Fakticky Triviální Přenosy – na FTP s Total Commanderem

0

Ihned po spuštění programu na vás vybafne známé okno, které vám vždy rádo připomene, že nemáte zaplacenou plnou verzi. Nenechte se jím odradit a směle klepněte na pole s příslušnou číslicí. V záhlaví Total Commanderu klepněte na sekci Síť a ve vyvolané nabídce zvolte možnost Protokol FTP – Připojit k serveru. Stejného efektu dosáhnete i použitím klávesové zkratky Ctrl + F.

Seznam připojení

Okno, které se před vámi nyní objeví, nabízí seznam všech dosavadních uložených připojení. Pokud jste program Total Commander dosud k připojování přes FTP nepoužívali, bude hlavní prostor okna prázdný. Pokud si však všechna vaše budoucí připojení uložíte (viz níže), budete je mít přehledně seřazena v tomto seznamu. Pro vytvoření nového připojení klepněte na tlačítko Nové připojení.

Podrobnosti o připojení

Nově vyvolané okno nabízí spoustu prázdných kolonek, ale není třeba se děsit. Většinu z nich není vůbec nutné vyplňovat. Do horního pole Název relace můžete napsat prakticky cokoli, jedná se vlastně pouze o vámi vybraný název tohoto připojení. Další řádky už jsou podstatnější.

Do pole Hostitel zadejte název FTP serveru, ten je obvykle stejný jako název webu (např. www.slunicko.cz), ale může mít i odlišnou podobu (ftp.troska.cz). Tento údaj, stejně jako dva následující, byste měli získat od provozovatele serveru. Do dalších polí vepište Jméno uživatele a příslušné Heslo. Ke spolehlivé funkci se doporučuje zatrhnout volbu Použít pasivní režim přenosu. Dál už stačí klepnout na tlačítko OK.

Nově vytvořené připojení

Vaše právě nadefinované připojení se nyní objeví v seznamu vytvořených připojení pod názvem, který jste v předchozím kroku zadali do pole Název relace. Nyní ho stačí označit a klepnout na tlačítko Připojit. Po bleskurychlém probliknutí okna informujícího vás o stavu připojení se vám v aktivní půlce okna objeví obsah zadaného umístění.

Pokud máte správné přihlašovací informace a server je v provozu, proběhne tato operace takřka okamžitě. Měli byste vidět všechna data, která se na serveru nacházejí, a pokud není nastaveno žádné omezení, měli byste mít také možnost se soubory na serveru operovat, minimálně je do vzdáleného umístění kopírovat.

Kopírování souborů

Daty na serveru se můžete libovolně procházet klasickým způsobem. Přístup do další složky provádíte poklepáním, otvírání souborů zrovna tak. Pokud se chcete vrátit o úroveň zpátky, slouží k tomu nenápadná šedá šipka umístěná hned nad první položkou ve složce. Opět je nutno na ni poklepat.

Ke kopírování souborů můžete využít buď klasického přetažení příslušných souborů a složek do protilehlého umístění, případně můžete využít kopírovací zkratky F5. Program se vás vždy ještě zeptá na detaily této operace. Nenechte se zmást tím, že kopírování ze serveru se trefně nazývá Stahování.

Ohodnoťte tento článek!