Facebook a Instagram vás upozorní, že je používáte příliš dlouho

Chcete používat Facebook maximálně 20 minut denně? Zanedlouho budete mít život o tenký fous snazší.

0
Ilustrační foto (autor: samer daboul / Pexels / upravil: Petr Urban)
Ilustrační foto (autor: samer daboul / Pexels / upravil: Petr Urban)

Doba nadšení z nových technologií zřejmě končí, nastává období zvažování jejich dopadů a optimalizace využívání. To napovídají sami velcí producenti nejpoužívanějších platforem. Chystaný iOS 12 nám nabídne přehledové statistiky týkající se toho, kolik času trávíme v jednotlivých aplikacích. Podle toho budeme moct omezit využívání, pakliže se dostaneme na nezdravé hodnoty.

Podobnou funkci nabídne Android 9. Oba systémy nám přímo umožní nastavit denní časový limit pro konkrétní aplikace s tím, že iOS vás nechá limit mnohem snáze obejít. K tomuto přístupu se přidává nečekané také Facebook, který tak předběhl výrobce operačních systémů. Sociální sítě FacebookInstagram získávají přehledovou obrazovku, kde se dozvíte tvrdá čísla.

Přehled času stráveného v aplikacích

Kolik času v těchto aplikacích trávíte? Pro pořádek dodávám, že primárně se dozvíte, jaký je průměrný čas, po klepnutí na sloupec pak uvidíte hodnotu pro konkrétní den. Ačkoli grafické zpracování pokaždé odpovídá stylu dané aplikace, v jádru obě platformy nabídnou stejné funkce. Kromě zobrazení času stráveného v aplikaci si budete moct nastavit denní časový limit.

Facebook a Instagram vám řeknou, kolik času v nich trávíte (foto: Facebook)
Facebook a Instagram vám řeknou, kolik času v nich trávíte (foto: Facebook)

Na překročení časového přídělu vás aplikace upozorní, nezabrání vám však v používání. Kromě toho budeme moct pozastavovat příval oznámení z těchto aplikací, což je něco, co už dávno můžeme dělat např. v případě konverzací na Messengeru. Tyto kroky Facebooku jako provozovatele platforem, jež patří k největším na světě, navazují na dřívější kroky týkající se způsobu využívání služeb.

Do přehledové obrazovky se dostanete skrze nastavení, takže se jen obávám, že většina lidí o existenci funkce nebude mít tušení. Snaha o převzetí zodpovědnosti za používání produktů je nicméně chvályhodná. Na vlastní kůži si funkce teprve vyzkoušíme, prý se jich dočkáme v dohledné době.

Facebook a Instagram vás upozorní, že je používáte příliš dlouho
Ohodnoťte tento článek!
3.7 (73.33%) 3 hlasů