Facebook v USA vyplácí 15 dolarů těm, jejichž jména a fotky použil v reklamách

0

Již v roce 2011 byla v USA odstartována hromadná žaloba proti Facebooku. Některým jeho uživatelům a uživatelkám se nelíbilo, že se jejich jména a profilové fotografie objevovaly ve lstivých reklamách. Tyto reklamy jistě řadu lidí zmátly, protože to vypadalo, že jejich přátelé a známí dobrovolně rozdávali lajky daným službám, produktům či značkám. Přehlédnout, že se jedná o reklamu, nebylo vůbec těžké.

Příklad reklam, ke byla využita jména a profilové fotografie
Příklad reklam, ke byla využita jména a profilové fotografie | Zdroj: Fraley v. Facebook

Reklamní mašinérie jménem Facebook podle původních pěti žalobců a žalobkyň navíc porušila zákon v Kalifornii, jenž zakazuje využívat vyobrazení a jména lidí v reklamách bez jejich souhlasu. Žaloba se rovněž dotýkala dětí do 18 let, kde by si Facebook podle žalobců měl nejdříve opatřit svolení rodičů.

V srpnu 2013 soud určil, že musí Facebook vyplatit 20 milionů dolarů poškozeným, kteří se stihli k žalobě přidat. Možné to bylo do 2. května 2013. Po letech byla vyřešena odvolání a od 17. listopadu byly díky tomu soudem určené peníze uvolněny. Poškození tak ve svých poštovních schránkách začali nacházet šeky. Vyrovnávání v hodnotě 15 dolarů ovšem působí jako špatný vtip.

Zdroj: Fraley v. Facebook via NBC New York

Facebook v USA vyplácí 15 dolarů těm, jejichž jména a fotky použil v reklamách

Ohodnoťte tento článek!