Zprávy, že Huawei chystá vlastní GPU? Omyl, ve skutečnosti jde „jen“ o čipy pro AI

Na internetu se objevují zprávy, že Huawei vyvine vlastní GPU, aby mohlo konkurovat Nvidii. Jde ale o omyl, ve skutečnosti vyvíjí ASICy pro neuronové sítě.

19

Na internetu se tento týden objevily zprávy o tom, že už nejen Intel, ale také čínský technologický koncern Huawei se hodlají vrhnout do rybníčku AMD a (zejména) Nvidie a začít vyrábět GPU. Bylo by to asi zajímavé, protože na tomto trhu dlouho byla nouze o jakékoliv alternativy, a také by to zapadalo do plánů Číny na počítačovou soběstačnost. Nicméně je v tomto případě asi třeba nadšení zchladit, protože tato zpráva vznikla zřejmě nepochopením.

 

GPU od Huawei?

Jejím zdrojem je korejský web The Elec, který publikoval zprávu o dceřinném podniku Cloud and AI Business Group v Jižní Koreji, jenž se bude soustředit na AI výpočty. Smyslem je skutečně získat něco z trhu, který ovládají GPU od Nvidie a Elec dokonce píše, že Huawei se pro tuto svou větev snaží přetáhnout některé bývalé nebo i současné zaměstnance a manažery z Nvidie, ale i experty odjinud.

Některá další média, která následně zprávu převzala, ovšem věc chybně pochopila tak, že plán Huawei prosadit se v „serverech s GPU“ znamená, že firma v tomto dceřinném podniku přímo plánuje GPU a potažmo tedy grafické karty vyvinout a prodávat. Na základě toho tedy povstaly ony zprávy, že se Huawei stane výrobcem GPU. Toto je ale asi právě omyl. Přímo The Elec nikde nepíše o tom, že Huawei chce vyvíjet GPU, jen o čipech pro akceleraci AI. Že má Huawei v hledáčku GPU servery, neznamená, že také bude do serverů nějaká GPU nabízet.

Celé nedorozumění je asi v tom, že serverové použití GPU z velké většiny vůbec nesouvisí s grafickými výpočty. V dřívějších dobách byla GPU používána v HPC sektoru a superpočítačích pro numerické/vědecké výpočty v FP64 přes Cuda nebo OpenCL. V poslední dekádě ale začalo dominovat použití GPU na akceleraci strojového učení a inference s neuronovými sítěmi. I toto probíhá formou obecných výpočtů, nebo nověji pomocí specializovaných jednotek jako jsou tensor jádra v GPU od Nvidie. Že toto vše probíhá na čipech vyvinutých z linie GPU, tedy čipů původně určených pro akceleraci výpočetní grafiky, je čistě shoda okolností a v jistém smyslu „legacy“ bagáž z minulosti.

Huawei Ascend 910 05
Akcelerátor AI Huawei Ascend 910

Ne GPU, jen ASICy pro AI. Víc není třeba

Pokud tedy chce Huawei Nvidii konkurovat, vůbec nepotřebuje GPU, naopak efektivnější a tím pádem konkurenceschopnější by měly být specializované AISC akcelerátory zaměřené jen a čistě na umělou inteligenci (neuronové sítě), tedy bez funkcí GPU. Tyto ASICy v posledních letech vyvíjí množství větších firem i startupů a Huawei je jedním z takových hráčů. Loni oznámila akcelerátor AI přesně tohoto typu: Čipy/karty Huawei Ascend 910, které mají výkon až 256 TFLOPS ve výpočtech FP16 a až 512 TOPS při výpočtech s celočíselnými hodnotami INT8. Jde o docela výkonný hardware se spotřebou 310 W v zátěži a pamětí HBM2 zřejmě až se 6144bitovou sběrnicí (podle vizualizací alespoň, vedle samotného procesoru, jenž je tvořen dvěma čipy je vidět šest čipů s pamětí – viz obrázky v galerii). Čip by měl být vyráběn na 7nm procesu TSMC s EUV. Ovšem o GPU rozhodně nejde, provádí právě jen specializované operace pro neuronové sítě.

Huawei Ascend 910 akcelerator AI cip 1600
Akcelerátor AI Huawei Ascend 910

To, že by tento AI akcelerátor následoval i přímo grafický akcelerátor, je myslím nepravděpodobné. Pro trh, o který Huawei jde a který je pro servery důležitý, úplně stačí právě jen takového akcelerátory, které je o dost snazší vyvinout, kdežto vytvořit grafický softwarový ekosystém pro GPU je velmi náročné. I u Intelu, který má velkou část už hotovou díky desetiletím vývoje interovaných grafik, myslím ještě uvidíme, jak je to nesnadné. Tato sféra by vyžadovala velké výdaje s celkem omezenou návratností, která by nadto byla v méně atraktivním spotřebitelském sektoru. Takže je skoro jisté, že o ní Huawei nemá zájem.

Galerie: Akcelerátor umělé inteligence Huawei Ascend 910

Čínská větev GPU povstane nejspíš z PowerVR

Pokud se Čína nějak dostane k vlastním GPU, bude to jinými cestami. V zemi existuje firma, která se o vlastní grafické čipy pokouší a nadto také čínský kapitál ovládl Imagination Technologies. Takže ač jde o evropskou společnost, je teď technologie GPU PowerVR v čínských rukách a i když zde může dojít na nějaké právní blokády nebo obstrukce, eventuálně by se mohl vývoj a IP do Číny přesunout.

V současnosti právě o tomto probíhá spor. Zdá se, že britská vláda akvizice Čínským kapitálem podmínila tím, že firmu bude držet fond v americké jurisdikci, byť vlastněný Čínou. Nyní ovšem byly do správní rady Imagination Technologie nominování přímo zástupci, kteří mají být přímo pod vlivem čínské vlády, což vyvolalo odpor a na protest odstoupili dva dosavadní manažeři Imagination, kteří výslovně uvedli, že ve firma přímo kontrolované režimem nebudou. Vypadá to, že zatím byly problematické návrhy členů rady vzaty zpět, ale je asi jasné, že takováto polovičatá situace, kdy čínská vláda Imagination vlastní, ale zatím neovládá, nemusí dlouhodobě vydržet. (Více viz Hexus.net.)

Zdroje: The Elec, Tom’s Hardware

Zprávy, že Huawei chystá vlastní GPU? Omyl, ve skutečnosti jde „jen“ o čipy pro AI
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů

19 KOMENTÁŘE

 1. Śkoda, ale i tak pevne verím, že o pár rokov nabere moja kreditka východný kurz pri nákupe počítačových komponentov.
  Nadutým amerikánom ani cent, hlavne nech sa číňankovi darí. Bohužiaľ dovtedy musím mastit pupek Intelu a nVidii….

  • Přestěň už konečně lhát vychodňáre – tak jako vždycky a přiznej si to. Nemusíš, ale CHCEŠ.
   Nevadí, že je to horší a málem to hoří, hlavně, že to je Intel 😀 Ne, ty nebudeš kupovat od číňana, tomu nevěřím, jen tu kecáš…

    • Rozumíš vůbec psanému textu? Máš dokončenou aspoň základní školu?
     Já o číňanovi psal jen to, že ty si to stejně nekoupíš. Ne o tom, jak na tom Čína je, to vím docela dobře, obchodujeme s nima v semiconductor sektoru víc jak 15 let.
     Takže nepotřebuji věřit tomu co se kde píše, často to vím dřív (neříkám, že všechno, ale v určitých oblastech ano).
     To jen ty tady věříš slajdům od Intelu a jejich TPD 3-4x menší než je realita

  • Vladar, ty nemas spetku rozumu. Cinan prodava „levne“ pro to, ze ma stale podstatne levnejsi pracovni silu, oproti zapadu a do toho si „okopiroval“ za prihlizeni Zapadu, vsechno co chtel. Do toho si zahrn, podstatne horsi pracovni podminky, vetsinou delsi pracovni tyden, silena velkomesta, atd. Neco o cem se tobe, kdyz mas svuj zadek v teple na sve salasi nekde na kysucich ani nezda. Ty by jsi za jejich pracovnich podminek v tech tovarnach nepracoval.
   V momente, kdy se to dorovna, tak cinan bude prodavat uplne stejne draze, jako kazdy jiny. Jestli mas Americky hyper-korporat nebo cinsky je z toho pohledu uplne jedno. Ten cinsky ale bude obecne horsi, protoze v cine se na prava jednotlivcu, jako na zapade zase tolik nehledi.

   • Ježíš tombík, ty si popletko….
    Písal som o presmerovaní mojich eurochechtákov a nie o podmienkach v číne. Ty si kľudne svoje penízky cpi do rití amerických mierotvorcov trebárs ďaľších 20 rokov…popletený demokrate…

    • Vladarko, ten prispevek byl o tom, ze jsi mimon, ktery si mysli, ze ti Cina neco da do budouctna „levne“. Komu cpes svoje „chechtaky“ je mi jedno..jenom mne fascinuje tvoje natvrdlost, pokud si myslis, ze Cina je v necem jina/lepsi nez US. Simpletonum jako ty bych doporucil se tam nejprve prestehovat a zkusit tam zit…mozna ze potom zacnes psat uplne jine „ody“. Ale chapu ze se salase se ten svet jevi jinak..

      • Tak na tvoje prispevky se tezko odpovida Vladarko, protoze jsou vetsinou tak hloupe, ze se tezko hledaji slova, jak na to reagovat.
       A kdyz ti clovek napise vecny prispevek, tak jej stejne nepochopis..takze vlastne je to uplne stejne jedno..Nazvat te simpletonem je docela mile. Asi stejne, jako ty nazyvas druhe „popletkama“..takze pozor na vlastni urazky Vladarko..on to nikdo urcite neprohledne :))
       Jinak ja jsem typicky „amerikanofil“, protoze ti borim tvoji adoraci CIny :)) .. to je uplne stejne mimo, jak zbytek tvojich prispevku.

      • tombomino i to bambino má vyspelejší svetonázor jak ty.
       Však ty nic nechápeš, američania ťa pri prvej príležitosti zrazia k zemi, kapitál aj cez mrtvoly, Európu nevynímajúc…decko, decko…

      • Adios bambino tombomino, s osprosteným deckom americkou propagandou sa nemienim zaťažovat, uži si to….

      • Vladarko, rozvin to trochu. Mne by treba zajimalo, kde tady delam „americkou“ propagandu. Nechces to trochu vysvetlit?
       Ja myslel spis, ze pisu neco v tom smyslu, ze adorovat CInu, protoze nemam rad co dela US a myslet si, ze Cinan je nejaka „armada spasy“, ktera vyrabi levne proto, ze chce aby svet byl lepsi je nesmysl a tim padem je „lepsi“ nez US je docela kratkozrake.
       Ale treba jsem napsal neco jineho, nechces to vysvetlit?

       Co ty ntebooky..vzdyt Intel, preci podle tvych postu ma skvelou generaci CometLake/IseLake..tak mne zajima, kdy teda budou nabizet podobne rodukty v danem cenovem segmentu..?

  • Ale no tak vladarko. Nie je potreba sa tu tak verejne rozplývať nad Čínou. Počkaj, až príde tvoj ocko a ten ti to riadne vysvetlí ako to s týma komunistama naozaj je. Dovtedy si zapni svoju obľúbenú hru a bud prosím v kľude.

 2. Parádna správa z éteru – práve vysielajú novú epizódu z cyklu Magor a Trtko.
  Prvý diel s názvom – Magor a Trtko kupujú počítač – sa stretol s ohromným záujmom širokej verejnosti, ktorá ocenila vycibrený vkus tejto rafinovanej dvojice.
  Epizóda č.2 s názvom – Magor, Trtko a šťastena – práve začína :

  Istá počítačová firma objednala z veľkoskladu grafické karty, 500ks nVidie a 2ks Radeon. Vodič naložil dodávku a vybral sa na cestu. Co čert nechcel, na križovatke musel zaflekovať, uvolnilo sa čelo dodávky a všetky karty sa rozkotúľali po ceste – no nastalo hotové peklo – hrče ludí, trma-vrma, každý si chcel uchmatnúť nejakú tú kartu. Po minútke nezostal po kartách ani smrad, teda až na jednu Radeonku. Vodič sa škrabe po hlave a húta, však mali byť predsa dve ?? Obráti sa na prizerajúceho sa chodca a pýta sa – nevideli ste tú druhú ? Nevidel, ale hen utekajú Magor s Trtkom…