Facebook přidává možnosti správy a interakcí s virtuálními pomníky

Smrt je neradostné téma, které ale je součástí našich životů. Více jej reflektuje Facebook, který mj. virtuálním pomníkům zřídil sekci, kam můžete psát a vyjádřit tak svou účtu zesnulým.

0

Téma smrti se dotká i našich digitálních prostorů, ačkoli ty jsou zatím pro mnoho lidí tak nové, že na vážnou diskuzi nedošlo. Jenže dnes už někteří z nás mají účet na Facebooku nebo jiné sociální síti více než 10 let. S tématem smrti se proto Zuckerbergův podnik snaží vypořádat. Ne, že by to nezkoušel dřív.

Doteď jste si směli vybrat důvěryhodné kontakty, které mají právo s vaším účtem nakládat i po vaší smrti. Můžete i někomu svěřit své heslo, což je ale značně neoptimální řešení. Ovládání účtu zemřelé osoby rovněž někteří nedomýšlí do důsledků a situace se může zvrhnout tak, že vidíte, jak účet zemřelé osoby „lajkuje“ stránku, dojde vám výzva k poslání přání k narozeninám apod. To může být v nanejvýš citlivé situaci velmi nepříjemné.

Každý měsíc si přes 30 milionů lidí prohlíží profily zesnulých osob.

Nové možnosti

Co s tím chce Facebook udělat? Zesnulým se na profilu objevila nebo v blízké době objeví nová sekce, kde můžete přidávat příspěvky a vyjádřit jimi tak svou úctu dotyčnému. Bude určená jen a pouze k tomuto účelu, původní zeď tak bude nadále dostupná v nezměněné podobě.

Více možností získají ti, kdo získali důvěru zesnulého, jenž jim umožnil v případě své smrti umožnit omezenou kontrolu profilu. Tyto důvěryhodné kontakty mohou moderovat příspěvky ve výše zmíněné zvláštní sekci určené truchlícím, a to úpravou nastavení štítků, odebráním štítků nebo kontrolou viditelnosti přidaných příspěvků. Nezletilí důvěryhodné kontakty vybírat nemohou, jejich rodiče však mohou o tuto roli požádat v případě, že jejich děti zesnou.

O změnu statusu profilu na profil zemřelého, kdy se stává částečně zakonzervovaným virtuálním pomníkem, smí nově žádat jen příbuzní nebo přátelé. Pokud ale ke změně profilu na virtuální pomník nedošlo, mohly se právě jméno nebo fotka zemřelého zobrazovat na síti v nevhodných kontextech. Např. se i nadále zobrazovalo upozornění na narozeniny. Facebook využije umělou inteligenci k tomu, aby takovým situacím předešel.

Ohodnoťte tento článek!