Vtip roku. Facebook vás chce ochránit pomocí VPN, skrze kterou vás ovšem může sledovat

Opravdu myslíte, že vás nějaká služba Facebooku bude chránit před obchodními zájmy Facebooku?

8
Facebook
Facebook

Na nezabezpečených veřejných sítích doporučujeme používat VPN, která zjednodušeně řečeno vytvoří tunel mezi vaším zařízením a cílovými službami, které používáte, takže si nikdo nepřečte obsah komunikace. Což je důležité zejména při používání internetového bankovnictví. Tím spíše je ale důležité, abyste si vybrali důvěryhodnou a ideálně nezávislou službu.

Facebook začal v USA ve svém klientu pro iOS propagovat VPN s názvem (Onavo) Protect. Služba už pár let existuje, Facebook ji koupil v roce 2013. Samotná propagace je čerstvou novinkou. Proč o tom mluvit? Jak asi tušíte, nejde o zrovna ideálního kandidáta na ochranu připojení. Patrně tušíte, že Facebook a soukromí nejde dohromady. Toto tvrzení je pravdivé – Onavo Protect vás ochrání před vstupy zvnějšku, jenže zároveň slouží tak trochu jako trojský kůň.

Nepřekvapí, že Facebook pomocí této VPN sleduje vaši zdánlivě zabezpečenou komunikaci. Tento fakt služba přiznává v popisu v App Storu. Uvádí, že nasbíraná data sdílí se sociální sítí, jež díky datům způsobem může „zlepšovat uživatelkou zkušenost“. Facebook vydělává na reklamě, což je mu daří zejména díky tomu, že nás zná možná lépe, než se známe sami. Protože nás sleduje. Díky tomu nás lépe udrží na své síti, kde nás krmí reklamami – pokračovat snad nemusím.

Dokážete říct „ne“ někomu s takovým výrazem?
Dokážete říct „ne“ někomu s takovým výrazem?

Budeme vás chránit, ale ne před námi

VPN, která sleduje vaši komunikaci, postrádá smysl. Onavo Protect je zvláštní a ne zrovna šťastný případ, neboť služba navenek nedává najevo, kdo je jejím vlastníkem. Výraz Facebook se v jejím názvu neobjevuje, jako vydavatel aplikace je uvedena firma Onavo. Obavám se, že miliony lidí mohou službu používat, aniž by si uvědomili, že patří Facebooku a že je sociální gigant tímto způsobem sleduje.

Službu si nekoupil proto, aby vás ochránil před veškerým sledováním na internetu. Zato tímto získává další nástroj, díky kterému se o vás může dozvědět víc. Navíc tím získává výhodu nad ostatními subjekty, kterým vaše komunikace přístupná není. Facebook tímto způsobem upevňuje své postavení a totalita Facebooku se stává zase o něco větší realitou – služba kráčí proti otevřenosti a demokratičnosti internetu jako takového.

Onavo Protect sdílí data s Facebookem, který službu začal v omezené míře propagovat na platformě iOS
Onavo Protect sdílí data s Facebookem, který službu začal v omezené míře propagovat na platformě iOS

Jak informuje TechCrunch, díky Onavo Protect se Facebook dříve než ostatní dozvídá i o trendech mezi mobilními aplikacemi. Díky tou může reagovat tak, že sám nabídne podobné řešení. Během loňska např. efektivně zlikvidoval SnapChat. Budeme v budoucnu používat jen aplikace od Facebooku? Minimálně není důvod si myslet, že by jeho postavení mělo slábnout.

Otázkou zůstává, zda se Zuckerberg nepokusí svou pochybnou VPN integrovat přímo do klienta sociální sítě. Dalším krokem by mohlo být, že nám Facebook zřídí zadarmo internetové přípojky a rozdá nám mobilní zařízení. Nebo nám pro naše dobro může integrovat čipy přímo do našich těl.

Vtip roku. Facebook vás chce ochránit pomocí VPN, skrze kterou vás ovšem může sledovat
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 3 hlasů

8 KOMENTÁŘE

 1. Zaprvé: Vtip roku je uvádět takovýto článek v kategorii zprávy. Je to naprosto subjektivní komentář, který navíc zavání silnou frustrací a zaujatostí, takže s objektivní novinařinou to nemá nic společného a označení „zpráva“ není hoden.

  Zadruhé: Facebook je komerční služba jako každá jiná. Nikdo člověka nenutí jí používat, je to otázkou svobodné vůle, takže používat v kontextu Facebooku slovo totalita je plivnutím do tváře všech, kteří kdy trpěli nebo trpí skutečnou totalitou.
  Za služby poskytované „bezplatně“ platí uživatel zobrazením reklamy, která je tím výnosnější, čím přesněji je zacílená. A pro přesnost zacílení toho o mě poskytovatel musí vědět co nejvíce. Dělá to Facebook, dělá to Google, dělají to všichni se stejným business modelem. Facebook nepoužívám, ale používám služby Googlu, který se chová stejně a jsem s tím naprosto srozuměn a spokojen. Nevím, jak Facebook, ale Google je v tomto naprosto důvěryhodný a transparentní, protože ve svých podmínkách naprosto přesně a konkrétně popisuje, co s mými daty dělá a proč.
  Moje rada tedy zní, pokud jste natolik frustrován Facebookem, nepoužívejte ho. Bude vám líp.

  • V podstatě s vámi souhlasím, autor je příliš zaujatý. Ale zase to bagatelizovat, že vlastně jiní to dělají taky je argument každého politika. VPN od FB je vážně docela k zamyšlení, asi jako firewall od vlády, která ví nejlépe co blokovat. Ale tady máme zatím volbu, to je pravda. Spíše než strašení čipem do mozku, by to chtělo vysvětlit v čem je problém a proč tuto službu bojkotovat tak, aby to pro FB byly ideálně jen vyhozené finance a VPN, pokud člověk potřebuje, si koupí za peníze. Případně využije nějakou free variantu ala Opera VPN, pokud jen chce, aby jeho s prací nesouvisející provoz nebyl tak transparentní.

   • Já to nebagatelizuji. Chtěl jsem tím jen říct, že psát hysterické články o tom, jak je Facebook špatný, že své služby využívá k indexování aktivity uživatelů, je podobné jako psát stížnosti na dopravní podnik, že v autobuse musím jezdit s úplně cizími lidmi.

  • Přesně. Celý ten odstavec je trochu nesmysl – VPN nevytváří zabezpečený tunel až k cílovým slubám, ale pouze na server poskytovatele VPN. Od něj dál až ke zmiňovaným službám je už provoz opět „nezabezpečený“ – takže si jej může odchytnout kdokoliv od provozovatele VPN, až po všechny providery po cestě.

   Ano, člověk se pomocí VPN úchrání před zvídavým správcem místní sítě, nebo lokálním ISP. Ale rozhodně se nejedná o plně zabezpečené spojení až k bance. Od toho je tu HTTPS.

   • Jenze o to jde, treba jsem na LTE od T-Mobile, tak poskytovatel je pro me duveryhodnou autoritou. Jsem na kabelu od UPC, tak opet to pusobi duverohodne. Jsem na domaci vlastni wi-fi, tak opet sam pred sebou jsem na duveryhodnem koncovem pripojeni. Ale nekde na nezname hotelove siti nebo wi-fi v kavarne jsem a naprosto neznamem neduveryhodnem pripojeni a proto ma smysl pouzit VPN, ikdyz asi ne zrovna od Facebooku.

    HTTPS na internet bankingu je trochu jina kategorie zabezpeceni, ktera defakto prichazi az potom, kdy diky duveryhodnemu koncovemu pripojeni mam jistotu, ze samotna prihlasovaci HTTPS web stranka k internet bankingu, kde zadavam heslo, neni podvrhnuta.

    Tudiz autor ma pravdu, na verejne neduveryhodne siti ma smysl si vytvorit zabezpeceny tunel, do ktereho spravce mistni site nemuze a ktery zabezpeci pripojeni mezi mnou a duveryhodnym mistem, odkud uz se mohu spolehnout na HTTPS az do cilove banky.