká takzvaně na zelené louce. Facebook si tímto chce zajistit, že bude mít prostor pro sebe a podle svých představ.

Aktuálně prý firma zkoumá možnosti, tj. uvažuje o možných partnerstvích nebo o tom, že vytvoří platformu specificky pro AR. V roce 2013 se Facebook pokusil prorazit se smartphonem HTC First, kde byl těsně integrován, produkt ale neuspěl.

Facebook nechce prošvihnout další velkou věc. Chystá proto vlastní operační systém
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 4 hlasů

1 komentář