Gigabitový internet na každém rohu. Facebook na to má plán i technologii

0
Facebook Terragraph
Facebook Terragraph

Facebook už jednou představil odvážné řešení toho, jak svět pokrývat internetem. Jeho drony Aquila ale mají do reálného nasazení ještě daleko. S novým projektem Terragraph se drží více při zemi. Doslova. Spolu s Qualcommem vymýšlí, jak bezdrátově pokrývat husté městské oblasti.

Terragraph bude fungovat v bezlicenčním rádiovém pásmu 60 GHz, které ale pro venkovní použití není moc vhodné. Má sice velkou kapacitu (tj. vysoké rychlosti), jenže frekvence už nemá takový dosah, neprojde přes fyzické překážky a problém bude dělat i počasí, typicky déšť.

Facebook si z toho hlavu neláme. Tvrdí, že se zahuštěnou sítí, kde vysílače budou umístěné kousek od sebe na domech či sloupech veřejného osvětlení, bude Terragraph fungovat. Pokrývání navíc bude levné.

Na rozdíl od optiky či metaliky není třeba kopat v zemi a žádat o stavební povolení (což je pomalé a drahé). A na rozdíl od klasických mobilních sítí s omezenější šířkou pásma nabídne Terragraph tolik výkonu, že k němu budou moci být současně připojených tisíce lidí.

Uživatelé by měli mít k dispozici připojení o rychlosti okolo jednoho gigabitu za sekundu, v budoucnu i více. V současnosti se počítá s využitím standardu 802.11ad (WiGig), později i právě připravovaným standardem 802.11ay, který by měl zvýšit rychlosti i odolnost a rozšířit dosah.

Facebook o Terragraphu poprvé mluvil už před dvěma lety, ale technologie je zatím skrytá pouze v laboratořích. Letos v únoru prozradila, že na praktických testech už pracuje spolu s operátory Deutsche Telekom a Telenor. Ten první by měl síť vyzkoušet v Budapešti, ten druhý v Kuala Lumpuru. Síť prý bude dostupná v polovině příštího roku.

Gigabitový internet na každém rohu. Facebook na to má plán i technologii
Ohodnoťte tento článek!
3.8 (76%) 10 hlasů