Facebook zklamal. Naučil se jen videohovory a skupinový chat

0

Ještě minulý týdech bychom chválili Facebook za to, jak velký je inovátor. Jenže novinky ohlásil po uvedení konkurenčního Google+, který je umí také a o něco lépe. Už dopředu prosáklo, že Facebook chystá společně se Skypem videochat. Proto se celou tiskovku čekalo, co má být tou „awesome“ věcí, jestli třeba Facebook neohlásí ještě něco nového. Ohlásil, ale o tom až později.

Večerem (v našem časovém pásmu) provázel sám Mark Zuckerberg. Na začátku bavil tím, že všichni se ho teď ptají na ten Skype apod. Dalších 10 minut sice nezavřel ústa, ale přitom neřekl nic zásadního. Není to rozený bavič, ale programátor, který nekoktá, proto povídání dost nudilo.

Facebook

Ale dozvěděli jsme se při něm, že Facebook má už opravdu 750 milionů uživatelů (my jsme psali o 700). Říkal něco o tom, že jeho síť roste exponenciálně a křivku přirovnal k Moorově zákonu. Každý rok totiž přinese mnohem více než dříve. No zase taková věda to není, ale od roku 2004 pravidelně přidával důležité funkce, lidé mohli sdílet více věcí. Nejdříve to byly obyčejné profily, pak fotky, newsfeed, aplikace, tlačítko Like, skupiny a zprávy. Dnes lidé každý den sdílí čtyři miliardy „věcí“. Další sdílení má teprve přijít.

Zuckerberg odhalil všechny trumfy: videohovory, skupinový chat a nový design.

Videohovory

Jak se čekalo, opravdu je má na svědomí Skype. Pro firmu (pokud vše klapne tak pro Microsoft) je to velká příležitost, jak otevřít nový trh. Skype už je na desktopech, mobilech, v televizorech a teď i v sociálních sítích. Na tiskovku dorazil sám šéf Skypu, Tony Bates. Prozradil, že lidé měsíčně provolají s videem 300 milionů minut. Po videu je hlad a Skype i Facebook chtějí krmit.

Jak to vypadá v praxi?

Videohovory mají být funkční pro všechny až v následujících měsících, ale můžete si tuto funkci vyžádat ručně zde. Pak se automaticky stáhne doplněk pro prohlížeč, jež videohovory zprostředkuje. Podporovány jsou Windows a Mac OS X a prohlížeče Firefox, Internet Explorer, Chrome a Safari. Linuxáci, Operáci a jiní mají zatím smůlu.

V chatu pak objevíte novou ikonku kamery. Volat můžete komukoliv, Facebook bude zvonit tak dlouho, dokud si druhá strana nenainstaluje doplněk.

Facebook volání

Volat můžete pouze s jednou osobou (Google+ má setkání až 10 lidí najednou) a chybí jakékoliv nastavení. Když chcete volat bez obrazu, máte smůlu. Když chcete pouze ve Facebooku regulovat hlasitost, máte smůlu. Zkrátka při hovoru se pouze otevře okno 640 × 480 px, které můžete minimalizovat, maximalizovat nebo zavřít.

Kvalita obrazu a zvuku je subjektivně stejná jako u klasického Skypu. Bohužel nemám HD kamerku abych vyzkoušel, jestli si s ní doplněk také rozumí. Videohovor funguje, i když nemáte kameru, stačí mikrofon. A pokud druhá strana není na příjmu, můžete zanechat videovzkaz.

Facebook video chat

Důležitá poznámka: Skype pro hovor vůbec nepotřebujete, vše řeší doplněk a přihlášení přes Facebooku.

Vtípek: jeden „chytrý“ novinář se po tiskovce zeptal, jak Facebook zabrání tomu, aby druhá draha nemohla zapnout cizí kameru :-). (Samozřejmě musí být hovor nejdříve přijat.)

Skupinový chat

Druhá novinka už tak vzrušující není. Zkrátka chat s více lidmi současně. Tato funkce už fungovala v rámci vytvořených skupin. Teď ale můžete do chatu přidat kohokoliv. V konverzaci by se měla objevit nová ikona, jako vidíte na obrázku. Skupinový chat by měl fungovat i na mobilech.

Facebook chat

Ve svém účtu ji bohužel zatím nevidím, takže multichat nevyzkouším. Podle Zuckerberga je to ale velmi žádna funkce, protože skupiny používá polovina lidí na Facebooku.

Nový design

Posledním zlepšením je seznam kontaktů, který se už není napevno uchycen v pravém spodním rohu, ale může se v případě širokoúhlého monitoru zobrazit úplně napravo, aniž by narušoval zeď.

Facebook

Jak už bylo řečeno na začátku: „Ještě minulý týden bychom nad funkcemi žasli, teď je přikyvujeme.“ Jje otázkou, jestli Google+ vyhecuje Zuckerbergův tým k dalším inspiracím, nebo vývoj Facebooku bude probíhat stávajícím tempem s jistotou, že nějaký Google není hrozbou. Zdravá konkurence je vždy fajn, snad bude fungovat i v této oblasti, kde má Facebook takřka monopol.

Nicméně ta pravá bomba by přišla, až bude na Facebooku kompletní funkcionalita Skypu. Tedy i Skype In/Out (volání s pevnou a mobilní linkou), SMS, skupinové videohovory apod. Na druhou stranu si zase můžete naistalovat klient Skypu a v něm používat také jen některé funkce Facebooku. Ale je to pouze začátek spolupráce, nemám strach, že by to tím končilo. Pro Skype totiž znamená spolupráce s Facebook pouze zátěž. Nikde jsem si nevšiml reklamy, vybízení ke stažení klientu nebo registraci účtu. Skype zatím funguje jako dotované MHD.

Co říkáte vy? Líbí se vám dnešní novinky?

Video

Watch live streaming video from facebookannouncements at livestream.com

 

Zdroj: Facebook, Skype

Ohodnoťte tento článek!