Facebook dostane revoluční design i filozofii

0

Timeline – váš profil = váš život

Už o ní víme několik týdnů, konference F8 byla po roce (a celkově počtvrté) znovu centrem modro-bílého sociálního obra, který vytasil karty z rukávu. I když v poslední době pod tlakem konkurenční sítě Google+ neustále inovoval (nebo spíš kopíroval?), největší novinky si nechal na sanfranciskou show, která se konala včera večer. Velikostí se ani zdaleka nerovnala konferenci Build, z níž jsme vám minulý týden sepsali to nejzajímavější, ale dopad měla obrovský.

Když Seznam oznamoval Poslední chybějící službu, se všemi vyběhl s novou stránkou o Járu Cimrmanovi. Facebook si také připravil vtípek. Na pódium přišel Andy Samberg ze Saturday Night Live, který Marka Zuckerberga v populárním americkém pořadu imituje. Přítomní se hodně bavili, zbytek světa neznalý SNL asi tolik ne. Avšak kdo by se nezasmál oznámení funkce slow poke? Šťouchnutí, které k uživateli putuje 23 hodin, by nicméně možná někteří opravdu ocenili.

Mark Zuckerberg a Adam Samberg
Mark Zuckerberg a Adam Samberg

Zuckerberg byl celou dobu dost živelný. Je na něm vidět, že chodí na lekce vystupování, zkrátka mu to dobře mluvilo. Ale není přirozený bavič jako Jobs nebo Ballmer. Jeho vtípky byly odměněny ohlušujícím tichem. Až nám ho bylo trochu líto.

Ale přejděme k hlavním novinkám.

Timeline – váš profil = váš život

Zapomeňte na tradiční profil a zeď. Tam podle Zuckerberga trávíme zbytečně málo času. Stránka vypadá nudně a v podstatě se za celou dobu existence Facebook příliš nezměnila. Prostě vypadá tak, jak si sociální sítě představujete.

Nová Timeline (takhle se jmenuje i stream v Twitteru!) připomíná tradiční web. Nekonečná stránka se záznamem celého života, kde nahoře visí nejnovější obsah a dole historie. Na jednom místě najdete v opravdu hezkém provedení všechny příspěvky, fotky, místa, kde jste se „checkli“ apod. Timeline dostává svému názvu, časová linka, záznam celého vašeho bytí na jedné ose. Každý příspěvek, každá fotka je součást vašeho života. Dokonce i aplikace.

Facebook TimelineLidé chtějí používat spousty aplikací, ale čím více jich používají, tím větší je v nich nepořádek. Facebook s nimi v historii už několikrát dělal úklid, přemisťoval je z místa na místo. Teď se budou zobrazovat přímo v profilu. Ale zřejmě jen ty nové, upravené pro Timeline. Aplikace mají v Timeline vlastní boxík, kde najdete nejdůležitější výcuc změn a událostí, které se v rámci ní staly.

Podle Facebooku prý také 99 % příspěvků mizí z dohledu (většinou jeho nelogickým přičiněním). Třeba důležitou událost zaplácne fotka, kterou jste pořídili u oběda. Pokud chcete dohledat starší, podstatné věci, musíte lovit v historii. Tohle vše má Timeline řešit. Jak?

Inu, dokud to nevyzkoušíme na vlastní kůži, tak vám to neřekneme. Pouze můžete zprostředkovat postřehy, které sdělil sám Zuckerberg. Základem nového profilu je obrovské foto navrchu stránky. Obrázek, který vás má charakterizovat více než avatar (ikona, profilová fotka…). Ale avatar rovněž nechybí, menší čtvercovou fotkou se budete nadále identifikovat v příspěvcích a komentářích.

Ale pak začíná ono nekonečné scrollovací inferno. Stránka je rozdělena na dvě poloviny, které odlišuje časová osa. Po obou stranách jsou záznamy na časové ose (poznáte podle šipky vedoucí ke středu) a mezi tím se objevují i boxy s poslední aktivitou, mapkou s posledními navštívenými místy a také aplikacemi.

Pěkné, ale nepřehledné

Na první pohled vypadá toto rozdělení čistě, ale podle mě ne úplně přehledně. Možná je to příliš velký šok, ale strávil jsem hodně času zíráním na screenshoty, abych vůbec pochopil, co kde je. Snad to nemá nic společného s tím, že na Facebook trávíme málo času, a nepřehledná Timeline nás tam má upoutat na delší dobu.

Z toho, co jsme viděli, není ani úplně jasné, jestli Timeline musíte plnit sami ručně, nebo se důležité události zapisují na časovou osu sami. Ručně přidat událost jde, stejně tak smazat nebo už přidané věci zvýraznit. Ale na screenshotu jsou zachyceny i nezajímavé věci, které byly zřejmě přidány automaticky.

Timeline má být jakýmsi celkovým pohledem na vší osobu. Tu tvoří nejen informace uvedené v příslušných polích, ale také to co děláte, jakých met jste dosáhli, ať už je to sebenesmyslnější blbost. Dnešní profil možná vypadá přehledněji, ale zároveň je možná až příliš formální, neosobní. Časová linka bude vypadat tak, jak si ji přizpůsobíte.

Timeline si zatím nemůžeme vyzkoušet, ale zde se můžete přihlásit a Facebook vám dá s předstihem vědět, kdy funkci spustí. Dříve než za několik týdnu to ale nebude.

Jestli se vám popis zdá zmatený, přesně tak se cítíme i my. Keynote byla příliš plytká na to, abychom tyhle změny stihli vstřebat. Timeline vypadá opravdu hezky, váš profil toho o vás řekne hodně a hlavně v dost vizualizované podobě. Ale jak bude vypadat news feed (příspěvky ostatních) a změní se také Stránky/Pages? To zatím nevíme. A mimochodem: stejná Timeline bude i na mobilu.

Nová generace aplikací – nová generace práskání

Nová generace aplikací – nová generace práskání

Mark další část přednášky nezačal zrovna skromně. Pokud jste na jeho řeči zvyklí, nepřekvapilo by vás prohlášení o tom, jak se Facebook zase jednou pokusí změnit sociální aplikace. Nová generace aplikací bude publikovat informace o vaší aktivitě místo vás. Už se bojíte? V případu figuruje skrz naskrz protokol Open Graph, který propojuje internet s naší sociální sítí.

Aktivity

S jeho pomocí se v ní projevují vaše aktivity na webech. Četli jste někde článek a líbil se vám? Pak jste pravděpdobně klepnuli na Like. Vtip je tedy v tom, že Facebook bude nyní brát všechny tyto a zcela nové akce, které jste kdy provedli, zaznamená si je do databáze a posléze je bude promítat v časových osách. A ty aktuální akce se zobrazí na zdi. Hlavnímu novinkovému proudu bude sekundovat zhuštěný sloupeček na pravé straně stránky. Dosud se v této oblasti zobrazovaly například narozeniny a nadcházející události.

Sloupeček se nazývá Ticker a právě zde uvidíte všechno, co vaši přátelé zrovna dělají. Projeví se zde rozšířené možnosti Open Graphu. S jeho pomocí budou moci vývojáři psát aplikace, které se chováním budou odlišovat od těch současných. Sociální síť začne pracovat více s s tím, že máte něco rádi. Nebude už ale říkat, že máte rádi hudbu. Tenhle pojem dost zkonkretizuje, protože síť na vás prozradí, že zrovna posloucháte Pink Floyd. V praxi na nás bude Facebook prozrazovat více informací než kdy předtím.

Nestačí mu, že vyplníme naše koníčky na profilové stránce. Zuckerberg doslova touží to tom, aby všichni ostatní viděli, co právě děláte. Obecné vědomí o vašem životě už nestačí. Aktivity představují zásadní novinku v Open Graphu. Poměrně úzce souvisí s časovou osou, kam se budou vaše akce promítat. Řekněme, že budete poslouchat skrze Facebook muziku. V tom okamžiku se v tickeru vašich přátel ukáže oznámení na způsob „Jarda poslouchá Pink Floyd“. Zároveň se tento záznam ukáže v časové ose.

Život bude statistika

Časová osa bude pracovat s aktivitami tak, jak byste čekali. Váš život se stane jednou velkou statistikou. Díky časové ose uvidíte, jak se vyvíjel váš hudební vkus. Podobné souhrny se nebudou týkat jen hudby, to byl jeden příklad. Prakticky záleží na dostupný aplikacích, které budou aktualizovaný protokol Open Graph využívat. Pokud budou, setkáte se s předělaným dialogem dotazujícím se, zda povolíte přístup k vašemu účtu. V tomto případě se vám dostane oznámení, že aplikace bude zaznamenávat vaše aktivity. A konkrétně je popíše, abyste přesně věděli, co schvalujete.

Autorizace aplikace

Samozřejmě vás nikdo nenutí tyto podmínky přijmout, ale o hodně se tím ochudíte. Pakliže vyslovíte souhlas, web se vás nikdy nebude ptát na nic znova. Aktivity se na vašem profilu budou kontinuálně aktualizovat zcela automaticky. Jednorázová povolení publikace obsahu tím vezmou za své. Zuckerberg bude tlačit na naše emoce, protože se mu povedlo dojednat spolupráci s hudební službou Spotify. Ta vám zdarma nabídne více písniček než budete schopní naposlouchat. Tedy u nás ne, Spotify v Česku nefunguje. Jak jinak, že.

Kdyby u nás fungovala, představte si, jak by to celé pěkně fungovalo. Poslouchali byste písničky zadarmo a z „Jarda poslouchá Pink Floyd“ by se pak stalo třeba „Jarda a Karel poslouchají Pink Floyd“. Objevování muziky by dostalo sociální rozměr (který nicméně známe z Last.fm).

Soukromý Activity log

Prakticky záleží na vás, co máte a nemáte rádi. Chcete svou časovou osu zaplnit právě hudebním obsahem? Používejte hudební aplikaci s podporou aktivit. Nebo zbožňujete vaření? Víte, co máte dělat. Kromě facebookovských prográmků můžete sbírat aktivity na webech. Ke zpětnému prohlížení budou sloužit jakési sumáře shrnující váš život, jak probíhal v rámci aplikací.

Interakce dostane nový rozměr

Opět se nám o pořádný kus rozšíří možnosti interakce. Aktivity provází hlavně komentování, však Facebook znáte. Jakmile se v tickeru ukáže pro vás zajímavá činnost, můžete se k jejímu vykonávání přidat. Objeví se dotaz, zda se aplikace může projevovat ve vaší časové ose. Od té doby se bude linie plnit obsahem, který vy sami vytvoříte, aniž byste to dělali cíleně. Prostě děláte to, co obvykle, jen se z toho pro tentokrát utvoří jedna velká statistika doplněná o obrázky a všechny ty tradiční sociální funkce, aby nepůsobila příliš… staticky.

Nový druh profilové stránky

Na vrcholu vaší linie se bude ukazovat tlačítko „Activity log“ a právě zde se nachází řídící středisko. Podobné mají v Houstonu na Floridě. Tady se ovšem nerozhoduje o osudu vesmírných projektů, nýbrž pouze o tom, co se má ve vaší ose ukazovat. Facebook bude mít zase o něco více obrazovek na kontrolu soukromí. Hurá. Aktivity mají v kombinaci s Tickerem prorazit ostych lidí, kteří rádi hodně sdílejí, zároveň by ale neradi spamovali své přátele. Filtry obsahu scházet bohudík nebudou – na přeplněné stránce bychom se nevyznali.

Activity log je čistě soukromá věc, kromě kontroly obsahu zde uvidíte úplně všechny záznamy o své osobě (časová osa naproti tomu představuje nový druh veřejné profilové stránky). Přesunou se sem také žádosti o schválení příspěvků, v nichž vás někdo označil. Mazání vašich starších příspěvků může být trochu ošidné, protože každý člověk se bude prezentovat tak, jak sám uzná za vhodné. Cenzura povede k idealizaci profilů, které budou moci klamat tělem. Nebo vnímáte přizpůsobení jinak?

Kontrola obsahu v časové ose

Těšíme se?

Když jsme zmínili širší možnosti interakce, nesmíme nezapomenout na konzumaci obsahu s přáteli. To bude nyní možné, protože Facebook bude všechny akce v reálném čase podsouvat vašim kontaktům informace o tom, co děláte. A to přímo vybízí k interakci ze strany vašich přátel, pokud je ovšem poslouchání Pink Floyd zajímá. Kdyby byla odpověď kladná, můžete je začít poslouchat společně. Společné aktivity jsme už někde viděli, že? Neinspiroval se Zuckerberg náhodou malinko u Googlu?

Mezi hlavními partnerskými službami a portály podporujícími aktivity a sdílení patří již zmíněné Spotify, dále Netflix nebo Yahoo. Netflix distribuuje filmy a seriály, leč Česká republika neleží v oblasti jeho zájmu.

Mimochodem: Na vývojářském blogu Facebooku se objevilo několik poznámek k tomu, jak nové aplikace a možnosti využít.

Co na představené novinky říkáte? Také jste z nich tolik překvapeni jako my?

Ohodnoťte tento článek!