Není sleva jako sleva. Jak nenaletět na falešné výprodeje?

Je sleva opravdu reálná? Nejsou jiné obchody levnější? Nezdražili včera, aby dnes mohli zlevnit? Ukážeme vám, jak poznat falešné výprodeje a slevy.

10
Česká koruna
Ilustrační foto (autor: PublicDomainPictures / Pixabay)

Black Friday, Černý pátek, Cyber Monday, masakr cen, letní Vánoce, předvánoční výprodeje, povánoční výprodeje, jarní slevy, sleva až 95 %, dneska za polovic. Dnes je pořád důvod nabízet produkty levněji, ale nejsou slevy pouze virtuální? Jak poznat, kde si s vámi jen hrají?

 

Co je to sleva?

Předně je nutné vysvětlit, jak to se slevami chodí. Výrobce vyprodukuje produkt, pošle jej do obchodu a stanoví u něj doporučenou maloobochodní cenu (v angličtině MSRP, manufacturer’s suggested retail price). Není závazná, skutečná cena u produktu zpravidla nebývá vyšší, ale většinou bývá nižší. Nejde o hranici, pod níž by již obchod na produktu prodělával. Marži bude mít vždy, nejde-li opravdu o výprodej starých zásob, kterých se obchod chce zbavit.

Výše slevy se pak odvíjí od oné doporučené ceny. Méně poctivé obchody ale od počátku schválně nasadí vyšší základní cenu, aby mohly nabídnout například 10% slevu. Produkt, který v obchodě stojí 999 Kč bez slevy je opticky i marketingově méně atraktivní než ten, který byl na 999 Kč zlevněn z 1099 Kč, přestože se za onu vyšší částku nikdy neprodával. V zákazníkovi to vyvolá pocit, že právě teď je nejvyšší čas nakoupit.

V ideálním případě má obchod všechno v neustálé slevě. A když něco opravdu zlevní (tj. prodá to za méně než před týdnem), výše slevy se samozřejmě nevztahuje k původní prodejní ceně, ale té doporučené (či vyšší).

Díky internetu už na podobné triky nemusíte naletět.

Srovnávače cen

Heuréka, Zboží.cz nebo třeba náš srovnávač CoChceš.cz vám řeknou, kolik daný produkt stojí v jiných obchodech. To je první krok, jak zjistit, jestli sleva je skutečnou slevou. Není samozřejmě nutné ani doporučené kupovat produkt v obchodě s nejnižší cenou. Cena je jedním z hledisek. Pokud máte dobrou zkušenost s obchodem X, klidně mu zaplatíte o 5 % víc, protože víte, že tam jsou milí, dobře vyřizují reklamace, mají poblíž pobočku apod.

Vývoj ceny na Heuréce
Vývoj ceny na Heuréce

Levnější obchody budou zpravidla menší krámky s omezeným skladem, zákaznickou podporou i množstvím poboček. Proto jsou levnější. A také proto, že si neplatí drahé billboardy a reklamní spoty.

U levných obchodů je také vhodné na Heuréce zkontrolovat zkušenosti uživatelů. Stejný srovnávač má také na spodku stránky graf ukazující, jak se v průběhu času měnila minimální a průměrná cena. Z něj i vyčtete, jestli už produkt není příliš starý.

TIP: Srovnávač se hodí i v kamenných prodejnách. Díky smartphonu s mobilním internetem už nebudete bezbranní a nenecháte se opít falešnou slevou.

Velké rozdíly v ceně mobilů aneb pozor na šedivky

Především u mobilů si můžete všimnout, že menší obchody nabízejí výrazně nižší ceny než velké e-shopy. Může to být způsobeno jednak oním levnějším provozem (viz předchozí odstavce), ale často spíš tím, že obchody neprodávají mobily výrobce určené pro Českou republiku. Jde o tzv. šedý dovoz.

U telefonů jakožto relativně nesložitějších zařízení to může znamenat několik problémů. Telefon vůbec není homologován pro použití v Evropě. Hlavně čínské mobily v minulosti neměly certifikát CE od výrobce a místní prodejci si jej nechali vystavit až zpětně po importu do Česka. Dle nové direktivy EU platné od června 2016 to již není možné a všechny importované produkty již musí mít značku CE dopředu přímo od výrobce.

Slušnější prodejci přiznají, že jde o EU distribuci
Slušnější prodejci přiznají, že jde o EU distribuci

Ani s logem CE nemusíte mít vyhráno. V českých obchodech najdete levné mobily určené původně pro jinou evropskou zemi. Bude mít jiný firmware (třeba i nějaký brandovaný od cizího operátora) a v případě poruchy vám český autorizovaný servis nemusí takové zařízení převzít. Stále jste chráněni českou dvouletou zárukou prodejce. Co když je to ale prcek, co za pár měsíců zkrachuje?

Zkušenost: Osobně jsem v minulosti podle srovnávače koupil nejlevnější foťák (Panasonic FZ8, kdyby vás to zajímalo). V jednom obchodě byl o třetinu levnější než jinde, o rizicích jsem věděl, ale sleva byla příliš lákavá. Foťák přišel bez tištěného českého manuálu (jen odkazem na stažení PDF), s redukcí z americké na evropskou zásuvku (nejlevnější možná, vůbec nedržela) a americkým firmwarem. V menu nebyla čeština (český model ji měl) a u videa nebyla podporovaná norma PAL, ale jen NTSC. Před deseti lety bylo výhodnější mít snímkovací frekvenci 25 místo amerických 30 fps.

Samotnou kapitolou je, jak nenaletět podvodným obchodům.

Byla včera stejná cena jako dnes?

Zdá se vám, že vámi sledovaný obchod mění ceny každý den? Je to možné. A díky internetu můžete změny i sledovat.

Výborné řešení, které se ale hodí pro sledování e-shopu jen omezeně, je služba followthatpage.com. Zadáte adresu stránce a e-mail, na který vám přijde upozornění, pokud se na stránce cokoliv změní. Sledovačka se hodí například při hlídání akcí s bonusovým kreditem u Kaktusu. Ceny můžete monitorovat také, ale z principu pouze upozorní na budoucí slevy produktu X v obchodě Y.

Zpětně se podívat na ceny můžete díky Google Cache nebo Archive.org. Obě služby vám jednoduše zpřístupní cachedview.com. Stačí zkopírovat adresu produktu z prohlížeče a kliknout na oranžové nebo zelené tlačítko.

CachedView
CachedView vám pomůže najít dřívější podobu stránky

Google pravidelně prochází celým webem a ukládá k sobě jednu starší kopii stránky. Ta se neustále přepisuje podle toho, jak často jeho robot web navštěvuje. Pokud budete mít štěstí, uvidíte podobu stránky třeba ze včerejška. (Bing má Cache také, ale české stránky neprochází tak důkladně.)

Archive.org ukládá všechny kopie stránky v čase, v archivu je jich přes 300 miliard. S trochou štěstí objevíte několik historických cen. Na e-shopy ale Archive.org není moc dobrý, indexuje spíš zpravodajské a firemní weby. I tak můžete najít cenné informace.

Jak s Google Cache a Archivem.org pracovat, uvidíte na videu.

Není sleva jako sleva. Jak nenaletět na falešné výprodeje?
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90%) 2 hlas/ů

10 KOMENTÁŘE

 1. Zcela jasná příprava na brutální slevu právě probíhá na Alze u i5-8600K:
  https://www.alza.cz/intel-core-i5-8600k-d5116998.htm

  Všude jinde je od začátku skoro o 2000,- levnější.

  Tyto „slevy“ Alza (a nejen ona) umí velmi dobře. Tady je názorná ukázka:
  https://ctrlv.cz/shots/2017/11/15/UJTD.png
  32%, no paráda, ne? Ale prd, je to normální cena a dle heuréky 4990,- ani nikdy nestál:
  https://ctrlv.cz/shots/2017/11/15/7tQV.png
  Kouzelná ikonka „i“ po najetí myší prozradí celé tajemství.

  Na CZC na to mají také kouzelnou formulku, stačí zastavit myší na přeškrtlé ceně:
  https://ctrlv.cz/shots/2017/11/15/Cfjm.png

  • Je to rok dva co mě to trošku zajímalo a kouknul jsem na ČOI. Jestli si dobře pamatuji, tak mluvili o tom, že legislativa dovoluje uvádět slevu z ceny zaváděcí či běžné. Zaváděcí je jasná, cena produktu při první uvedení do prodeje v daném obchodě. Běžná cena…tak už není nijak specifikovaná. ČOIka jde jen po prokazetelném úmyslém zdražení na dobu, kdy je uvedena sleva. Tedy např. když obchod zdraží a týden na to hodí na týden slevu.
   Ale možná si to pamatuji jinak, když tak mě opravte.

   K té Alze a screenům:
   Alza na Heurece už nějaký ten pátek není, takže je klidně možné, že opravdu takovou zaváděcí cenu měla.
   Pamatuji když jsem takhle koukal na nějaké RAMky. 50% sleva a drbu se na palici, protože cena byla defakto běžná jako všude jinde. No a pak se dozvím tohle s tou zaváděcí cenou.

   Jinak ale jo, stejně to jsou nehezké praktiky. Nachytají ty, kteří danou oblast produktů pravidelně nesledují nebo si cenu např. na té Heurece neověřují.

   • Nepochybuji o tom, že Alza takovou cenu u toho LCD měla. Nejspíš ten monitor měl stejnou dělostřeleckou přípravu jakou teď předvádí u toho i5-8600K teď. Před Vánoci to i5 začnou prodávat za normální cenu a s nápisem „-20%“ až „-25%“ a lidé jim utrhají ruce…

     • Tak to já měl štěstí, akorát jsem si udělal rozpočet a rozhodl sestavit nový počítače po 5,5 letech. Minulé pondělí jsem objednal u místního obchodníka a ve čtvrtek už měl u sebe, za ještě rozumnou cenu 7 tisíc.
      Jen tak mimochodem, s procesorem, resp. celým počítačem, jsem spokojený, dle testů jsem si polepšil na 2,1 násobek. Nebýt ale Coffee Lake, tak jsem měl už AMD Ryzen 5 1600X, přišli s tím tak akorát.

     • to KRoman47:
      Já šel na jaře z A8-3870K (@3,4GHz), 16GB RAM na R7 1700, 32GB RAM.
      Taky po cca 5 letech.
      Jednovlákno 276% / multi 595%. Po OC: 303% / 709% 😀
      Tak doufám že zase 5 let budu mít klid…jen GPU občas vyměním a časem ještě monitor.

     • Ještě lepší. No já se ještě do taktování nepouštěl, jelikož mi to nepřijde nutný a GPU také počítám časem měnit, teď je GTX 1070, co nějakou dobu postačí a třeba za dva roky tam lupnu něco silnějšího, co zrovna bude.

 2. „Telefon přišel bez tištěného českého manuálu“ Pochopil jsem, že řeč je o fotoaparátu.

  Jinak pro mě nic nového, super bylo když eshopy samy od sebe vedli historii ceny produktu. I czc to mělo, pak upravili web a po mnoha nadávkách od mnoha lidí jen stroze prohlásili, že to na novém webu nejde.

  A ještě bych do „slev“ doplnil takovou pěknou situaci. Kdy se na trh začne dostávat nějaká levnější varianta stejného výrobku. Třeba jen s jiným příslušenstvím nebo jinou výrobou (technologie nebo konstrukce), která má nahradit původní výrobek, který má skvělé jméno protože byl poctivě vyrobený, hotové recenze atd.. Ten kdo se jako první dostane do skladu k tomu ošizenému začne prodávat „to samé“ za výrazně nižší cenu.

 3. Alza je v tomhle přeborník. Ta má „slevu“ na všechno.

  Vtipná je jiná situace. Jako zaměstnanec jednoho nejmenovaného operátora mám na Alze možnost nakupovat s jinýma cenama (jako většina firem má Alza jiné ceníky pro „smrtelníky“ a jiné pro smluvní partnery). Ceny mám nižší o cca 5-10%, ale jen u nezlevněných produktů. Jenže Alza má nápisem „SLEVA“ označeno snad úplně všechno, takže mi jsou moje VIP ceny k hovnu. 😀