Facebook má vlastní prohlížeč – RockMelt

0

Postavené na Chromiu, kompatibilní s Facebookem

Za enormním úspěchem Facebooku stojí řada faktorů, ať už nedostatečná konkurence, nebo úžasná myšlenka. Napadlo vás ale někdy, zda by jej Mark Zuckerberg dokázal tak dlouho úspěšně rozšiřovat po celém světě, kdyby se mu nepodařilo proniknout do všech možných i nemožných zařízení? Přihlaste se, kdo z vás má Facebook v mobilu. Pokud nemáte speciálního klienta, tak jistě alespoň kontrolujete svou zeď prostřednictvím obyčejného webového prohlížeče a mobilní odnože jedné z nejnavštěvovanějších stránek na světě. Sdílení je moderní a v honbě za okamžitým publikováním obsahu se síť Marka Zuckerberga tlačí na všechny dostupné platformy. Je to její největší výhoda i nevýhoda zároveň.

Relativně nedávno se do modra laděná stránka začala uživatelům „vtírat“ natolik, že s ní někdo mohl docela snadno ztratit trpělivost. Zřejmě se najdou tací, kterým Facebook jako výchozí stránka v prohlížeči opravdu nevadí, ostatní mohou výzvu o přenastavení domovské stránky považovat za provokaci. Patříte-li k první skupině, která ráda zapomíná na realitu a tráví komunikací a přispíváním na zeď velké množství času, pravděpodobně budete z nedávné události nadšeni.

RocklMelt – sociální webový prohlížeč

RockMelt je mladý webový prohlížeč, již od počátku vývoje se ale maskuje všemožnými sociálními funkcemi, jež vás z velké dálky upozorňují na charakter aplikace. Totiž, pod nánosem zmíněných funkcí se internetový prohlížeč nehledá úplně snadno. Nevycházíte-li se sociálními sítěmi příliš dobře, aspoň víte, že se RockMeltu máte obloukem vyhnout. V opačném případě si tento hybridní produkt patrně velmi rychle oblíbíte.

Pamatujete si na spekulace, které naznačovaly, že by mohl Zuckerberg dokonce přijít s vlastním mobilním „sociálním“ telefonem? Obdobné zprávy samozřejmě nejsou ve své podstatě nijak překvapivé a pouze dokládají strategii obsadit co možná nejvíce platforem a zařízení. Bylo jen otázkou času, kdy Facebooku přestane stačit být „obyčejnou“ stránkou. Aby nabídl konzumentům co nejlepší webový sociální zážitek, potřeboval se více a lépe integrovat přímo do prohlížečů. Management společnosti zvedl hozenou rukavici a RockMelt při příležitosti vydání třetí veřejné betaverze oznámil partnerství s Facebookem.

Betaverze č. 3 – ve znamení Facebooku

Mít vlastní prohlížeč, to je pro Zuckerberga jednoznačné vítězství. Tedy, ne, že by RockMelt vlastnil, do budoucna ale dle mého názoru nelze vyloučit ani tuto možnost. Počáteční spolupráce trpaslíka s obrem je docela skromná a týká se vylepšení propojení obou projektů. Neznamená to nic jiného, než že nadějný browser našlapuje v dávno vytyčené cestě a nijak se neodchyluje od svého původního kurzu. Nadále cílí na méně náročné uživatele internetu, kteří stojí o náročnou komunikaci v sociálních sítích.

Nezvítězil ovšem pouze Zuckerberkg, partnerství s ním je rovněž důležitým vítěstvím pro vývojový tým začínajícího browseru. Pakliže jej začne Facebook propagovat, má reálnou šanci na úspěch. Jestli si vzpomínáte na starší pokus o sociální prohlížeč s názvem Flock, víte, že skončil neslavně kvůli nezájmu ze strany uživatelů. Dá se předpokládat, že kdyby si zajistil lepší propagaci, přežil by. To ale spekulujeme a momentálně víme maximálně to, že se Facebook k větší propagaci zatím zřejmě nechystá. To by se mohlo změnit časem, pokud bude Zuckerberg s RockMeltem skutečně spokojený.

Geniální nápad, neuspokojivé provedení

Chromium inside

Na první pohled budete novému RockMeltu těžko věřit, že jde o prohlížeč. Klient pro sociální sítě, takové označení by mu patrně slušelo víc. Po detailnějším ohledání zjistíte, že vývojáři všechny ty sdílecí a komunikační funkce roubují na zdrojový kód Google Chrome, resp. na open source projekt Chromium. Vzhledem k častému vydávání nových verzí Chromia se zdá číslo verze RockMeltu poněkud za zenitem – aktuální Chromium se pomalu přehupuje do čtrnácté verze, zatímco RockMelt setrvává na čísle jedenáct. Z praktického hlediska se nejedná o žádnou katastrofu, nýbrž o zanedbatelnou maličkost, jíž si téměř nemáte šanci všimnout.

Trochu vás asi zarazí, že se z mocného Omniboxu stal zase adresní řádek a vyhledávací pole existuje v samostatné podobě. Zvýšenou pozornost teď ale věnujte záhlaví okna, kde mimo jiné sídlí panely. Brainstorming v rámci spolupráce RockMeltu s Facebookem vykazuje úspěch. Do záhlaví aplikace se ve skutečnosti přesunuly ovládací prvky, které jindy najdete v záhlaví webu. Navštivte adresu www.facebook.com (v RockMeltu samozřejmě) a pečlivě si prohlédněte záhlaví. Šílenství nebo dobrý nápad?

Ikona s vaším avatarem vás přesměruje na vaši profilovou stránku, vedle ní se usadilo známé tlačítko pro schvalování žádostí o přátelství, další pozici si vyhradil zástupce pro posílání zpráv a na samém konci několikatlačítkové lištičky naleznete zdaleka nejznámější symbol zeměkoule, pod nímž se skrývají oznámení novinek ve vaší sociální síti. Propojení běžného programu a webu působí zajímavě, po krátkém používání možná ale i trochu polovičatě.

Když například klepnete na tlačítko Messages, tedy na Zprávy, a vyberete některou z konverzací, budete přesměrování na web, zatímco pro napsání nové zprávy se otevře okno, které je součástí prohlížeče, nikoliv webu. Podobně se chová sekce Oznámení, kde lze na některé události přímo reagovat v uživatelském prostředí RockMeltu, kvůli jiným se musí otevřít webová stránka.

Genialita smíšená s nedomyšleností

Oznámení na vás přitom vyskakují hned z několika míst, kromě zmíněného tlačítka se symbolem zeměkoule vás prohlížeč na nové události upozorní ve stylu klasických komunikátorů typu ICQ, výsuvného oznámení v rohu obrazovky se proto nelekejte. Touto cestou se dozvíte jak o přidaných komentářích, tak například o příchozích zprávách na chatu – prostě o všem, co se kde šustne. Upozornění si k vám proklestí i třetí cestu, a to skrze postranní panel s aplikacemi. Jeho umístění je relativní, v nastavení jej lehce prohodíte s druhým postranním panelem, který si pro sebe zabírá opačnou stranu.

Jistá nadpočetnost a duplicita místy vytváří lehce rozpačitý dojem z prohlížeče, při jehož vývoji se sice vymyslela řada unikátních vlastností, tvůrci se ovšem nevyhnuli ani pár nedomyšlenostem.

Vraťme se k liště s aplikacemi. Po instalaci programu vám na ní bude scházet prakticky pouze jedna další aplikace – YouTube. V celkovém důsledku RockMelt podporuje vedle Facebooku i Twitter a YouTube. Víc vám jich prohlížeč zatím nenabídne, galerie zeje prázdnotou, přestože se tvorbě miniaplikací překážky nekladou. Klepnutí na zástupnou ikonku v postranní liště otevírá malé okénko, kde lze přímo interagovat s aktuálním obsahem příslušné sítě. V tomto bodě kupodivu Facebook pracuje nikoliv jako webová stránka, ale jako jiný produkt vytvořený právě pro RockMelt. Zde prohlížeč přestává být obyčejným prostředníkem, ale obstojí jako samostatný klient s vlastním uživatelským prostředím a hezkou grafikou.

Platí to i pro Twitter. Ikona v liště vyvolá miniaplikaci, malého speciálního klienta pro tuto síť, který je naštěstí docela dobře použitelný.

Chatování? Jen na Facebooku

Naproti postranní liště s miniaplikacemi na jednom konci obrazovky stojí lišta s vašimi přáteli na konci druhém.

Právě zde se nachází klíčový prvek pro kontrolu vaší přítomnosti v chatu. Jakmile se přihlásíte, vaše kontakty se seřadí podle stavu připojení. Každý avatar nese tečku, která znázorňuje přítomnost v chatu. Zelená například symbolizuje připojené, aktivní kontakty, šedá zase odpojené. Chatování probíhá pouze v síti Facebook, na jiné služby si nechte zajít chuť. Nekoná se ani Google Talk, který by sem docela pasoval. Protože si s některými lidmi píšete častěji než s jinými, funkce pro vybírání „oblíbených osob“ přichází opravdu vhod. Takoví lidé se zobrazí vždy na vrcholu seznamu a nemusíte je lovit kdovíkde.

„Přátelská lišta“ tedy slouží k rychlému přístupu k vašim nejbližším. Oblíbené kontakty si sami zvolíte a klepnutím pravým tlačítkem myši na avatara získáte přístup k pár základním funkcím. Touto cestou vybranému člověku pošlete zprávu nebo rovnou otevřete jeho facebookovský profil.

Určitě jste si z pár obrázků všimli, že webové podobě v RockMeltu schází ještě jeden důležitý prvek. Chat se taktéž integroval přímo do prohlížeče, takže vůbec nemusíte být na Facebooku (rozumějte nemusíte mít otevřenou stránku facebook.com), když si přejete poklábosit s přáteli. Tu opět přichází ke slovu lišta s přáteli, po přihlášení k chatu můžete ihned začít konverzovat. Okna s chatem se schovávají do spodního řádku přesně v místě, kde býval stavový řádek.

Koho uspokojí sociální prohlížeč RockMelt?

A kde je Twitter?

Zbývá rozebrat lištu navigace, kam se integrovalo pár propagovaných sociální funkcí. Když to vezmeme pěkně zleva, uvidíme jako první tlačítko pro aktualizaci statusu. Užitečná věc, tlačítko spolupracuje s Facebookem i s Twitterem. Trochu nelogicky ale neumožňuje změnit stavovou zprávu v obou sítích najednou. Musíte to udělat po jednom a co si budeme namlouvat, provádění jedná akce několikrát nemá s komfortem nic společného.

Úplně stejně se chová tlačítko Share uprostřed lišty. Že jeho prostřednictvím nasdílíte vašim přátelům kvantum obsahu, to je asi vám jasné. Nikdy ale nepošlete odkaz na zajímavý web do obou sítí zároveň. Koho potom zajímá, že lze obsah sdílet snadným přetažením jakéhokoliv prvku ze stránky buď na některého z vašich kamarádů, nebo na tlačítko Share? Frustrace ze zbytečného opakování akcí se dostaví až nečekaně rychle. RockMelt zatím omlouvá fakt, že se teprve testuje. Až se vyhrabe ze stádia betaverze, natolik shovívaví k jistým nedostatkům nebudeme ani my, ani vy.

Opět balancujeme na hraně – kam vlastně RockMelt patří? Nezapomínejme na to, že v jádru hovoříme o webovém prohlížeči. To si uvědomíte raz dva díky zvonečku umístěnému na konci lišty navigace, který svou užitečností připomíná zvoneček z Arabely. Klepněte na něj a nebudete se stačit divit. Razantní proměna spočívá ve skrytí sociálních prvků prohlížeče. Bez nich se můžete zaměřit na práci aniž by vás obtěžovala upozornění na to, že někdo komentuje váš status.

Pryč se sociálními prvky?

V čistém prostředí prohlížeče vyniknou aspekty Chromia, potažmo Chromu. S aplikací si přesto česky nepopovídáte. Ano, Google svůj prohlížeč vybavil českou lokalizací, jež zahrnuje i slovníky pro kontrolu pravopisu v textových polích. Ty si v nastavení do RockMeltu přidáte stejně snadno jako ve Chrome, program vám dokonce umožní přepnout se do českého jazyka. Anglicky ale zůstane valná většina funkcí, protože si je vyvinul tým okolo sociálního browseru. To, co naprogramoval Google, se ukáže normálně v češtině, převažují ale nadstavbové sociální funkce, k jejichž ovládání byste měli angličtinu aspoň trochu umět.

Kontrola českého pravopisu vám bude připomínat, kdo vyrobil podvozek prohlížeče. Vraťme se k rozdělení adresního řádku a vyhledávacího pole. Sluší se podotknout, že adresní řádek (ve Chrome nazývaný Googlem jako Omnibox) neztratil nic ze svých schopností. Nemusíte do něj zadávat adresy, stále ho můžete využít k vyhledávání. Samostatné vyhledávací pole vybočuje ze směru nastoleného Googlem a připomíná naopak Firefox, který se vyhledávacího pole rovněž nechce zbavit. Tento závan minulosti působí nadpočetně, když k vyhledávání slouží adresní řádek.

Ve srovnání s Chrome RockMeltu citelně chybí synchronizace uživatelských dat. Záložky, hesla a historii ztratíte navždy, když například naformátujete disk. Zálohování dat do cloudu je přitom aktuální a žádané.

Pro koho je RockMelt?

Nabízí se otázka, co motivovalo autory RockMeltu k vytvoření sociálního prohlížeče. Nejde o to, že by výsledek nestál za to úsilí. Díky nové možnosti skrýt ovládací prvky sociálních sítí se prohlížeč používá dobře v libovolném prostředí za jakýchkoliv podmínek. Ve chvíli, kdy nemáte na Facebook čas, klepnete na symbol zvonečku a můžete se zaměřit na práci a nerušeně brouzdat na webu v jednoduché variaci na Google Chrome. Když čas máte, práci vývojářů i přes drobné nedostatky náležitě většinou oceníte. Ať už surfujete na jakékoliv stránce, vždy máte na dosah lištu s přáteli, odkud můžete začít chatovat či jim rovnou posílat odkazy na zábavné stránky.

Kromě toho, že se vám okna s konverzacemi neztrácejí z dohledu, nepředstavuje RockMelt pro své fanoušky skoro žádnou výhodu. Problém spočívá částečně v prostém faktu, že jsme zvyklí jít opačnou cestou. RockMelt vyjímá funkce z webu a přepracovává je do klasického počítačového programu. Někdy se u toho navíc zadrhává. Podívejte se ale na dnešní webové aplikace, které dělají pravý opak a dokazují, že se bez klasických programů v pohodě obejdeme. V dnešní filosofii hraje hlavní roli internetový prohlížeč a webové aplikace.

RockMelt tvrdošíjně zastupuje řešení méně kompatibilní – k provozu webové aplikace stačí prohlížeč, RockMelt naproti tomu je webový prohlížeč a běží pouze ve Windows a na jablečné platformě. Proč se tedy vracet k překonanému konceptu, když Facebook v rámci možností funguje skvěle jako webová služba? Svým způsobem se sociální prohlížeč ani nepokouší o originalitu a maximálně si přivlastňuje ovládací prvky z webu. Sem tam v něm nalezneme nějakou tu výjimku, ale opravdu RockMelt potřebujeme? Osobně nevidím rozdíl mezi Facebookem jako webovou nebo klasickou aplikací.

Některé funkce doplníte do Chromu nebo do Firefoxu stejně dobře. Rozšíření pro tyto prohlížeče vám ve výsledku dávají více svobody a možnost zařídit si uživatelské prostředí podle vašich vlastních představ. RockMelt vám ušetří práci s hledáním vhodných doplňků, jinak ale nejde o převratný produkt, navzdory zajímavé myšlence a počátečnímu ohromení. Jen funguje dobře. A po čase se dostaví vystřízlivění, kterého pravděpodobně nedosáhnou pouze hardcore fanoušci Facebooku.

RockMelt Beta 3www.rockmelt.com
Jazyk: Anglicky
Podporované platformy: Windows XP – 7

Facebook má vlastní prohlížeč – RockMelt

Ohodnoťte tento článek!