Facebook má velké hudební plány. Zahrnují video a konkurenci pro Spotify

0

Podle Music Ally se Facebook chystá na spuštění vlastní hudební streamovací služby. Jako první by však odstartovat hudební videa, čímž by vlastně útočil na YouTube. Už začátkem měsíce bylo odhaleno, že se modrá sociální síť pokouší domluvit s velkými hudebními značkami Sony, Universal a Warner. Nebylo ovšem řečeno nic konkrétního a vyjednávání hudební producenti nekomentovali.

Není těžké si představit, proč by měl Facebook rád hudbu pod svou střechou. Jako multifunkční sociální síť má jediný cíl – být všude a udržet u sebe uživatele co nejdéle. Chce ostatně, abyste z Facebooku neodcházeli ani kvůli čtení zpráv. Na Facebooku trávíme již nyní spoustu času, hudba by pak byla dalším velkým lákadlem, zejména pro mladší generaci. Ačkoli by to úplně jednoduché neměl, neboť konkurence je zavedená a podobných služeb existuje spousta, jako největší sociální síť na světě by uživatele zaujmout mohl.

Rozhodně k tomu má prostředky a přesvědčit dostatek stávajících uživatelů by neměl být takový problém. Do rozjetého vlaku nedávno naskočil Apple a i u něho se předpokládá, že si své fanoušky najde. Facebook by navíc víc než kdo jiný mohl spoléhat na již rozvinuté sociální vazby mezi uživateli. Kde ostatně sdílet hudební aktivitu? Především tam, kde virtuálně žije 1,5 mld. lidí.

 

Proč by měl být Facebook lákavý pro hudební producenty? Podle Music Ally bude sociální síť odvádět poplatky za každé přehrané video a také zavede systém na vyhledávání videí, která nahráli uživatelé a porušují autorská práva. Zkrátka něco, co má YouTube. Takové video nebude nutně smazáno, alternativou bude získání patřičného finančního obnosu za přehrání pirátsky nahraného klipu.

Hudebních videí bychom se na Facebooku měli dočkat do několika měsíců. Systém na odhalování videí porušujících autorská práva si prý Facebook pravděpodobně nevyvíjí sám, ale hudební studia se hlavně podle jeho kvality budou rozhodovat o tom, zde se mají s Facebookem kamarádit. Měla by rovněž v začátcích dostávat poplatky odpovídající přehrání na YouTube s tím, že doufají v zlepšení v budoucnu.

Podle některých zdrojů je Facebook podle výsledků prozatímních testů před YouTube. Proto by měl představovat zajímavější volbu. Bude zrovna tak zajímavý pro uživatele? Hudební streamovací služba a la Spotify je vzdálená víc. Může se teoreticky stát, že si Facebook nějakou službu prostě koupí.

Zdroj: The Verge | Music Ally

Facebook má velké hudební plány. Zahrnují video a konkurenci pro Spotify

Ohodnoťte tento článek!