Algoritmy sítě Facebook automaticky vyhodnotily část příspěvku obsahující výňatek z Deklarace nezávislosti jako nevhodný text. Na Facebook jej umístil texaský deník The Liberty County Vindicator právě u příležitosti oslav Dne nezávislosti (4. července).

Facebook ovšem text označil za tzv. Hate speech a příspěvek smazal. Zuckerbergovým algoritmům se nelíbila část, kde se hovoří o indiánech jako o divoších (…mercilefs Indian Savages, whose known Rule of Warfare, is an undiflinguished destruction, of all Ages, sexes and conditions). Na Facebooku je jistě mnoho nevhodných příspěvků, vídáme je denně, nicméně jejich vyhodnocování přímo Facebookem není příliš průhledné.

facebook-prispevek

V tomto případě šlo o příspěvek, který je již opět zveřejněn a můžete si jej přečíst. Facebook se za jeho odstranění omluvil. Jak by se ovšem zachoval, pokud by podobný text nepocházel z Dekalarace nezávislosti, ale napsal jej nějaký BFU (běžný facebookový uživatel)? Facebook již dříve cenzuroval známý snímek vietnamské (nahé) dívky prchající z džungle zasažené napalmem. Nebo obrázek Venuše (podobná jako naše věstonická).

Facebook vyhodnotil americkou Deklaraci nezávislosti jako „hate speech“ a smazal ji
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (85%) 8 hlasů

7 KOMENTÁŘE

  • To ve Facebooku nemazou lidi ale umela inteligence neuronove site. Ze je ta AI neuronovych siti pekne blba tu opakuji neustale a nejen ta AI od Facebooku, skoro by si jeden myslel, ze to vlastne zadna AI neni. 😉

   • Předpokládám, že jde o AI. Ovšem někdo musel ty neuronové sítě natrénovat. A někdo musel rozhodnou, co dělat ve sporných případech. Ovšem, když debilní manager, vyžaduje, dejme tomu, aby 90% vyřešil stroj, tak s takovým kreténem nad sebou neudělá nic ani geniální inženýr. A samozřejmě cenzorem nemyslím člověka, ale celé oddělení, které tohle má na starost.

   • Tady je hezky videt, ze AI je ve skutecnosti totalne tupe a chova se v principu uplne stejne, jako algorytmy, jen komplexnost algorytmu, ktere nahrazuje je o nekolik radu vyssi. To je cele.
    Tudiz jeji prinos muze byt pro urcite mechanicke zpracovavani informace skvely, v momente, kdy je tam ale potreba pridat „ducha“, prirozenou inteligenci nebo byt jen nejaky slozitejsi kontextotovy vztah..tak je to cesta, ktera vede tak akorat do haje..