Následující sdělení přináší zajímavé výsledky, současně ale nijak nezlepší status Facebooku v očích jeho odpůrců. O tom, že jsou emoce poněkud nakažlivé, se ví. Tým výzkumníků pracujících pro modrou sociální síť se chtěl dozvědět, jestli stejný závěr platí také pro online způsob komunikace.

Tedy jestli např. pocítíte smutek poté, co budete mít před sebou na zdi statusy nebo jiný obsah s neveselou tematikou. Diskutabilní je, že Facebook kvůli tomu upravil způsob, jímž se volí příspěvky, které pak vy vidíte. Ke zaměně došlo v lednu 2012 u skoro 700 000 uživatelů, kteří v důsledku v jednom týdnu viděli méně negativního obsahu, ve druhém naopak více, než je obvyklé.

 

Z uživatelů se tak stali pokusní králíci. Autoři provedené studie se hájí tím, že proběhla naprosto v mezích zákona. Neporušili ani pravidla Facebooku pro nakládání s daty, s nimiž jsme dobrovolně souhlasili. (Nebo jsme možná neměli na výběr?) Použili algoritmus, jenž na základě slov vyhodnotil náladu stavové zprávy.

A kdyby vás zajímalo, jak studie dopadla, tak lidé opravdu ve vlastních statusech používali pozitivnější slova, pokud byli více vystaveni rozjařeným příspěvkům ostatních lidí. Online sugesce nicméně nefunguje tak dobře jako v reálném fyzickém světě. Může se v souvislosti s odhaleným experimentováním zažehnout debata o ochraně uživatelů na internetu?

Domnívám se, že spousta lidí Facebook používá, protože je nutí okolnosti. Stal se nepostradatelným nástrojem pro studenty – především na vysokých školách. Pokud nemáte svůj profil, pak nežijete a nebudete moct komunikovat s řadou přátel. Můžete vůbec nemít Facebook? Můžete si dovolit nesouhlasit s podmínkami používání služby?

Zdroj: PNAS via Windows Phone Central

Ohodnoťte tento článek!