Facebook představil svoji nástavbu Androidu a nový telefon HTC First

0

Navzdory tomu, že Mark Zuckerberg několikrát popřel celou myšlenku Facebook Phone, již dlouhé měsíce se množily spekulace, které hovořily o existenci tohoto zařízení. Ostatně společně s HTC již stvořili neúspěšné modely Chacha a Salsa. Navíc se přidalo prostředí Facebook Home, které by mělo sloužit jako jakási nástavba nad Androidem. Akce Facebooku, která se konala v sedm hodin večer našeho času v San Franciscu, nám vše objasnila.

Facebook Home

Podle posledního průzkumu společnosti IDC používá přes 70 % uživatelů chytrých telefonů pro prohlížení Facebooku. Nejčastějším způsobem je obyčejné otevření mobilní verze v prohlížeči, následováno oficiálními klienty pro většinu mobilních platforem. Všechny aplikace jsou však postaveny až nad samotný operační systém a jedinou systémovou součástí jsou notifikace. I proto se Facebook rozhodl pro vybudování vlastního launcheru, který bude s hostitelským systémem úzce propojen a v mnoha ohledech jej nahradí. A jedinou rozumnou platformou, na které něco takového může existovat, je Android. Z mnoha chytrých telefonů se zeleným robotem bude možné vytvořit svůj Facebook Phone.

Facebook Home
Facebook Home

Facebook Home je postaven na interaktivní domovské a uzamykací obrazovce, která by měla nahradit tu stávající. Na ní se neustále aktualizují statusy vašich přátel a primárně z ní máte přístup k většině funkcí Facebooku. Facebook ji nazval jako Cover Feed. Kromě čtení nových příspěvků tak můžete rychle přistupovat ke zprávám či aktualizaci svého statusu. A protože si Mark nedávno pořídil i Instagram, z domovské obrazovky se rychle dostanete i k fotografiím svým či uživatelů, které sledujete. Dvojklikem můžete lajkovat, kliknutím na jediné tlačítko na domovské obrazovce přidávat komentáře.

A co když chcete využít některou z vašich nainstalovaných aplikací? Na domovské obrazovce, která teď patří Facebooku je nutné stisknutím na svoji profilovou fotografii vyvolat seznam instalovaných aplikací. Ten se nijak zásadně neliší od toho, který najdete v Androidu. Po spuštění některé z aplikací se již objeví i horní notifikační lišta Androidu, která je do té doby skryta.

Facebook Home vám nedá od vaši přátel oddychnout ani v dalších nainstalovaných aplikacích. Notifikace o přijatých zprávách a dalších akcích na vašem Facebookovém profilu jsou ještě o něco agresivnější, než když si nainstalujete pouze běžnou aplikaci.

Prostřednictvím Facebook Home Programu, do kterého jsou zapojeni všichni velcí výrobci telefonů s Androidem, bude rozšiřován seznam telefonů, ne které bude možno prostředí instalovat. Od 12. dubna jej najdete na Play Store pro první pětici telefonů – HTC One, HTC One X(+), Samsung Galaxy S III, Samsung Galaxy S 4 a Samsung Galaxy Note II.

Podle hlavního vývojáře bude prostředí aktualizováno každý měsíc novými vlastnostmi a funkcemi. Facebook Home samozřejmě nezůstane pouze na smartphonech a během několika následujících měsíců Facebook přinese svoje prostředí i na tablety s Androidem.

 

A jak na tom všem Facebook bude vydělávat? Samozřejmě reklamou – jakkoliv se Cover Feed zdá na promo videu čistý, mezi příspěvky se v budoucnu budou míchat i komerční sdělení. Podle tvůrců to nebude hned v počátku, je však jisté, že během následujících měsíců se zde reklamy objeví.

Facebook Home
Facebook Home

  Facebook Home Facebook HomeFacebook Home Facebook Home 

HTC First

V druhé části se na pódiu objevil Peter Chou z HTC a bylo tedy jasné, že se nějakého toho železa přeci jen dočkáme. Z kapsy nakonec vytáhnul HTC First, okolo kterého se všechny spekulace točily. Půjde o zařízení střední třídy, které bude samozřejmě dodáváno s prostředím Facebook Home a předinstalovaným Instagramem místo tradičního HTC Sense.

HTC First
HTC First 

HTC First HTC First HTC First HTC First HTC First HTC First HTC First HTC First HTC First 

Úhlopříčka jeho displeje bude 4,3″ a bude dostupné ve čtyřech barvách – červené, světle modré, bílé a černé. V základu poběží na Androidu 4.1 Jelly bean a pohánět jej bude dvoujádro od Qualcommu Snapdragon 400. U nás si zatím budeme muset nechat zajít chuť, exkluzivně jej bude dodávat AT&T od 12. dubna za cenu 99 USD. Do Evropy se později dostane u operátorů Orange a EE v UK. Facebook jím jasně míří na mladší uživatele, pro které je největší sociální síť primárním komunikačním prostředkem a na běžném smartphonu převážnou většinu času tráví právě v aplikaci Facebooku. Zda se s novým prostředím něco změní a HTC First nebude stejným propadákem jako předchozí ChaCha a Salsa ukáže až čas.

Parametry
Cena 99 USD (pouze AT&T v USA)
HTC First
displej 4,3″, 720 × 1280, 342 PPI, S-LCD 3
procesor Qualcomm Snapdragon 400
GPU Adreno 305
RAM 1024 MB
fotoaparát 5 Mpx, LED, AF
interní paměť 16 GB
akumulátor 2000 mAh
operační systém Android 4.1 Jelly Bean + Facebook Home
Ohodnoťte tento článek!