Facebook se s 97% přesností v rozpoznávání obličejů vyrovná člověku

0

Že modrá sociální síť rozpoznává tváře na fotografiích, není žádná novinka. Snaží se to dělat dokonce automaticky, byť k tomu můžete říct své v nastavení. V nenechavé Evropské unii pak musel přikročit k mazání nabíraných dat a dokonce vypnutí celého systému. To bylo zhruba před rokem. Vývojový tým od té doby detekci vylepšil. Novému systému říká DeepFace. Jak název napovídá, tak důkladně proskenuje váš obličej.

 

Vytvoří si trojrozměrný model s několika vrstvami. Pomocí nervové sítě zaznamená stejný obličej s různými výrazy. Ta zahrnuje více než 120 milionů parametrů. Nelze se divit, výsledek je značně komplexní. Obrázky k tomu říkají svoje. Systém se učil na čtyřech milionech fotografiích s více než 4 000 lidmi. A je velice efektivní. Při testech byl přesný na 97,25 %. Pro srovnání, přesnost lidí se zastavila na hodnotě 97,5 %.

Poučení zní, že prostor pro zlepšení tu prakticky nezbyl. A DeepFace je přesný skoro jako člověk. Momentálně se jedná o experiment, ale těžko si lze představit, že Facebook plody práce nesklidí a nevyužije v ostrém provozu. Momentálně výzkumníci před sebou mají spolupráci s komunitou a další testování.

DeepFace si vytvoří trojrozměrný model obličeje
DeepFace si vytvoří trojrozměrný model obličeje | Foto: MIT Technology Review

Zdroj: Facebook via Engadget

Facebook se s 97% přesností v rozpoznávání obličejů vyrovná člověku
Ohodnoťte tento článek!