Fall Creators Update z edice Pro odebere možnost vytvářet oddíly naformátované ReFS

Dobrá zpráva zní, že to aspoň zatím prakticky nikoho tížit nebude.

7
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Microsoft se zjevně nepřehlednosti nebojí, takže neváhá do stávajícího komplexního schématu přidávat další edice Windows 10. Jak jsme si řekli, Windows 10 Pro for Workstations ani omylem není cílený na běžné domácí publikum. Jedná se o zvláštního hybrida mezi edicí Pro a Windows pro servery. To se projevuje mj. v tom, že počítá s použitím souborového systému ReFS, který svou sílu ukáže při zpracovávání obřích objemů dat.

Proto příliš nepřekvapí, že Microsoft podporu pro formátování úložišť souborovým systémem ReFS Windows 10 Pro odebere v rámci Fall Creators Updatu. Podpora ReFS jako taková nemizí, již vytvořené oddíly systém přečte a nová data na ně také uložíte. Průhlednost jednání Microsoftu je dostatečná, velmi pravděpodobně se jedná o cílený zásah pro zatraktivnění skoro určitě dražší edice Pro for Workstations.

Windows 10 Pro for Workstations
Windows 10 Pro for Workstations

Většina lidí vzhledem k oblasti použití ReFS nad tímto oznámením truchlit nebude, není k tomu důvod. Zatím. Do budoucna bychom nicméně mohli oprávněně očekávat, že bude NTFS postupně nahrazeno. Představa, že modernější souborový systém zůstane navěky doménou dvou hierarchicky vysoko postavených edic Windows, je nesmyslná. Podle Microsoftu je však širší nasazení ReFS zjevně budoucností vzdálenou.

Ohodnoťte tento článek!

7 KOMENTÁŘE

  1. Odebral bych z „Windows 10 Pro“ prohlizec Edge a vytvoril drazsi „Windows 10 Pro Internet“, kde by byl obsazen. Chci tim rict, ze Microsoft jsou kreteni, k tomu neni vic co rict. Kazdej se jim takhle na ReFS z vysoka vykasle. Chapu, ze chteji vydelat vic a verim ze to je mozne, ale at nerozsekavaji verze podle nikym nepouzivanych funkci, ale lepsim systemem podpory. To je neco, co budou firmy, kam urcite MS miri, ochotny platit. A ne nejake nesmysly.

    Jednoduchy priklad, u nas mame nejakych 200-300 PC a jede se na Windows 7. Samozrejme vyjma specializovanych stroju, tam jsou nekde i Win2000 a bezne WinXP, ale to je kvuli pripojenemu hardwaru, ktery nema na vyssi verze ovladace.

    • Je to sice velmi netradiční způsob vývoje (jiní výrobci to dělají opačně, tzn. funkce naopak přidávají a vylepšují), ale dívej se na to z té lepší stránky. Když něco nefunguje a oni ví že to neumí dát do pořádku, tak to prostě vyštípají a tím nenas**ou zákazníka ještě víc 😀

    • Dám jeden jediný příklad… kdo zkusí si přejmenovat síť, do které je připojený a změnit ikonku na Windows 10, stejně jako na Windows 7, tak je u mě borec. Nebo zvuk na vypnutí systému, který do dneška nefunguje.
      Jsou to sice kraviny, ale jsou to věci, co fungovaly. Očividně je Win10 stále šmejd a beta verze…