AdDuplex: přes 90 % zařízení s Windows 10 pohání Fall Creators Update

Je ale také pravda, že Microsoft nedávno prozradil svůj interní číslo o tom, kdo již přešel na Fall Creators Update. Tyto údaje se logicky liší.

7
Windows 10
Ilustrační foto (zdroj: Microsoft)

Po zhruba měsíci reklamní firma AdDuplex opět zaktualizovala svou statistku, jež rozkrývá, jaké je aspoň přibližné rozložení jednotlivých vydání Windows 10. Čerstvý report odhaluje, že Fall Creators Update se vyškrábal nad hranici 90 %. Drtivá většina zařízení s Desítkami je tak dnes poháněna nejnovějším vydáním tohoto operačního systému. V únoru šlo o 85 % počítačů.

Během dubna by ovšem Microsoft měl uvolnit k široké distribuci nástupce s názvem Spring Creators Update. Již v dubnu bychom měli vidět, že začíná krást podíl používanosti svému předchůdci. Kdybychom přikročili k relativnímu srovnání, během března opět dále výrazně ztratila dvě předcházející vydání Desítek.

V řeči absolutních hodnot se ovšem jedná o malé sestupy – tyto verze již měly malé podíly. Loňský Creators Update přišel o zhruba polovinu instalací, což znamená, že z 8,1 % sestoupil na 4,3 %. Vlastně to teď má mnohem blíž k Anniversary Updatu, jenž z 5,1 % sestoupil na 3,6 %. AdDuplex upozorňuje, že jeho data zachycují více spotřebitelský a méně firemní sektor.

Podíly jednotlivých verzí Windows 10 aktuální ke dni 26. března 2018
Podíly jednotlivých verzí Windows 10 aktuální ke dni 26. března 2018

Proto reálně používá více počítačů starší verze Desítek, než je uvedeno v diskutovaném reportu. Je to logické, že se aplikace s reklamním systémem AdDuplexu spíše dostanou do rukou spotřebitelů a spotřebitelek. Přesto je zřejmé, že nasazování Fall Creators Updatu proběhlo rychleji než v případě Creators Updatu. A jak velký rozdíl může být mezi realitou a tím, jak svět vidí AdDuplex?

Vývoj podílů jednotlivých verzí Windows 10 aktuální ke dni 26. března 2018
Vývoj podílů jednotlivých verzí Windows 10 aktuální ke dni 26. března 2018

Realita je méně růžová

Na akci Windows Developer Day Microsoft nedávno odhalil, že přes 60 % ze všech zařízení s Desítkami již přešlo na poslední vydání, tj. na Fall Creators Update. Což je nemalý rozdíl proti 90 % uváděným ve statistice od AdDuplexu. Jsou tak data reklamní společnosti data bezcenná? Nikoli, stále lze jimi hodnotit primárně spotřebitelský segment. Ten nás na Cnews zajímá víc.

Že jsou firmy v tempu upgradování pomalejší než domácí uživatelky a uživatelé, nejspíš nikdo nepochyboval. Sám Microsoft nám nabízel náznaky. Například prodloužil dobu podpory posledních vydání Desítek na dva roky, aby organizace měly čas přecházet.

AdDuplex: přes 90 % zařízení s Windows 10 pohání Fall Creators Update
Ohodnoťte tento článek!
3.3 (65%) 8 hlasů

7 KOMENTÁŘE

  • No, ten tvůj odkazovaný článek vyvolává spíš více otázek, než závěrů. V první řadě vůbec nedefinuje, co je to „aktivní uživatel“ a jak ho zjišťují. Jsem to já, kdo má tři různá zařízení s W10 pod jedním účtem? Nebo jsou to ty tři zařízení samostatně? Stačí jen úhel pohledu a rázem máme dvě zcela odlišné skupiny. Zatímco u starších Windows se to počítalo poměrně snadno, co kus to uživatel, dneska je to trošku složitější a bez podrobných dat bych si nedovolil dělat závěry.
   Ale chápu, že tobě to stačí.
   Akorát mi vysvětli, jak při klesajícím počtu uživatelů Windows a rostoucím podílu W10 mohou ubývat uživatelé desítek?

   • Tak tam je to samozřejmě definováno naprosto jasně a srozumitelně a sice že ten graf vypovídá o počtu aktivních uživatelů, což je mnohem přesnější, než například v českých luzích a hájích informace uváděné StatCounterem, který počítá aktivované licence, což je číslo dobré tak pro fanboys. Mě zajímá kolik lidí ty desítky fakticky používá, ne kolik si jich je aktivovalo „zdarma“ když přecházeli ze starého operáku, zjistili co je to za shit a vrátili se zpět, to o ničem nic nevypovídá. A ke Tvé otázce, já jednak nikde nenapsal že ubývá uživatelů Windows 10, já ocitoval článek z odkazu, kde se píše že ubývá uživatelů Windows, tos jenom obligátně nezvládl prostý text. Prostě používal Win 7, 8.1, přešel na Win 10, zjistil jaké je to neštěstí, tak se buď vrátil zpět, nebo začal používat jiný system (což je z logiky věci pravděpodobnější), ale stopa po jeho aktivaci Win 10 už prostě u cifršpionů zůstala a MS teď hrdě hlásá kolik mají uživatelů nového úžasného OS Windows 10, přitom když to spočítáš jako normální člověk, tak je ti jasné, že je to holý nesmysl, až takhle jednoduché to je a přesně o tom je ten článek. A vy tady Fanboys, byste měli být rádi, že to tak je, protože čím méně lidí bude zůstávat buď u starých Windows, nebo nepodarku Windows 10, tím dřív si u MS vytáhnou hlavy z pr**lí, přestanou vymýšlet kraviny a vyrobí KONEČNĚ zase něco normálního …

    • On mrvkosoft zacina utahovat srouby (mozna musi nevim) i jinde…
     Podle novych podminek pro fungovani sluzeb jako je „One drive“,“Skype“,“Bing“ je v nich zapovezena „Nahota, Bestialnost, Pornografie, Sproste nadavky, Oslava nasili, Kriminalni aktivity“. Ne ze by treba na „bestialnosti“, „oslave nasili“ nebo urcite trestne cinnosti nebylo neco spatne, ale celkove se jedna o cenzuru a pozor..vztahuje se to i na skype.. tudiz pozor, kdyz budete nekdo mluvit se svoji starkou…velky bratr bude poslouchat a divat se 🙂
     Jsem zvedavy jak dlouho to bude trvat, nez Win10 zacne hlasit, ze nekdo pouziva „neprimereny“ nebo „nelegalni“ software…

    • „že klesá počet uživatelů spíše Windows 10 než Windows 7“ je trochu opak toho, co se snažíš napsat za vytáčky teď… Ale nic jiného jsem u tebe ani nečekal, sebekritika je ti naprosto cizí.
     Jinak jsem se zase, jako vždy, nic nedozvěděl, kromě tvého tupého hejtu. Znovu se tedy ptám, kdo je ten uživatel? Jak započítáš mě s třemi počítači s Windows 10? Všechny pořízeny s W10… A ten závěr, blitky jako vždy. Já třeba považuju W10 za povedené, funkční a příjemné k užívání.

     • Ty víš kulové co se snažím napsat, evidentně jsi to nepobral, to bylo jasné už po Tvém prvním příprcu a teď už budeš jenom pindat něco o vytáčkách a žes něco nečekal, a o hejtech a bla bla bla vyčítat mi nějaké hov*a, se kterýma sám, vydatně operuješ, třeba právě teď. Já nemám čas vysvětlovat idiotům co chtěl autor anglického textu říci, takže když tomu nerozumíš, tak alespoň drž zobák a podívej se třeba na dnešní Diit, tam je to vysvětleno jak pro prvňáčky …

     • Cece, jestli povazujes Win10 za povedene, tak by mne opravdu zajimalo, co ve skutecnosti umis a jake mas s IT zkusenosti. Protoze chapat prakticky co ma v IT smysl a rict, ze win10 jsou povedene…to fakt nejde moc dohromady. Fascinuje mne, ze lidem jako Ty nevadi, ze ten system zije vlastnim zivotem, ze ti posila data o tom, co na tom pocitaci delas do Ms, ktery te vyhodnocuje a ktery ma na tebe udelany profil, stejne jako treba facebook. Ze nenahlidnes kousek dal nez za to, ze ti to ted prave funguje a ze ti to dalsi upgrade muze klidne samocinne rozesrat, to tam uz jaksi taky „nemas“ jako negativum atd..
      Opravdu zajimave, ze tohle lidi co diskutuji na IT serverech, nemaji jako prioritu kvality OS..