FaceBook: vaše internetová podobenka

0

Vyhledávání svých reálných přátel ve virtuální realitě internetu se stává stále populárnějším. Pokud trávíte u počítače více času, než byste chtěli, pak většinou máte méně času i na své živé přátele. Zkuste se podívat, zda nejsou na FaceBooku. Je to místo, kde můžete sdílet například fotografie a své přátele tak prostřednictvím fotogalerií informovat, jak se mění váš život. Například narození potomka je výbornou motivací mnoha lidí pro umístění snímků na internet, a to nejenom na FaceBook.

FaceBook umožňuje sdílet také video. Potřebujete-li svým známým kdekoli na světě ukázat, jak jste se měli na dovolené, je to jedna z možností. Na FaceBooku můžete hledat i své spolužáky, na které jste dávno ztratili kontakt. Díky neustále stoupající popularitě FaceBooku ve světě i u nás je pravděpodobné, že zde alespoň někoho z dávných známých naleznete.

Registrace a počáteční nastavení

Zadejte do svého prohlížeče adresu www.facebook.com. Pokud se vám stránka zobrazí v angličtině, vyhledejte v její spodní části odkaz English, klepnutím na něj rozbalte nabídku s výběrem jazyků a klepněte na češtinu. Stránka se přeloží a celý FaceBook by již měl zůstat český. Do registračního formuláře zadejte své údaje a klepněte na tlačítko Zaregistrovat se. Opište text z obrázku, který slouží jako ochrana přes spamem, a počkejte na dokončení registrace. Na váš e-mail bude odeslán odkaz, jehož navštívením svou registraci potvrdíte. Poté se budete moci přihlásit.

Úprava profilu

FaceBook stojí na tom, že každý z jeho uživatelů o sobě uvede nějaké informace, podle kterých jej ostatní mohou najít. Po přihlášení klepněte na odkaz Upravit vedle slova Profil. V tabulce s několika záložkami postupně zadejte své základní údaje, kontaktní informace, svůj stav, oblíbené činnosti, vzdělání, zaměstnání a nahrajte svou fotografii. Každou změnu uložte klepnutím na tlačítko Uložit změny. Po klepnutí na odkaz Profil uvidíte, jak jsou zadané informace zpracovány a co si o vás ostatní mohou zjistit. Tzv. StarFactor ukazuje, nakolik jste populární na internetu – funguje na základě hledání vašeho jména ve vyhledávačích.

Hledání přátel

Nejjednodušší možností, jak najít své přátele na FaceBooku, je klepnout na odkaz Přátelé a do políčka Hledat uživatele zadají něčí jméno nebo e-mailovou adresu. FaceBook pak zobrazí seznam odpovídajících osob spolu s odkazy pro jejich přidání mezi vaše přátele. Dotyčným se zašle upozornění, a pokud se s vámi budou chtít bavit, FaceBook je mezi vaše přátele přidá. Je zde i možnost načíst všechny kontakty z adresáře u vaší poštovní schránky. Jsou však podporovány hlavně zahraniční, navíc tato funkce vyžaduje předání přístupů k vaší e-mailové schránce, což se vám nemusí líbit.

Sdílení fotografií

V levé nabídce klepněte na odkaz Fotky. Zobrazí se formulář, do kterého zadejte název a popis nové fotogalerie. V nabídce Kdo může prohlížet toto album nastavte, komu se fotografie z nového alba zobrazí. Pokračujte tlačítkem Vytvořit album. Na další stránce nahrajte fotografie z počítače na FaceBook. V levém rámečku si najděte složku s obrázky (začněte klepnutím na symbol +), v pravé si pak zatržením vyberte fotografie pro nahrání. Pokračujte tlačítkem Přidat. FaceBook zobrazí okno s průběhem nahrávání a po jeho dokončení formulář s fotografiemi, kde můžete zadat jejich popisky. Klepněte na tlačítko Uložit změny a FaceBook vám poté zobrazí vaše právě vytvořené album.

Soukromí

Na FaceBooku se může zaregistrovat kdokoli starší třinácti let. Vzhledem k tomu, jak je neustále diskutováno soukromí uživatelů na internetu, může se zdát, že uvedení podrobných informací o vaší osobě jde v rozporu se soukromím. FaceBook je držitelem TRUSTe Privacy Program, což by mělo zaručit jeho důvěryhodnost z hlediska bezpečnosti vložených údajů. Na druhou stranu si musíte uvědomit, co ostatním uživatelům FaceBooku o sobě odhalíte.

FaceBook místo e-mailu?

Pokud nechcete se svými přáteli komunikovat e-mailem nebo neznáte jejich adresu, použijte Zprávy na FaceBooku. Odkaz na ně najdete v horní části stránky. FaceBook vaše zprávy ukládá a umožňuje jejich pozdější prohledávání.

Ohodnoťte tento článek!