Facebook začne automaticky rozpoznávat lidi na fotkách, EU se to nelíbí

0

Značkování lidí na Facebooku je prý podle jeho provozovatelů jednu z nejpoužívanějších funkcí. Denně lidé přidají na fotografie až 100 milionů tagů. Jenže když chcete ve fotogalerii z nějaké větší akce udělat tagy ke všem snímkům, trvá to dlouho.

Loni Facebook nabídl skupinové značení, teď ovšem pomalu spouští automatické navrhování tagů. Zjednodušeně řečeno, prohledá stávající označené obličeje a při uložení nových snímků už navrhne jména osob, které se na obrázku nacházejí. Rozpoznat obličej už dnes umí spousta správců fotek, třeba Picasa nebo Windows Live Fotogalerii jsou v tomto ohledu hodně daleko. Jestliže Facebook buduje takto obrovskou galerii, je jasné, že s podobnou funkcí musí přijít také.

Facebook tag

Potud fajn. Problém je však v tom, že přiřazování tagů k vašemu obličeji budde automatické, dokud si tuto volbu explicitně nezakážete v nastavení (Upravit nastavení | Navrhnout přátelům fotky, na kterých jsem já). Pak už budou moci vaši přátelé tagovat pouze ručně. Funkce nicméně ještě nefunguje, až v následujících týdnech bude zaváděna v USA.

Toto chování už budí podezření v Evropské unii. Regulátoři sestavili pracovní skupinu, která má prošetřit, jestli automatické tagování lidí bez jejich povolení neohrožuje soukromí. Také vnitřní orgány Velká Británie a Irska kontrolují novou funkci. Osobně se domnívám, že Facebook tuto funkci bude nakonec muset ve výchozím nastavení vypnout, ale nějakým způsobem upozorní své uživatele, že je užitečná a že by ji stejně měli aktivovat.

Vadilo by vám, kdyby někdo nahrál deset trapných školních fotek s automaticky přiřazeným vaším jménem, které hned uvidí i vaši přátelé? Nebo vám tagy vůbec nevadí?

Zdroj: Facebook, Bloomberg

Facebook začne automaticky rozpoznávat lidi na fotkách, EU se to nelíbí

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Pane redaktor, Vy jste asi žádnou z Vámi jmenovaných her z titulku nehrál, neboť kdyby jo, tak nepíšete tak pitomý nadpis 🙂 Konkrétně zrovna Cityville a teď i Empires and Allies jsou parádní hry na úrovni, jen souhlasím s tím, že Farmville a podobný “ville” kromě výše mnou zmíněných stojí za prd 🙂

  2. „Přepnout na standardní typ připojení (http)?
    Litujeme, tento obsah nelze zobrazit, používáte-li Facebook přes zabezpečený protokol https.
    Chcete dočasně přepnout na standardní připojení (http), abyste mohli tuto aplikaci spustit?
    Po příštím přihlášení se opět spustí zabezpečený režim.“
    To je škoda…