Již 85 % zařízení s Windows 10 běží na Fall Creators Updatu. Creators Update spadl na 8 %

Další tradiční dávka statistik týkajících se rozložení podílů jednotlivých verzí Desítek.

1
Windows 10
Windows 10
-
Zdroj: Microsoft

Kdyby vás zajímalo, jak se vyvíjí podíly jednotlivých hlavních verzí Windows 10, AdDuplex zveřejnil čerstvá data aktuální ke 20. únoru. Před měsícem jsem psal o tom, že se zatím poslední vydání s názvem Fall Creators Update dostalo na tři čtvrtiny všech zařízení, kde běží Desítky. Není překvapením, že se jeho podíl opět zvýšil.

Na drtivé většině zařízení naleznete právě Fall Creators Update, jenž se vyškrábal na 85 %. S tím samozřejmě poklesl podíl druhé nejpoužívanější verze, kterou je necelý rok starý Creators Update. Její podíl se během měsíce ztenčil na zhruba polovinu a s nynějšími osmi procenty definitivně upadá v zapomnění. Vzhledem k nastavení vývojového cyklu není důvod ho oplakávat.

Rázem se však velikostně přiblížil k Anniversary Updatu. Čím menší podíl verzím zbývá, tím neochotněji ustupují na pozadí. Vůbec se oproti minulému měření nepohnulo historicky první vydání Windows 10, o zhruba desetinu procentního bodu se propadlo vydání druhé (v1511). Lze předpokládat, že jsou tato vydání nasazena na počítačích ve firmách.

Podíly jednotlivých verzí Windows 10 aktuální ke dni 20. února 2018
Podíly jednotlivých verzí Windows 10 aktuální ke dni 20. února 2018

Může proto trvat roky, než se tyto verze ze statistiky úplně vytratí. Ne každé vydání Desítek je ale uvolněno v rámci servisního kanálu LTSB, kde je podpora včetně servisních aktualizací garantována po dobu deseti let. Do kanálu LTSB aktuálně spadají jen dvě vydání. Samozřejmě se sem zařadila verze 1507, druhým takovým vydáním se stal Anniversary Update (v1607). Tyto dvě verze proto patrně přežijí déle než např. v1511.

Creators Update podobného rozšíření nedosáhl

Současný náskok FCU nelze označit za překvapivý, vždyť se rychle blíží nástup další verze, jež bude bojovat o trůn. Přesto lze 85% rozšíření, k němuž došlo za zhruba čtyři měsíce od vydání, na základně zařízení, která se zvětšuje a čítá přes 600 milionů strojů, považovat za solidní výsledek.

Vývoj podílů jednotlivých verzí Windows 10 aktuální ke dni 20. února 2018
Vývoj podílů jednotlivých verzí Windows 10 aktuální ke dni 20. února 2018

Spring Creators Update by měl být skrze Windows Update distribuován během dubna, pakliže Microsoft dodrží stávající tradici dokončení produktu a jeho následné distribuce. Jak jsem předeslal, hodnota 85 % znamená, že distribuce dosáhla lepších výsledků než v případě CU.

Ten získal nejvíce 74,8 %. Anniversary Update se pak zvládl vyšvihnout přes 91 %. Je ale otázka, jestli se to dalšímu vydání podaří, protože počet starých verzí, které si pro sebe ukrajují určité podíly, byť malé, se zatím jen zvyšuje. Připomínám, že ačkoli ještě Spring Creators Update nebyl zcela dokončen, začal již Microsoft veřejně testovat jeho nástupce s kódovým označením Redstone 5.

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Microsoft je zase nějak agresivní, po každém upgradu si jednak musím znovu nastavit odložený upgrade, slow ring, nebo jak to pokaždé přejmenují a navíc se to mělo chovat tak, že to upgrade nabídne a ne, že najednou začne stahovat několik GB přes winupdate. Někdy začátkem roku jsem právě povolil z 1607 na 1703, nastavil si zase odložení a i tak ani ne po měsíci se samo rozjelo stahování 1709, kterou sem nechtěl, protože čekám až to MS dodělá, nepotřebuju jim dělat testera. Na druhém PC to dokonce bez ptaní rovnou hodilo z 1607 na 1709 a nebo jsem nepostřehl přechod přes 1703, nevím jestli se musí postupně nebo umí i přeskakovat.